ПАПРЕНЕ ЦЕНЕ ЕКСКУРЗИЈА: Ево колико је потребно издвојити за три дана на Копаонику
Скок цена не погодује новчаницима родитеља
Са просечном српском платом, па чак и оном мало већом, родитељи у Србији тешко да свом детету могу да приуште екскурзију, а да не подигну кредит или не приме помоћ од родбине.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/59996/profimedia-0163240705.jpg?itok=lVWbysox)
БЕЗ ИСПУЊЕЊА ОВОГ УСЛОВА НЕМА ЕКСКУРЗИЈА: На снази упозорење да се ОДРЕЂЕНА ПРАВИЛА морају поштовати!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/01/shutterstock_1746069476.jpg?itok=GcfRfNgM)
МИНИСТАРСТВО ПРОСВЕТЕ ДОНЕЛО ОДЛУКУ: Ево како ће ђаци ићи у школу и да ли ће бити екскурзија
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/01/shutterstock_1746069476.jpg?itok=GcfRfNgM)
ЛОША ЕПИДЕМИОЛОШКА СЛИКА: Школски часови неће бити продужени у скорије време, шта ће бити са екскурзијама?
Као пример је довољно навести цену ђачког пута који чак и није у иностранству. За само три дана на Копаонику ђацима се тражи целих 25.000 динара, открива Милорад Антић, председник Форума средњих стручних школа.
Толико би, рецимо, коштало и седмодневно летовање на мору. У ову цену је укључен превоз, смештај и три оброка, као и дневнице наставника које су 700 динара по ђаку, што за три дана износи укупно 2.100 динара.
Међутим, да би дневнице могле да се исплате, агенције праве уговор о делу и привременим и повременим пословима, за шта се на овај износ плаћа још 58 одсто пореза, па то на крају кошта 3.300 динара.
Како се таксативно одређује цена екскурзија, објаснио је Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије.
- У цени аранжмана основна је цена смештаја. Најчешће на сваких 25 плаћених аранжмана иде један гратис, што се углавном користи за возача, а треба сместити и професора, водича, што онда увећава и саму цену смештаја. Ако је намера школе да збрине и ученика који је социјално угрожен, онда се цена додатно увећава да би се покрило и путовање за то дете - објашњава Сеничић на почетку разговора.
Цена превоза у просеку износи око 300 евра. Ако на екскурзију иде 30 ђака, то значи да превоз кошта 10 евра по детету. Поред смештаја, највише новца, додаје наш саговорник, одлази на дневнице наставницима, у просеку око 500 динара по детету. Тако, ако пут траје седам дана, наставник по детету добија 3.500 динара. Висину дневница иначе одређује Савет родитеља сваке школе.
- А на тих 3.500 динара свакако иде и плаћање пореза који износи скоро 58 одсто. Јер, да би се дневнице исплатиле, агенције морају да праве уговоре о делу и привременим и повременим пословима. Тако, рецимо, ако платите лекару 5.000 динара, онда на њега имате и још око 4.000 динара пореза, а ако професору исплатимо 20.000 динара за седам дана, онда морамо и још 17.000 пореза - сликовито објашњава Сеничић.
Међутим, како истиче, наставници дневнице свакако и заслужују, јер нимало није лако даноноћно бринути о 30 деце. На питање колико агенције зарађују од екскурзија, Сеничић тврди да је та цифра некада била већа, а да маржа сада износи свега шест до осам одсто.
- Цене екскурзија могле би бити 20 до 30 одсто јефтиније ако би Министарство променило правилник којим се оне организују. Примера ради, садашњим правилником је дефинисано да аутобуси који превозе децу могу бити стари до пет година, а таквих аутобуса у Србији има свега стотинак. Чему технички прегледи онда ако нису довољни да гарантујемо за безбедност аутобуса, него морамо да лимитирамо и њихову старост - пита се Сеничић.
Он даље додаје да би требало оспособити и разне објекте за смештај ђака који су тренутно заборављени и треба да се реновирају.
- Родитељи данас траже хотеле са три или четири звездице. А поента екскурзије не треба да буде луксузан смештај, већ дружење и упознавање знаменитости - закључује он.
У том погледу са њим је сагласан и Милорад Антић из Форума средњих стручних школа. Како каже, ђацима не требају хотели са саунама и базенама, већ само пристојан смештај где могу да преспавају и једу, а остатак времена треба да проведу дружећи се и упознајући место где иду.
- Екскурзије су прескупе и хитно их треба прилагодити родитељском џепу и деци. Има толико лепих места у Србији где ђаци могу уживати у пуно тога научити, а да опет нису скупа. Сад сам скоро чуо за понуду где један дан кошта 12.000 динара и само ми није јасно зашто би било који савет родитеља пристао на такву понуду - истиче Антић.
Ипак, он не верује потпуно агенцијама и напомиње да би било фер да родитељи таксативно добију шта колико кошта, почев од ноћења, оброка, превоза и дневнице.
Рачуница: Како тродневна екскурзија кошта 25.000 динара?
Након разговора са саговорницима, покушали смо да разрешимо како тродневна екскурзија може да кошта 25.000 динара. Ово је рачуница коју смо ми извели:
Смештај и три оброка по ученику: 14.000 динара
Превоз по ученику: 1.200 динара
Укупна дневница за наставника по ученику (са порезом): 3.300 динара
Укупна дневница за лекара по ученику (са порезом): 3.300 динара
Зарада агенције по ученику: 3.200 динара