ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ ОДУШЕВИО СРБИЈУ: Након 28 година се вратио у отаџбину, има само једну жељу (ФОТО/ВИДЕО)
Председница Владе Србије Ана Брнабић данас је, у оквиру програма "Царта Сербица", уручила захвалницу Александру Зуровцу, Србину који је 28 од својих 33 године провео у Сједињеним Америчким Државама, вратио се у отаџбину и поручио да му је жеља да његове две ћерке одрастају у Србији.
У кратком обраћању у Влади Србији, након што му је премијерка Ана Брнабић уручила "Царта Сербицу", документ којим људима српског порекла који су живели у иностранству омогућава да живе у отаџбини, иако немају наш пасош, Зуровац је поручио да му највише значи што ће његове ћерке, Андријана и Лара, живети са нашим народом.
У НАРЕДНИХ САТ ВРЕМЕНА СТИЖЕ ПОТОП: РХМЗ упозорава на ОПАСНЕ падавине у овим деловима Србије
ЧУДО НА ПУТУ КА ОСТРОГУ! О Дариовом подвигу бруји цео регион: Једним потезом спасио дечака из Београда од СИГУРНЕ СМРТИ
ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ УТИЦАЛИ НА ГУЖВЕ НА ГРАНИЦАМА: Ево где се данас чека најдуже за излазак из земље (ФОТО)
- Желим да се захвалим свима који су учествовали у овом, за моју породицу, јако битном поступку - рекао је Зуровац и додао:
- Ја сам рођен у Хрватској у Дрнишу, отац ми је из Чапљине. Кад је било време рата провео је у логору 4 месеца. Ми нисмо знали да ли ће бити жив, шта ћемо даље. Дошли смо до Београда, ту нам је била родбина. Ја сам рођен 1989. године. Били смо у Београду 1992. године, сазнали смо да је отац жив, била је тада замена. Ми смо се вратили за Београд, али било је јако тешко, нисмо имали послове и на крају смо добили политички азил да идемо у иностранство - навео је он.
Како је објаснио, у САД је са породицом стигао деведесетих година као избеглица из Хрватске.
- Провео сам 28 од својих 33 година у Америци. Било је сјајно искуство али, што каже жена, моја отаџбина је цело време била у мом срцу и део моје душе, тако да сам увек желео да се вратим. Она каже "ти си јединствен Балканац зато што си тамо у иностранству, али славиш Србију ко да си све време у Србији". Био сам поносан да будем Србин иако сам живео у Калифорнији и Минесоти. Схватио сам да желим да се вратим кад смо супруга и ја добили ћерке, много ми значи што ће моћи да одрастају са нашим народом. Видели смо да тај живот у иностранству није за живот са децом. Ипак је наш народ посебан. Ја сам одрастао далеко од наше културе, родбине... - каже он.
Шта пројекат "Царта Сербица" значи за Србе који би да се врате у своју отаџбину?
У прве две године рада програма Тачке повратка, страни држављани српског порекла су се често обраћали са проблемом регулисања статуса у Србији.
Кроз директан рад са нашом дијаспором, аутори пројекта су разумели да особе српског порекла који немају српско држављанство, а имају жељу да задрже и граде везе са својом матичном земљом или земљом својих предака, се сусрећу са проблемима на који начин да дођу у Србију и регулишу боравак на дуже од три месеца.
Наведени проблем регулисања статуса и боравка у Србији се превасходно односе на следеће три категорије страних држављана:
- Стране држављане српског порекла, чији преци нису рођени на територији Републике Србије
- Србе са простора бивших СФРЈ република који су током грађанског рата у СФРЈ добили статус избеглице у земљама Западне Европе и Северне Америке
- Србе и особе српског порекла чији су преци рођени на територији Републике Србије, а који нису у могућности да остваре право на држављанство РС због непостојања двојног држављанства, пореских и других разлога
Имајући у виду задатак поверен од стране Председнице Владе да развија сарадњу са дијаспором, програм Тачка повратка је приступио покушају да пружи системски одговор на идентификовани проблем на основу примера добре праксе из иностранства.
Релевантан пример је пронађен у Пољској где постоји систем, Карта Полака, програм привлачења Пољака из целог света у Пољску. У првих 13 година, омогућено је право на живот, рад и студирање за преко 200.000 људи по овом основу.
Како би подстакли привлачење особа српског порекла у Србију и ставили њихово знање, контакте и капитал у сврху развоја Србије, Тачка повратка је предложила Влади Србије покретање програма Царта Сербица који подразумева олакшану процедуру за добијање привременог боравка за особе српског порекла како би им се пружила могућност живота, рада и студирања у Србији.
На основу израђеног предлога, Влада Србије је усвојила уредбу којом се омогућава привремени боравак за особе српског порекла у трајању од годину дана, уз могућност продужења. У наредном периоду постоји могућност регулисања сталног настањења у Србији за особе српског порекла, који би посебно значио нашим пензионерима из Западне Европе који планирају да се пензионишу у Србији а који су се током живота у иностранству одрекли држављанства Републике Србије.
Усвајањем предложене иницијативе, омогућава се наведеним категоријама људи да по олакшаној процедури уживају сва права која су иначе резервисана за стране држављане којима је одобрен привремени боравак у Републици Србији.
Процена је да би олакшана процедура привукла особе српског порекла (које из објективних разлога не могу да држе двојно држављанство примера ради) да се доселе у Србију и поново повежу са земљом свог порекла.
Управо за њих планирамо и засебан програм погодности који би омогућио особама које регулишу боравак у Србији по основу порекла посебне погодности приликом уласка у културна, образовне, академске и друге институције, како бисмо подстакли њихову реинтеграцију у друштво у Србији.
Имајући у виду тренд повећаног интересовања за повратак у последњих годину дана, Царта Сербица представља позитиван искорак државе и пружа могућност дијаспори да свој живот наставе у Србији и својим радом допринесу економски и општи друштвени развој наше земље.