ДА ЛИ ЈЕ ЈАДРАНКА МИНИСТАР ИЛИ МИНИСТАРКА? Решена недоумица њене "титуле" - одговорила на прозивке да је НУШИЋЕВ ЛИК
Премијерка, министарка, посланица, лекарка, директорка, или пак жена премијер, жена министар? Да ли је министарка жена министра или је то једноставно њена стечена титула?
Доста се полемике повело на друштвеним мрежама након што је министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић посланику Уједињене долине-СДА Санџака Енису Имамовићу рекла да није супруга министра па да је ословљава као Нушићевог лика.
"100.000 ЋЕ БИТИ УГРОЖЕНО, А 10.000 ЋЕ МОРАТИ ДА ДОБИЈЕ ПОМОЋ" Др Тиодоровић упозорио уочи прославе Нове године
ОГРОМАН ПРОБЛЕМ ЗА НАШЕ ЗДРАВСТВО: Короном заражено око 3.000 здравствених радника, на болничком лечењу њих 50
"НЕ ИЗЛАЖИТЕ СВОЈ ЖИВОТ ОПАСНОСТИ" Др Удовичић о дочеку Нове године: И даље умиру млади пацијенти
Имамовић је говорио о положају мањина у Србији и Јоксимовић се обратио са "госпођо министарка" на шта је она реаговала.
- Имали сте један мизогени наступ према мени јер сте ме ословили "госпођом министарком". Ја нисам Нушићев лик јер нисам супруга министра, него сам министар. Уведите то себи у вокабулар - поручила му је Јоксимовић.
То је било довољно да се полемика из скупштине пренесе и на друштвене мреже.
Баш као и свака промена, потребно је време током којег се устаљује нека појава како у службеној тако и у јавној употреби, те се сада доста полемише када је реч о форми појединих функција у чијој су улози жене.
Расправа, шале, коментари, низали су се редом, а мишљења у свему овоме су подељена.
Како се временом повећава број жена у политици широм света, те сада има доста више министарки, посланица, премијерки, канцеларки то је и утицало на праксу употребе ових имениа и то су сада већ нормирани називи функција.
- Ствар је у томе да је министарка некада значило жена министра, али временом долази до еволуције језика по је тако сада у употреби и министарка, посебно за оне који потенцирају родну равноправност. Тако имамо у употреби и дописницу, премијерку, председницу. Ни једно ни друго није погрешно, дошло је до еволуције и са језичке стране ту нема грешке, зависи од појединца како коме одговара да користи - каже професор стилистике и реторике Добривоје Станојевић.
Такође, у зависности од територијалног простора српског језика, многа занимања имају напоредне форме као што су професорка/професорица, шефица/шефовица, директорка/ директорица, ректорка/ректорица, хируршкиња/хирургиња.
Исто тако у административној употреби су неке функције већ сасвим уобичајене секретарка, начелница, председница, док су неке тек на почетној степеници одбира као што је бискупица, негде и бискупкиња, или ватрогаскиња, поред чешћег облика жена ватрогасац.
Дакле, не постоји довољно раширено знање о повезаности рода и језика, као ни свест о томе шта све језиком чинимо. У основи захтева за употребу родно осетљивог језика лежи потреба да се жене у јавном простору учине видљивијим, с претпоставком да се таквим језичким понашањем може утицати на промену патријархалне свести и представа о инфериорном положају жене у друштву.