Станови на поклон младим истраживачима И ТО НИЈЕ СВЕ
Заједно градимо Србију која негује развој знања – Србија данас има 5 научно технолошких паркова
Фонд за младе таленте Републике Србије „Доситеја“ стипендира 1.000 најбољих студената завршне године основних академских студија и 500 студената завршне године мастер академских студија са високошколских установа чији је оснивач Република Србија. У 2021. на Конкурс Фонда за младе таленте пријавио се највећи број заинтересованих студената у последњих 10 година, што показује да Србија има будућност којом треба се поноси.
Научно-технолошки паркови у Београду, Нишу, Крагујевцу, Чачку и Новом Саду подржавају развој и комерцијализацију иновативних производа и услуга. У овим центрима обучавају се млади предузетници, а студенти се упознају са основама предузетништва кроз различите програме подршке. Циљ оснивања научно-технолошких паркова јесте развој знања и стварање синергије, које подстичу привредни регионални развој Србије.
Поред тога, у наставку вам представљамо неке од подстицаја нових генерација, иновација и науке:
У јуну 2020. године отворен је највећи научно-технолошки парк у Србији
Простор од 14.000 квадрата намењен је студентским тренинзима за коришћење савремених технологија. Пословни инкубатор овог НТП има више од 30 новооснованих предузећа – за само годину дана овај НТП је стекао 46 чланова и 462 запослена. План је да до краја 2023. овде буде још 1.058 запослених, 16 технолошко-развојних компанија, 23 стартап компаније и 7 виртуелних чланова. Укупно, са свим виртуелним члановима, НТП Ниш имаће око 4.000 запослених.
ЕТФ Ниш има ново крило – Нове лабораторије, више студената
Електронски факултет Универзитета у Нишу је врхунска образовна и научно-истраживачка институција, а отварањем нових лабораторија у новоизграђеном крилу зграде омогућава и упис већег броја студената: 700 годишње, уместо досадашњих 540. Пројекат ове зграде добио је и награду на 43. Архитектонском салону у Београду.
Европска инвестициона банка је обезбедила 65 милиона евра за модернизацију
Овом инвестицијом основне и средње школе у Србији увешће дигиталну опрему, брзе интернет везе и створиће се капацитети за обуку 50.000 наставника и њихово стицање дигиталних вештина. Уз то, до сада је опремљено и 10.000 дигиталних учионица.
Почела је изградња нове зграде Института БиоСенс у Новом Саду
Нова зграда истраживачко-развојног института за информационе технологије биосистема БиоСенс гради се у Новом Саду. Овај објекат биће јединствен у Србији, а посебне антивибрационе карактеристике омогућиће коришћење најсавременије научне опреме неопходне за развој микро и нано електронике, сензора и других уређаја.
ОПЕНС 2019 – Нови Сад је омладинска престоница Европе
Титулу додељује Европски форум младих (организација цивилног друштва ЕУ) градовима који покажу највећу посвећеност активном учешћу младих и развоју локалних омладинских политика, чиме се они повезују са процесима на европском нивоу кроз које се ради на очувању европских вредности.
Млади су сада конкурентни на тржишту рада: теорија, пракса и рад код послодавца – све већ током школовања
Дуално образовање је део система средњег образовања и васпитања кроз које се ђаци усавршавају и изграђују знања, вештине, способности и ставови у складу са стандардом квалификације и планом и програмом наставе и учења. Увођење дуалног образовања започето је 2016. године, а 2017. усвојен је и Закон о дуалном моделу студија у високом образовању.
Станови за младе истраживаче - Универзитет у Крагујевцу додељује станове
Млади истраживачи ће станове добити кроз Фондацију за решавање стамбених потреба наставном, научно-истраживачком и уметничком кадру. Завршетком конкурса 95 младих истраживача имаће решено стамбено питање.