ЦРНО ЛЕТО У СРБИЈИ: Само у јулу ПОГИНУЛО више од ШЕЗДЕСЕТ ЉУДИ, тек нам следи НАЈОПАСНИЈИ ПЕРИОД
Сваки дан трагичне вести.
Чак 63 људи погинуло је у јулу на путевима Србије, а овај језив податак посебно забрињава и упозорава пред август - традиционално најцрњи месец на путевима. И већ први дани овог месеца кренули су управо на тај начин, у току само трећег дана у месецу на путевима у Србији погинуло је више од пет људи и једно дете.
Нажалост, готово да нема дана без трагичних вести са саобраћајница у Србији. Статистика је посебно црна од 25. јуна, према прелиминарним подацима Агенције за безбедност саобраћаја.
ПУНЕ ОРДИНАЦИЈЕ: Од овога пати СВАКА ДРУГА ЖЕНА у Србији, а ако приметите симптоме, ХИТНО СЕ ЈАВИТЕ ЛЕКАРУ!
Путеви Србије саветују: Користите АЛТЕРНАТИВНЕ граничне прелазе, у супротном можете ЧЕКАТИ И ДО 3 САТА!
Данас УЖИВАЈТЕ У ПРИЈАТНОМ ВРЕМЕНУ: Средином недеље чека нас ПОТПУНИ ПРЕОКРЕТ!
- Од 25. јуна до 29. јула погинуло је 75 особа у саобраћајним незгодама. У јуну је живот изгубило 55, а у јулу 63 људи - каже Јасмина Милошевић, директорка ове агенције. То значи да је у јулу, статистички гледано, сваког дана гинуло двоје људи у саобраћају.
Поређења ради, у јуну прошле године погинуло је 36 људи у саобраћају, а у јулу 42. То значи да је у односу на прошлу годину и у јуну и у јулу број погинулих у саобраћајним несрећама повећан за готово по 20. Запањујућа статистика указује да ово лето прети да буде најцрње на путевима у последњих неколико година.
- Ово је период у току године када су непогодни временски услови услед високих температура, када је повећан обим саобраћаја, посебно транзитни, повећано присуство моторизованих двоточкаша, повећано присуство младих као возача и путника у возилу, бициклиста и слично. Чешће се вози у сврху "забаве и провода". Такође, повећан је и број возила страних држављана. Возачи страни држављани најчешће не познају довољно пут и услове одвијања саобраћаја на нашим путевима, при чему су, у највећем броју случајева, пре уласка у нашу земљу прешли велике километраже, услед чега код возача долази до умора, пада концентрације, промена у начину вожње, а што је опасно како за њих, тако и за друге возаче, јер могу својим начином вожње да утичу на вожњу и ометају друге возаче у саобраћајном току - наглашава Милошевић.
Посебно забрињава што током лета највише страдају млади и то у вечерњим и раним јутарњим часовима.
РОДИТЕЉИ, ВАША ДЕЦА СУ У ОПАСНОСТИ НА ГРАНИЦАМА! Ево шта обавезно треба знати у случају КОЛАПСА!
Уколико поседујете НУЛТУ КРВНУ ГРУПУ, у ВЕЛИКОЈ СТЕ ПРЕДНОСТИ: Али, морате ДОБРО да се чувате од једног РИЗИКА!
ИГОР ЈУРИЋ УПОЗОРАВА НА ВЕЛИКУ ОПАСНОСТ! Родитељи забринути, друштвеним мрежама се шири АПЕЛ!
- Млади највише страдају као возачи и путници у путничким возилима и у највећем броју случајева страдају у незгодама у којима долази до губитка контроле над возилом и слетања са пута, а што је најчешће последица неприлагођене брзине, умора возача, утицаја алкохола, а у одређеном броју случајева се може појавити и утицај пута - објашњава Милошевић.
На додатни опрез возаче позива август, традиционално најопаснији месец на путевима.
- Ако посматрамо статистику из претходних година, у августу у Србији погине за око 40 одсто више људи на државним путевима него што је просек за осталих 11 месеци у години. Највише особа у августу смртно страда између пет и шест сати ујутру. Затим се издваја период дана око подне (од 12 до 14 часова) и увече између 21 и 23 часа. Овакви подаци потврђују да умор возача, високе температуре и слабија концентрација на вожњу имају велики утицај на настанак саобраћајних незгода у ово доба године - подвлачи Милошевић.
Због тога је веома битно да возачи правовремено планирају путовања.
- Управљање возилом лети захтева додатни опрез, правовремено планирање путовања, често одмарање у току пута, припрему и возача и возила и обавезу поштовања саобраћајних прописа. Према томе, неке од препорука су да се не управља возилом у уморном стању, прављење паузе у вожњи најкасније на свака два сата, неконзумирање алкохола и психоактивних супстанци, употреба сигурносних појасеве, поштовање ограничење брзине, исправно превожење деце уз коришћење адекватних система заштите (дечја ауто-седишта и/или сигурносни појасеви), посебан опрез за возаче који су због здравствених разлога приморани да користе одређене врсте лекова који могу утицати на вожњу и друго - истиче Милошевић.
Најопаснији месец за све учеснике у саобраћају већ је, нажалост, однео седам живота. Међу настрадалима у августу нашла су се и два осмогодишња дечака, браћа близанци, који су погинули у саобраћајној несрећи код Пожаревца.
УМЕСТО НА ЕКСКУРЗИЈИ, ПРОБУДИО СЕ У БОЛНИЧКОМ КРЕВЕТУ Потресне исповести људи којима је грешка за воланом ПРОМЕНИЛА ЖИВОТ!
КРУШЕВАЦ ПОД ВОДОМ Ветар чупао стабла и носио кровове, мушкарцу пао ЦРЕП НА ГЛАВУ (ВИДЕО)
Анимал Ресцуе Сербиа већ ДАНИМА покушава да спаси беспомоћну ГОЛУБИЦУ И ЊЕНЕ ПТИЋЕ: Можда им баш ВИ МОЖЕТЕ ПОМОЋИ
Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја сматра да је до наглог повећања броја погинулих у саобраћају током јуна и јула дошло због недостатка јаке медијске кампање.
- Прошле године је измењен закон у добром правцу, али ефекат новог закона траје од шест до 12 месеци. Страх од строжих казни престао је код возача. Систем се заснива само на кажњавању и репресији, а занемарује се превентивни део. И те кампање што смо имали за појас, брзину и алкохол биле су ограниченог домета и локалног типа. Неће нам бити боље док саобраћајно образовање и васпитање не уђе у школе - истиче Окановић.
- Не седајте за волан уморни
- Правите паузе у вожњи на свака два сата
- Не конзумирајте алкохол и психоактивне супстанце
- Користите сигурносни појас
- Поштујте ограничење брзине
- Превозите децу у ауто-седишту
- Неприлагођена брзина 44%
- Неправилно сагледавање ситуације 17%
- Губитак контроле над возилом 16%
- Утицај алкохола 12%