ДА ЛИ ЋЕ БАКШИШ У СРБИЈИ БИТИ ОБАВЕЗАН? Шта то конкретно значи и хоће ли скочити цене у локалима
Угоститељи и порезници већ дуго покушавају да нађу "заједнички језик" када је у питању третман напојница, односно бакшиша.
У Србији су, тренутно закони такви да је строго кажњив сваки вишак новца који се затекне у угоститељским објектима, односно у новчаницима конобара или у каси.
"НАЗИВАЈУ МЕ УСТАШОМ, КОЉАЧЕМ СРПСКОГ НАРОДА" Др Миланко Шеклер добија гнусне претње од антиваксера
ПОЗНАТО КАКВО НАС ВРЕМЕ ОЧЕКУЈЕ ДО КРАЈА СЕПТЕМБРА: Викенд као из снова, затим следи права временска клацкалица
СРПСКИ НАУЧНИК ИЗ АМЕРИКЕ ОТКРИО: Познато како ће се пандемија завршити, ово је пети корона вирус
Према недавним најавама из Министарства финанасија, Србија би ускоро могла да пропише да бакшиш за угоститеље постане обавезан и да улази у фискални рачун. Помиње се да би напојница могла да се креће од 10 до 12 одсто рачуна.
На овакве најаве реаговали су власници кафића, конобари и гости који су открили зашто мисле да би ова одлука била добра, а које су њене лоше стране.
"МИ ВЕЋ САДА РАДИМО САМО ЗА БАКШИШ"
Да је бакшиш од 20 одсто правило готово свуда у свету где је радила и да би га требало увести и у Србији, сматра конобарица Драгана Ј. из Београда.
- Фиксне плате и дневнице конобара у Србији су мале, због чега они заправо живе од бакшиша. Свакако га зарађују својим осмехом и љубазношћу, али јесте олакшање када знате да ћете неки део бакшиша, макар то било 10 одсто, сигурно добити. Поента бакшиса по ресторанима и баровима је да је угоститељима и власницима дозвољено да конобаре плате испод минималца, па да то компезују преко напојнице. Ипак, овом одлуком не могу сви да буду задовољни. Претпостављам да би муштеријама то било у реду под условом да се цене не мењају, али онда је питање шта ће на то рећи власници кафића - каже Драгана Ј.
НА СПЛАВОВИМА ВЕЋ ИМАЈУ БАКШИШ И ДО 300 ЕВРА ЗА ВЕЧЕ
Ипак, постоје конобари који сматрају да ово не би била добра одлука, јер би тако заправо зарадили мање него што тренутно зарађују, и то управо од бакшиша.
- Конобари у кафићима се "одеру" од посла да би зарадили за бакшиш који је 2.000 или 3.000 динара. То је њихова права зарада, чак и викендом, посебно ако све деле између себе. Али, конобари на сплавовима узимају 200 до 300 евра за једно вече, само од бакшиша. Питање је да ли би тако било када би гости знали да је бакшиш већ укључен у цену. Њима не би одговарало да се ова одлука донесе - сматра Игор Матић, конобар из Београда.
ШТА КАЖУ ИЗ МИНИСТАРСТВА?
Како су из Министарства финансија потврдили, одлука о увођењу обавезног бакшиша још увек се разматра.
- Да би се донела таква одлука, потребно је дугорочно разматрање које је тренутно у току. За сада немамо никаве детаље, све је на нивоу идеје. Када будемо имали више информација, изаћи ћемо у јавност - рекли су из министарства.
ГАЗДЕ НЕЋЕ ДА ПЛАЋАЈУ НОВИ ПОРЕЗ
Петар Рашић, власник једног од објеката, каже да су власници довољно у проблему због претходног затварања кафића, недостатка радне снаге и поскупљења хране и пића, да би могли да поднесу и то да спусте цене, како би конобари имали бакшиш.
- Цене на рачун бакшиша не можемо да умањујемо. Наравно, гости ће можда ређе посећивати ресторане уколико рачуни буду већи. Још један од проблема сигурно би било плаћање пореза на додату вредност, ако бакшиш буде на фискалном рачуну, јер претпостављам да је то једини начин да буде обавезан. То је опет нови намет, нова администрација, да би конобари некако добили напојницу којиу и иначе добијају, само сада на крају месеца. Притом, сигурно би се ту поставило питање да ли је неко некога ту поткрадао, јер то је увек случај - каже Петар.
ЈЕДНИ ГОСТИ ЗА, А ДРУГИ ПРОТИВ
Чест гост кафића и кафана у Београду Јанко Обрадовић, каже да нема ништа против да се уведе обавезан бакшиш за конобаре.
- Ова одлука би била добра и немам ништа против. Иначе увек остављам између 10 и 20 преко рачуна. Знам да конобари заправо живе од тога, а да неки људи уопште не оставе ништа, па би се то на овај начин решило. Поготову сада, када су конобари погођени ситуацијом због короне. Наравно, требало би да се води рачуна да због тога не падне квалитет услуге и да конобари наставе да се труде. Не би било лоше да се уведе контрола и да се бакшиш не опорезује - каже Јанко.
Ипак, Петра Јанковић из Београда сматра да бакшиш ипак не би требао да се уведе као обавезан, и то из више разлога.
- Нисам за то да бакшиш буде обавезан. Трудим се да увек оставим нешто, осим у случајевима када је неко нељубазан. Нисам за то да бакшиш буде обавезан, желим сама да одаберем да ли хоћу или нећу да оставим напојницу. Осим тога, немам поверења да ће новац остављен преко рачуна заиста завршити у рукама конобара или ће га узети власници. Сваки гост би требало сам да одлучује о томе. - каже Петра Јанковић.
РЕШЕЊЕ ЗА КАЗНЕ ПОРЕСКЕ ИНСПЕКЦИЈЕ?
По важећим законима, инспектори строго кажњавају сваки вишак готовине који затекну у каси или новчанику конобара. Због тога, пословно удружење хотелско-угоститељске привреде "Хорес" предлаже да се бакшиш лимитира на цифру од 10 одсто рачуна и да се региструје у каси и помиње се да би напојница могла да се креће од 10 до 12 одсто рачуна.
- Ако пореска инспекција код запослених нађе вишак новца у односу на стање у благајни, против послодаваца подноси пријаве за прекршаје за које су запрећене драконске казне које се крећу до два милиона динара за правна лица и до 500.000 динара за предузетнике. Изриче им се мера привремене забране обављања делатности у трајању од најмање 15 дана - објашњавају из овог удружења.