"БУКВАЛНО БИХ СЕ УБИЛА ЗА ТЕБЕ" Куну се у ''УКИЗАМ'' до смрти и пале ПРАВОСЛАВНЕ ИКОНЕ (ФОТО/ВИДЕО)
Кад год се у јавности појави прича о неком сулудом ТикТок изазову, тренду који би родитеље требало да наведе на размишљање, коментари мама и тата се махом своде на - децу треба тући.
Кад дете испод објаве о ТикТокерки напише ''буквално бих се убила за тебе'' или кад се под ћебетом клања и моли својој богињи, пали свеће, али и иконе и представља као ''ванземуљац'', ко је крив?
САВЕТИ СТРУЧЊАКА: Ево како да спречите последице остеопорозе, ове групе су у НАЈВЕЋЕМ РИЗИКУ од оболевања!
Направљен изолациони блок у Студентском дому "Лола" у Београду: Познато колико заражених студената се дневно јавља
СНЕГ ПРАВИ КОЛАПС У ИВАЊИЦИ И НОВОЈ ВАРОШИ: Потпуно завејано пет села, механизација још увек не може на терен (ФОТО)
Има та једна ТикТокерка која се зове Уна Каблар, псеудоним јој је ''Уки Q''.
Она је 2000. годиште, а на ТикТоку је прати милион фанова и они су измислили нешто што називају новом вером – укизмом. Верују у Уки Q, на својим профилима снимају како јој се моле, стављају свеће око њене слике, прекривају се ћебадима и пешкирима, пале иконе. Ти фанови су махом деца од седам до 13 година.
Садржај који Уна поставља на ТикТок је како је и сама рекла у једном интервјуу “као кинески бутик”.
- Можеш да ставиш све што ти падне на памет. У неку руку колико год да је прозивали то је јако креативна апликација. Људи се приказују онакви какви јесу, ако то желе наравно. Толико има исфолираних људи. На ТикТоку видиш особу каква јесте и садржај може да се црпи из свега. Никад немам унапред испланирано, само упалим ону камеру и кренем - објаснила је она.
Њени видеи варирају од оних у којим мења фризуру, преко оних у којима наводно пева, плеше, позира.
Онда је временом настао појам “укизам”, а њени малолетни пратиоци – ванземуљци су почели да јој се "клањању" и посматрају је као богињу. Уна је објаснила како је то почело.
- За мене мисле да сам у секти. Избио је скандал зато што сам ја отишла да се сликам на гробљу, па је настала фама као да сам се ја ваљала и скакала по туђим гробовима. Нама је у суштини била потреба само камена позадина и били смо у близини и рекли смо ‘ајде’. Задржали смо се целих пет минута, али ту је испао хаос - рекла је.
Друштво у ком живимо није донело никакав преседан. Сваки период у историји је имао своје поремећене системе вредности. То како ћемо са њима изаћи на крај доста зависи од нас самих. Проблем није у Уни. Није ни у деци.
- Често родитељи данас кажу да им децу васпитавају интернет, јутјубери и инфлуенсери – и овде се ради о дисфункционалној породици, децу морају васпитавати родитељи - рекла је Ана Мирковић психолошкиња и директорка Института за дигиталне комуникације.
Она наводи и да у нормалним породицама родитељи примете да постоје необичности у понашању детета.
- Покушавају стандардним васпитним мерама да открију узроке, утичу на праг толеранције, смање интензитет реакције. Разговарају са дететом, награђују понашање које желе да се задржи. Уколико не умеју сами – траже помоћ психолога. Дете у процесу терапије учи социјално пожељне моделе понашања - закључује она.
Где су вам деца, шта раде? Кад сте их последњи пут питали како су, ко им се свиђа, јесте ли довољно храбри да завирите у њихов свет и да се позабавите проблемом? Не уз батине наравно, оне су само одраз ваше беспомоћности.