БУЈИЦА ДОНОСИ МНОГЕ ОПАСНОСТИ: Како да се заштитимо од ЗАРАЗА док трају поплаве?
Поплаве са собом носе потенцијалну опасност од значајног погоршања хигијенско - епидемиолошких прилика и могућност појаве и ширења заразних болести, упозоравају из Института за јавно здравство РС.
Нина Родић Вукмир, начелница Службе за епидемиологију у ИЈЗ, наглашава да су највећем здравственом ризику изложене најосетљивије групе становништва, односно деца, труднице, хронични болесници и старији људи.
– Загађеном водом и храном преносе се цревне и кожне заразне болести, паразитарне болести итд. Повећан број глодара и змија за време поплава такође представља ризик за здравље. Током поплава, вода за пиће може бити загађена у поплављеним подручјима, због чега не треба пити воду са индивидуалних бунара или извора, све док се не дају одговарајуће препоруке. Препоручује се да се конзумира флаширана и правилно прокувана вода – каже Вукмирова.
ПРЕТИ НАМ НАЈЈАЧИ УДАР ЦИКЛОНА: Стиже снажно невреме! Ови дани су посебно КРИТИЧНИ! (ФОТО/ВИДЕО)
Сви су са нестрпљењем чекали НОВИ ИЗВЕШТАЈ ИЗ ОБРЕНОВЦА, ево каква је ситуација на РЕКАМА (ФОТО)
ВОЈСКА И ИНТЕРВЕНТНА ДЕЖУРАЈУ ЗБОГ ПОПЛАВА: Објављено које су најкритичније тачке!
Наглашава да се хигијенски неисправна вода се не сме употребљавати ни за прање суђа, зуба, лица, руку, прање и припрему намирница и прављење леда.
– Неопходно је одржавање личне хигијене, нарочито често прање руку сапуном, пре јела, након кориштења тоалета, након чишћења наплавног отпада и након руковања предметима који су дошли у контакт са наплавном или канализацијском водом. Ако дође до повређивања, важно је да се отворене ране морају очистити и заштитити фластером или завојем, како би се спречила инфекција, те да се мора спречити контакт ране са нечистом водом. Некада је потребан и додатни третман, на пример, вакцинисање против тетануса, а лекарску помоћ у надлежном дому здравља обавезно потражити ако се појаве црвенило, оток или гнојни исцедак на рани. Лекарску помоћ треба потражити и у случају појаве мучнине, повраћања, слабости, пролива, повишене температуре – истиче Вукмирова.