ЦРКВА РОЖДЕСТВА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У МАРКОВЦУ: Четири пута подизана, три пута рушена
У последња два века мештани Марковца, једног од најпознатијих и најстаријих села у Србији, које се помиње у турском попису из 1476. године, саградили су четири цркве али је у животу само последња, саграђена почетком овог века.
Прва црква брвнара срушила се због иструлелости грађе, судбина друге цркве брвнаре подигнуте у том селу није позната а трећу цркву, из 1872. године, прву која је била саграђена од чврстог материјала мештани су сами срушили крајем 20. века, зато што је била у врло лошем стању.
ОГРОМНЕ КАЗНЕ ЗА ЛАЖНА БОЛОВАЊА: Ко "болује", следи ОТКАЗ!
Коме поверити малолетно дете: ЕВО У КОЈИМ СИТУАЦИЈАМА СЕ У СРБИЈИ СТАРАТЕЉСТВО ДОДЕЉУЈЕ ОЧЕВИМА!
Његова смрт је и данас МИСТЕРИЈА: Ево како је ТАПИ говорио о масонерији, Титу, Милошевићу (ФОТО/ВИДЕО)
По предању прва црква у селу, које се у то време налазило ближе Морави, саграђена је 1830. године од дрвета. Потрајала је само четири деценије. Па су мештани у септембру 1870. саградили нову. Међутим, она је потрајала само две године. Није познато ко је и због чега донео одлуку о њеном уклањању.
У исто време, село је саградило и цркву од опеке и другог тврдог материјала, коју је 8. септембра 1872. године, на Малу Госпојину, осветио митрополит Михаило. У то време сеоски свештеник је био Аћим Илић из Ореовице а храм су зидали Антоније и Деспот Златановић из Ранилуга на Косову и Метохији.
Црква посвећена Рождеству пресвете Богородице саграђена је у српско-византијском стилу, са примесама моравске школе и била је једна од највећих у овом делу Србије. Дужина светиње је била 20, ширина пет и по а висина 16 и по метара. Унутрашње зидове цркве осликао је Наум Андрић, а иконостас са 18 икона је купљен и осликан 1925. и следеће године.
Нажалост, светиња је морала да морала да буде срушена. Наиме, у Првом светском рату аустро-угарски окупатори су, понашајући се као варвари, светињу претворили у коњушницу. Услед влаге темељи цркве су у наредним деценијама толико оштећени да су стручњаци крајем 20. века дошли до закључка да јој прети урушавање.
Као и из других православних цркви окупатори су и из ове марковачке опљачкали звона и искористили их за производњу муниције и оружја.
Марковчани су одлучили да цркву сруше и на њеном месту саграде нову. Тако је и учињено. Осим верника значајна средства за изградњу обезбедила је општина Велика Плана и тадашње јавно предузеће „Плана“.
Мало по мало и светиња је добила данашњи изглед. Велики лустер са 120 сијалица поклон је Перунике Миладиновић из Пиносаве. Доњу стопу, престоље, главни стуб и плочу на кружном амвону саградио је месни каменорезац Небојша Станојковић. Горњу велику плочу на Светој трпези и два велика стба са постољима дар су другог марковачког каменоресца Стојанчета Николића.
Петар Филиповић из Жабара израдио је владичански трон, иконостас, ентеријер за целиваонице, свештеник Томислав Живановић из Крњева урадио је певницу, а велика врата између наоса и припрате поклон су Зорана и Мирољуба Петровића. Ћерка Петра Филиповића насликала је већину икона на иконостасу.
Светиња је сазидана до краја 2002. грађевински радови на уређењу су трајали још седам година, да би на Светог Илију 2009. владика пожаревачки Игњатије осветио цркву.
Андреј (14) добио пакет из Председништва Србије, а у њему ПОКЛОНИ - Александар Вучић испунио ЖЕЉУ дечака
Крије се по мрачним местима и ВРЕБА ЖРТВУ: Ово је једно од најстрашнијих СРПСКИХ МИТОЛОШКИХ БИЋА (ВИДЕО)
''Људи спавају у шаторима, плаше се новог земљотреса'' СРПСКИ СПАСИОЦИ ОБЈАШЊАВАЈУ СИТУАЦИЈУ У АЛБАНИЈИ!
Огласио се АНОУ ДЕБАО који је добио више пратилаца него што његова држава има становника! Својом поруком запалио СРБИЈУ!
МАЛО ЗА СРЕЋУ ТРЕБА: Прича о породиљи из Новог Сада због које ће вам кренути СУЗЕ НА ОЧИ