Чен Бо: 2021. је година даљег напретка у развоју односа Кине и Србије
Челично пријатељство, снага и истрајност
- Сарадња Народне Републике Кине и Републике Србије је и у 2021. години напредовала и постигли смо велике резултате. Захваљујем се свим пријатељима на подршци. Заједничким снагама истрајни смо у изградњи нашег челичног пријатељства у новој години - истакла је амбасадорка НР Кине у Републици Србији Чен Бо и подсетила на успешне резултате који су заједно остварени током претходне године.
Према њеним речима, 2021. година је од великог значаја у кинеској историји.
- На стогодишњицу оснивања Комунистичке партије Кине, Кина је постигла свој први стогодишњи циљ, елиминисала је апсолутно сиромаштво и изградила умерено просперитетно друштво у сваком погледу. Претходна година је и година даљег напретка у развоју односа Кине и Србије, продубљивања сарадње у свим областима и пријатељства наша два народа. Хвала нашим пријатељима на подршци развоју Кине и свима који су посвећени промоцији кинеско-српских односа. Желим свима пуно среће и здравља у новој 2022. години - истакла је Чен Бо на свом twitter налогу и поделила видео који приказује резиме најуспешнијих пројеката током 2021. године.
Међусобне посете, заједничка обраћања и вредни споразуми
Да подсетимо, председник НР Кине Xi Јипинг и председник Србије Александар Вучић учествовали су 9. фебруара на Самиту лидера Кине и земаља ЦИЕ. Они су 24. јуна разговарали о стратешком и дугорочном развоју билатералних односа, а 6. јула учествовали на Самиту КПК и политичких партија других земаља. У септембру месецу одржали су видео говоре на отварању Форума Zhongguancun (ЗГЦ) 2021.
Председник Сталног комитета Свекинеског народног конгреса Ли Зхансху разговарао је 22. јуна путем видео линка са председником Народне скупштине Републике Србије Ивицом Дачићем. Заједно са председницом Владе Аном Брнабић Ли Зхансху је 12. јула одржао говор на Међународном форуму о еколошкој цивилизацији Guiyang 2021.
Државни саветник и министар одбране НР Кине Wei Fenghe посетио је Србију 25. марта 2021. године, а министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић је 29. маја посетио Кину.
У октобру месецу државни саветник и министар иностраних послова НР Кине Wang Yi посетио је Србију.
Државни саветник и и министар јавне безбедности НР Кине Зхао Кезхи и министар унутрашњих послова Републике Србије Александар Вулин одржали су 27. маја видео састанак и потписали споразум о узајамном признавању и замени возачких дозвола између Кине и Србије.
Изградња најважнијих деоница успешно напредовала
Изградња деонице Београд-Стара Пазова у оквиру пројекта изградње брзе пруге Београд-Будимпешта успешно је напредовала. У току 2021. године почели су и радови на изградњи деонице Нови Сад-Суботица-граница у оквиру пројекта изградње брзе пруге Београд-Будимпешта, а интезивирани су и радови на изградњи деонице Прељина-Пожега на аутопуту Милош Велики.
Успешно се развијао и пројекат изградње обилазнице око Београда, а поједине деонице пута су већ отворене за саобраћај.
Поред тога, почели су и радови на изградњи деонице Нови Београд-Сурчин на аутопуту Милош Велики, као и изградња брзих саобраћајница Фрушкогорски и Дунавски коридор.
У многим местима почела је реализација пројекта изградње и реконструкције комуналне инфраструктуре "Чиста Србија", а такође и изградња београдског метора у којој учествују кинеска, српска и француска страна.
Huawei помаже развој српске технологије
Амбасадорка НР Кине у Србији Чен Бо учествовала је на конференцији Women ин tech коју је организовала компанија Huawei.
Кинеске компаније у Србији забележиле бројне успехе
Током 2021. године пуштена је у рад термоелектрана-топлана Панчево, пројекат у сарадњи са компанијом Shanghai Елецтриц Гроуп.
Пословање ХБИС компаније у Србији континуирано напредује. Ускоро креће и спровођење пројекта трансформације у циљу заштите животне средине. Током 2021. године ХБИС Србија задржала је место водећег извозника у Србији.
Зијин рудник у Бору стално повећава своје производне капацитете и улагања у заштиту животне средине и у 2021. години и даље је велики извозник у Србији. Компанија Зијин је отворила нови рудник и Србија ће постати водећа земља по производњи бакра у Европи.
Компанија Меита је у 2021. повећала површину свог производног погона за 1.000 квадратних метара. У периоду од јануара до новембра извоз ове компаније је достигао вредност од 110 милиона евра.
Завршена је и изградња фабрике за производњу лед расвете за аутомобилску индустрију Xingyu у Нишу и у току су тестирања.
Компанија Минт је завршила изградњу фабрике и ушла у фазу постављања и тестирања производне линије, а интезивира се и изградња фабрике гума компаније Линглонг у Зрењанину.
Подршка у борби против COVID-19
Специјалним летом у Београд је 16. јануара стигао први контигент од милион доза Синофарм вакцина које је купила Србија. Србија је прва земља у Европи која је добила кинеску вакцину против COVID-19.
Више од четири милиона доза и помоћ у виду 200.000 доза Синофарм вакцине које је Војсци Србије поклонила Народноослободилачка армија НР Кине стигло је једно за другим.
Кинеска Синофарм група, Влада Републике Србије и група Г42 из УАЕ потписале су 12. јула Меморандум о разумевању и сарадњи за производњу вакцине против COVID-19 у Србији.
Први контигент раствора за пуњење Синофарм вакцине стигао је у Србију 4. септембра.
Почетком септембра постављен је камен темељац за изградњу Српске фабрике вакцина коју заједнички граде група Синофарм, Влада Србије и група Г42 из УАЕ, а у децембру је отворен Центар за секвенцирање генома биоинформатику који су заједнички изградили Пекиншки институт за геномику БГИ и државни Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство Србије.
Сарадња и у области културе
Током 2021. године Кина и Србија су потписале Споразум о сарадњи у области културе и спорта.
Поводом стогодишњице оснивања КПК, Пошта Србије издала је пригодно издање поштанских марака "100 година Комунистичке партије Кине".
Кинески културни центар је завршен и ускоро ће званично почети са радом.