ЧЕКАЈУ НАС ТЕЖАК НОВЕМБАР И ЦРНИ ДЕЦЕМБАР: Вапај професора Тиодоровића натераће вас да се тргнете
Свака локална заједница може да делује у складу с епидемиолошком ситуацијом и појачава мере
Професор Бранислав Тиодоровић је још у септембру упозорио да нас чека тежак новембар, а како додаје, биће нам тешко и у децембру. Како каже, сада је веома важно да се свако позове на своју савест и понаша се одговорно, као што то чини 80 одсто људи који поштују мере.
Mozzart подржао едукацију основаца о климатским променама
ВУЧИЋ РАЗГОВАРАО СА ПАТРИЈАРХОМ: Председник Србије реаговао после сазнања да је Иринеј оболео од короне
НОВО ЖАРИШТЕ КОРОНЕ НА ИСТОКУ СРБИЈЕ: Ситуација измакла контроли, заражени људи из најризичније групе!
- Још у септембру сам рекао шта нас чека у новембру, рачунајући да ће људи да схвате озбиљност ситуације. Још пре месец дана сам упозоравао да су главна жаришта сплавови и ноћни клубови у престоници, као што сам појасинио да је најважније контролисати како се спроводе мере, јер то нам је најважније. Морам да кажем да свака локална заједница може да делује у складу с епидемиолошком ситуацијом и појачава мере. Рецимо, без обзира што може да погоди угоститељство, туризам и слично, требало би што пре да ограничимо рад угоститељских објеката од 23 на 21, или 20 часова, а то може свака локална заједница. У овом тренутку најтежа ситуација је у Београду, онда у Новом Саду, Крагујевцу, Ваљеву, Шапцу, Лозници, Панчеву, то су градови који бележе велико повећање и то се полако спушта према југу и југоистоку - каже професор Тиодоровић.
Све тежи облик болести и код младих
Болнички капацитети се попуњавају, а најтеже свакако пролазе старији људи и хронични болесници, с тим што не треба заборавити да и млад човек може развити тежак облик болести.
- Теже клиничке слике су више везане за старије, изнад 60 година, док се код младих људи од 20 до 40 година врло ретко развија тежа форма болести, али не треба заборавити да има и тога. То је само доказ да свако правило има изузетак, не треба се много надати да ће млад човек сигурно све изгурати на ногама, јер код младих постоји уверење да њих неће погодити тежи облик, и до сада је то било тако у протеклих десетак дана. Али сада се ситуација полако компликује, па и млади могу да добију тежи облик, додуше ређе, али могу. А разлог је што има много више извора инфекција. Сада имамо опет ону ситуацију с почетка јула, када је поивећан број вирусоноша доприносио томе да се много чешће и много више заражавају и млади људи - објашњава Тиодоровић.
Певањем вирус "плови" и до осам метара
Како каже доктор Тиодоровић, најважнија је контрола поштовања мера, јер маске смањују ширење и пренос вируса, зато је важно носити их у сваком затвореном простору, док је примећено да их поједини људи носе и напољу.
- Када би људи држали одстојање, макар од метар и по, не би било те врсте преношења. Али није исто када неко пева углас, да ли неко виче као на стадионима, у кафани, клубу. Кад неко пева, вирус плови на неких седам до осам метара. Није исто седети и разговарати или певати у маси. Инсистирамо на маскама јер се на тај начин смањује могућност заражавања, али не видим искрено да је порука више потребна и већ је свима постала досадна, то би већ свако требало сам да зна. Такође, недостаје нам ангажовање људи који се баве промоцијом здравља у смислу менаџемента, објаснити младим људима да је важно да носе маске. За мене је главна порука о којој причам месецима уназад контрола спровођења мера, надзор, све остале приче су потпуно беспредметне - тврди професор Тиодоровић.
Болнице спремне, али све се брзо мења
Како даље епидемиолог објашњава, чека нас тежак месец, као и наредни, па треба бити опрезан у сваком смилу. У Нишу је регистровано да је од укупног броја новозаражених 50 одсто из самог града, а да преостали проценат припада остлаим пацијентима који гравитирају ка Клиничком центру Ниш.
- Ни југ више није изузетак, свугде је почело. Као што сам напоменуо пре неколико дана, све се може промити за 24 часа, нажалост, то се баш десило. Пријем у КЦ Ниш се повећао за 50 одсто, у Врању такође, посебно је забрињавајуће у Прешеву. Капацитети су спремни, али се ситуација доста брзо мења и то је оно што је неповољно и што забрињава. Имамо промену у источној Србији, ту је Кладово, Зајечар, њихова инфективна одељења се полако пуне, с тим што они најтеже случајеве шаљу у Ниш - закључује доктор Бранислав Тиодоровић.