"ЧУДИМ СЕ ОНИМА КОЈИ МИСЛЕ ДА ДОЛАЗИ КРАЈ ПАНДЕМИЈЕ" Епидемиолози: Једна ствар је КЉУЧНА у борби са короном
Од Нове године кренула је вртоглава спирала заражавања.
Велики број заражених, али и блага клиничка слика код већине пацијената у новом таласу навела је многе да помисле да смо завршили са епидемијом вируса корона и да нова варијанта вируса изазива обичну прехладу.
ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ ЈЕВТИМИЈА ВЕЛИКОГ: Ове три ствари на данашњи дан НИКАКО не смете радити!
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ РХМЗ: У наредним сатима снег у овом делу Србије
ДАНАС ОБЛАЧНО И МАЛО ТОПЛИЈЕ! У овом делу Србије могућа киша и сузнежица
Међутим, омикрон нас је брзо демантовао. Поново су пуне ковид болнице, на дневном нивоу умире и до 60 људи.
Лекари кажу да ћемо праву снагу омикрона осетити половином фебруара, када се очекује врх овог таласа. Компликације су све чешће код старијих, а болничко лечење захтева један до два одсто пацијената.
У вртлогу великих бројева, где на дневном нивоу имамо 20.000 инфицираних то је 200 до 400 пацијената за болничко лечење дневно, што је огроман притисак на здравствени систем.
Додатан проблем представља и то што је осим омикрона у циркулацији и делта варијнта вируса корона. Пулмолог проф. Драгана Јовановић каже да се "чуди" људима који мисле да је са омикроном стигао и крај епидемији и да би било добро да се ураде анализе пацијената који су на болничком лечењу да се види да ли код њих доминира омикрон или делта сој.
- Немамо податке да ли се код нас раде додатне анализе колико је доминантан омикрон у болницама, или је доминантан делта сој. Омикрон изазива теже облике болести код пацијената који имају придружене болести, који су под ризиком, гојазни, дијабетичари - каже Јовановић.
Од Нове године кренула је вртоглава спирала заражавања. У почетку је био огроман притисак на ковид амбуланте, али не и на ковид болнице. Међутим, слика се сада променила. Све је више пацијената који захтевају болничко лечење. Лекари кажу да је објашњење што су се у првом моменту заражавали млади.
Код њих омикрон даје блажу клиничку слику. Касније су почели да се заражавају и старији, који имају бројне придружене болести.
Неопходне боље маске за омикрон
Јовановић подсећа да се вирус у популацији шири огромном брзином и да је требало инсистирати на квалитетнијим маскама као приотивепидемијској мери.
- Не разумем да нико не инсистира на квалитетним маскама. Цео проблем брзе заразе је што се користе обичне маске које штите пет до седам одсто. Неопходне су маске Н95 или Н98, јер су оне најбоља противепидемијска мера. Овако се вирус шири огромном брзином - појаснила је Јовановић.
Опасно омикрон представити као прехладу
Др Анђела Гавриловић из иницијативе Уједињени против ковида сматра да је опасно омикрон сој представити као благу прехладу, у односу на делта варијанту, и да је ова слика направила хаос и конфузију.
- Опет смо пропустили прилику да спасимо људе који ће бити хоспитализовани. Нажалост није истина да заражени омикроном имају толико блажу слику. То је била идеја у почетку када су се заражавали млади, који најчешће могу да буду асимптоматски преносиоци. Међутим, мисао да је омикрон благ, важи за млађе, здраве особе без пратећих хроничних болести, који су вакцинисани - рекла је раније Гавриловић.
Омикрон има способност да заобиђе имунитет, али вакцине и даље могу да штите од тешких форми болести. Британци су радили студију у коју је било укључено скоро милион људи и показало се да и они који су вакцинисани Фајзером могу да се заразе, али да невакцинисани имају теже облике.
Имунолог Нада Пејновић каже да се пребрзо ишло са подацима да омикрон даје благу клиничку слику, да је код младих тако, али код старијих и хроничних пацијената може да изазове компликације.
- Показало се да код млађих особа омикрон не даје посебно тешку клиничку слику али код старијих, који имају друге хроничне болести, може да развије тешку клиничку слику ковида 19 - појаснила је Пејновић за Euronews Србија.
Један инфицирани вирусом корона може да зарази 10 до 14 особа, што указује колико се брже омикрон преноси.
- То је природна еволуција вируса. Он иде на то да што боље и брже зарази своје домаћине, тако да је то очекивано од вируса корона - појаснила је Пејновић.
Колико вакцине штите?
Омикрон има способност за заобиђе имунитет стечен природно (заражавањем) или вакцинацијом. То значи да могу да се заразе и вакцинисани, али и они који су прележали корону.
Услед мутација спајк протеин, који се налази на површини вируса, је нешто измењен и антитела не могу да препознају те измењене структуре и неутралишу вирус у потпуности. Међутим, антитела могу да препознају делове спајк протеина који нису измењени.
Епидемиолог и члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић каже да не треба потцењивати омикрон сој корона вируса, поготово сада када је актуелан и вирус грипа. Тиодоровић је рекао да посебно треба обратити пажњу на децу.
Он је недавно навео да су у првој фази обољевали углавном млади и људи средњих година, а да у другој фази обољевају старији, тешки хронични болеснициа, који имају слаб имунитет. Указао је да је због тога забринут да би могло да дође и до фаталних исхода, јер им је имунитет веома слаб.
- Могуће је да ће потрајати овај талас и након фебруара, имаћемо ситуацију да се целе породице јављају у амбуланту - упозорио је Тиодоровић.