ЈАСЕНОВАЦ: Пример бестијалности и погубности фашистичке политике
У недељу се навршава 75 година од оснивања Јасеновца - једног од најстрашнијих концентрационих логора на европском тлу у ком је страдало преко милион жртава.
Историчар Чедомир Антић подсетио је на неколико сурових истина о овом логору смрти.
Званично, највећи концентрациони логор на територији Независне државе Хрватске формиран је 21. августа 1941, у околини истоименог градића. Усташе су га уништиле у априлу 1945. године. Био је стратиште за Србе, Јевреје, Роме, али и за комунисте, као и њихове помагаче.
ПОРУКА ПОВАМПИРЕНИМ УСТАШАМА - Вучић: Никада нећемо дозволити нови Јасеновац, Јадовно и Олују
Његово постојање наводи се у бројним анализама фашистичких злочина и дефинитивно ће остати упамћен као пример бестијалности и погубности фашистичке политике.
Центар "Симон Визентал" у Лос Анђелесу наводи да је у Јасеновцу убијено преко милион људи у бројним масовним ликвидацијама, наводи Антић.
- Нема сумње да је Јасеновац био највећи логор на подручју Балкана - констатује Чедомир Антић.
Документација показује да је логор био огромних димензија, односно да је био у питању читав комплекс, састављен из пет мањих логора и крематоријума.
Јасеновац премашује сваки од 70 концентрационих логора колико их је постојало на подручју Југославије, па и логор Бањица, у ком је било готово 100.000 затвореника, наводи Антић.
- Број страдалих у Јасеновцу креце се и до 700.000 људи, а готово 90 одсто страдалих били су неспорно Срби - каже Антић.
Фрапантно звуче извештаји немачких генерала, у којима се помиње да је број жртава православне вере у Јасеновцу мери стотинама хиљада живота.
КОМЕМОРАЦИЈА ЖРТВАМА У ЈАСЕНОВЦУ Вучић: Ми данас овде певамо "Боже правде", па ко је онда победио?
- Након изградње споменика ‘Камени цвет‘ - који је по мени неукусан и непримерен Јасеновцу - хрватска јавност поцела је да умањује жртве - каже Антић.
Да је фашистицка политика подразумевала и геноцид према Србима доказује, како каже Антић, и доношење расних закона из 1941. године, који су се, осим на Јевреје и Роме, делимично односили и на Србе.
Ови закони, које је потписао Анте Павелић и који су били познати и као Нирнбершки закони, донети су одмах у првим месецима након формирања НДХ. Њима је легализовано хапшење Срба, Јевреја и Рома, који су третирани као нижа раса, што, како додаје Антић, потврдује фашистицки карактер НДХ.
ДОДИК: Логор у Јасеновцу је направљен са циљем да се униште Срби
Јавност у Хрватској често логор у Јасеновцу жели да представи као радни а не логор смрти.
Ипак, како подсећа историчар Антић, државна комисија Југославије, у којој је било и Хрвата, утврдила је још 1946. да је логор био злочиначки.