ДА БИСМО ПОБЕДИЛИ КОВИД ПОТРЕБНА ЈЕ СУПЕРВАКЦИНА? Вирус има 30 МУТАЦИЈА, Др Бенко позива на одговорно понашање
Још увек је непознаница каква је то варијанта, осим да има више од тридесет мутација и да се брзо шири.
Вирусолог др Ана Банко каже да би, уколико се сада крене са адаптацијом вакцина, цепиво против нових сојева било у употреби почетком лета 2022. године.
ОМИКРОН ОТПОРАН НА ВАКЦИНЕ? Др Тиодоровић открио колико је нови сој короне заиста опасан
ОБЈАВЉЕНИ РЕЗУЛТАТИ ПРВОГ ИСТРАЖИВАЊА ЗА СВЕ ВАКЦИНЕ! Откривено како "БУСТЕР" примио код Срба - подаци су НЕВЕРОВАТНИ
ГРИП НЕЗАУСТАВЉИВО ХАРА РЕГИОНОМ! Откривено да ли исти сценарио прети и Србији
Иако је у Србији доступно чак пет врста вакцина против коронавируса, стручњаци су забринути због појаве новог соја ковида-19, омикрона, јер нису сигурни колико ће цепива против ове варијанте бити ефикасна.
Вирусолог из Института за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду др Ана Банко, која од почетка пандемије анализира и проучава светску литературу која се бави овом инфекцијом, каже да би, уколико се сада крене са адаптацијом вакцина, такво цепиво против омикрона и других нових сојева било у употреби почетком лета 2022. године.
- У наредном периоду имаћемо показатеље ефикасности постојећих вакцина у случају ове варијанте коронавируса и евентуалне неопходности адаптације за произвођача - истиче вирусолошкиња.
Рано је за панику
Др Банко уверава да нема потребе да будемо забринути с обзиром на све оно што смо до сада развили од марта прошле године.
- И даље функционишу дијагностички ПЦР тестови, вакцине, терапија и методологија праћења варијабилности вируса САРС-ЦоВ-2. Према томе, морамо се понашати одговорно као од самог почетка епидемије - навела је она.
Још увек је непознаница каква је то варијанта, осим да има више од тридесет мутација и да се брзо шири.
Према речима докторке, досадашњи подаци јужноафричких стручњака, који су међу првима открили омикрон сој, показују охрабрујуће резултате.
- Сви заражени међу вакцинисаном популацијом су углавном са асимптоматском или благом клиничком сликом. Видећемо у наредном периоду како ће се нова мутација понашати - каже вирусолошкиња.
Велика брига су мутације
Др Марија Гњатовић из Института за примену нуклеарне енергије каже да највећу бригу изазивају мутације на С-протеину, јер су вакцине углавном базиране на стварању антитела на тај протеин.
- То изазива забринутост, али још не знамо како све то утиче на преносивост и тежину клиничке слике код пацијената. Подаци указују да постојеће вакцине сигурно у некој мери штите од њега. Свакако да су измене у протеинској структури доста велике у поређењу с претходним варијантама - наводи она.
Др Гњатовић истиче да је клиничка слика пацијената који су заражени овим сојем другачија, али не и тежа.
- Досадашњи подаци указују да омикрон не изазива тежу клиничку слику. Тако је и примећено да је настао нови сој. Сада је на истраживачима и научницима да прате и утврде где су настале кључне структурне промене. Потребно је време да се испита у којој мери постојеће вакцине штите од новог соја вируса. Очекује се да цепива сигурно штите, али да ће њихова ефикасност бити можда мало нижа у односу на претходне варијанте - рекла је докторка.
Супервакцина је спас
Према речима докторке из Института за примену нуклеарне енергије, стручњаци се надају супервакцини која би вероватно зауставила не само омикрон него и све остале сојеве који ће се евентуално појавити.
- То би била вакцина која садржи протеине различитих сојева вируса који су до сада распрострањени широм света. Поента је да се направи вакцина која ће створити читаву палету антитела, која ће моћи да се боре чак и против неке нове варијанте. Супервакцине су практично поливалентне вакцине, као што имамо вакцине против сезонског грипа. Ипак, њихова производња је мало комплекснија у односу на моновалентне - закључује др Гњатовић.