ДА ЛИ 15. ФЕБРУАРА ПАДАЈУ МЕРЕ У СРБИЈИ: Медицински "против" политичког дела Кризног штаба, шта пресуђује?
Сигурно је да медицинари и фунцкионери имају за циљ смањење броја оболелих, али не и како доћи до малих бројки
Чији ће аргументи бити јачи - медицинског или политичког дела Кризног штаба? У одговору на ово питање је и разјашњење дилеме да ли ће од 15. фебруара бити ублажене антиепидемиолошке мере. Тренутно медицинари су против, други "за" али нико не може да се тврди која ће одлука "пасти" за две недеље.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/06/06/kosare.jpg?itok=HjSha_Ih)
ПОСМРТНИ ОСТАЦИ ЈУНАКА С КОШАРА СТИЖУ У СРБИЈУ: Зоран Веселић 22 године после смрти биће сахрањен у родном Лаћарку
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/05/profimedia-0331241649.jpg?itok=-ADExlAE)
ОД СРЕЋЕ НИЈЕ МОГЛА ДА ПОГОДИ ВРАТА! Пензионерка изгребала СРЕЋКУ, када је видела цифру остала је у ШОКУ
Према незваничним проценама, седница на којој ће се одлучивати да ли ће мере бити олабављене биће најнеизвеснија до сада. Главна одлука се односи на продужење рада угоститељских објеката са 20 на 22 часа.
Ова, грубо речено, подела на медицински и политички део штаба постала је очигледна и доспела је у јавност пре око месец и по. И тада, разлог су били различити ставови око радног времена угоститељских објеката али и тржних центара. Јасно је да се већ сада могу предвидети разлике у ставовима, али ко ће какве аргументе изнети.
Засигурно и једни и други, медицинари и фунцкионери, имају за циљ смањење броја оболелих и пад кривуље, али не и како доћи до магичних бројки. Једни пар сати дуже радно време сваки дан виде као пролонгирање епидемије и могућност за повећање броја заражених, други сматрају да два сата дуже радно време неће распламсати болест и наводе као аргумент економски сегмент.
Нова седница Кризног штаба још није заказана. А како ће бити? Па, неизвесно до последњег момента.
Доктор Предраг Кон у изјави за београдске медије кратко каже:
- Предлог медицинског дела Кризног штаба је да ће попуштање мера зависити од епидемиолошке ситуације.
Доктор Кон није прецизирао шта то на терену конкретно значи, али практично пад броја заражених доводи до попуштања мера. Ова једноставна рачуница тренутно, ипак, није на страни оних који настоје да издејствују попуштање мера. Чињеница је, не стојимо лоше у односу на многе државе, али пад броја оболелих тренутно није довољан.
Због кршења мера катанац на седам кафића
Према последњим подацима у Београду је током викенда контролисано више од 100 угоститељских објеката, а у седам нису поштоване мере за борбу против корона вируса, односно радили су ван прописаног радног времена, изјавио је помоћник начелника Комуналне милиције Ранко Шекуларац.
- Нажалост, можемо да констатујемо да лагано долази до опуштања, али Комунална милиција је ту да пре свега превентивно, а онда и репресивно, реагује, успостави комунални ред, али и учини све како би се ширење корона вируса предупредило - рекао је Шекуларац. Истакао је да је на терену дневно око 20 патрола Комуналне милиције и да се контрола врши у свим деловима града.
Један од чланова Кризног штаба доктор Бранислав Тиодоровић став не скрива. Он је глас против попуштања мера.
- Расте број првих прегледа у ковид амбулантама. Попуштање треба да се деси када дневно будемо имали троцифрен број заражених. Благо расте број првих прегледа и у ковид амбулантама и у новим ковид болницама. То значи и да благо расте број људи који имају изражену клиничку слику, чим су морали да се јаве, нису асимптоматски случајеви. По дневном билансу се види још велики број позитивних у односу на број тестираних. То варира од дана до дана, али је од 16 до 25 одсто заражених од тестираних, некада чак и трећина - истиче Тиодоровић.
Чињеница је да нема написаних табела и логоритама које би биле шифрарник за "отварање" и "затварање". Све се рачуна и број заражених и колико има тешких случајева и у којој популацији и у ком делу Србије... Али не само то. Нови моменат у борби против епидемије је:
- Одлучујуће је и да се вакцинише што већи број грађана. Попуштањем мера се повећава број болесних, а тиме смањује обухват вакцинације. Мере треба ограничити да би се што већи број људи вакцинисао, а не разболео и тако стицао имунитет - генерални је став медицинског дела Кризног штаба.
До сада највише је инсистирао да се продужи радно време угоститељских објеката заменик градоначленика Београда, Горан Весић. Тако је ова иницијатива почела да се посматра као "захтев Београда" иако је реч о предлогу угоститеља који су подржали Весић и председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж.
- Могу да разумем лекаре који ову епидемију посматрају само са здравственог становишта. Међутим, ова криза није само здравствена већ и економска и друштвена. Траје већ 11 месеци и наноси тешке последице националним економијама. Зато мере које се доносе морају да уваже и здравствени и економски интерес - рекао је Весић.