ДА ЛИ ЈЕ ОВО БИОЛОШКИ РАТ? Дачић проговорио о корона вирусу, велике силе нам ДУГУЈУ ОДГОВОР
Криза са пандемијом вируса показала да без државе нема доброг одговора на кризе.
Велике силе дугују одговор о пореклу новог вируса корона, односно објашњење да ли је природан или лабораторијски вирус и да ли је реч о биолошком рату, рекао је министар спољних послова Србије Ивица Дачић.
НАЈНОВИЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ИЗ ЧАЧКА: Два пацијента на респиратору у Општој болници
(УЖИВО) Пандемија из минута у минут: У Србији 275 новозаражених; 441 лекар позитиван на корону, У Италији вирус почео да слаби
Србин носи Путину ИКОНУ СА ХИЛАНДАРА! Због короне заглављен у Белорусији, тамо га дочекао ШОК (ФОТО)
Он је приметио да постоје различите теорије о томе и додао да одговор дугују пре свега Уједињене нације и Савет безбедности.
Дачић је потврдио и да су земље Западног Балкана, које су кандидати за чланство у ЕУ, упутиле заједнички апел Европској комисији да буду изузете из забране извоза медицинске опреме и лекова из ЕУ и додао да се одговор очекује следеће седмице.
Нагласио је да је то веома важно јер данас, каже, није питање да ли имате новац да купите опрему, него да ли имате од кога и да ли тај ко има хоће да вам прода и испоручи.
- Имамо проблем чак и ако платимо опрему, јер су многе земље у међувремену увеле нове прописе да су забраниле испоруку, а у условима када имате нелојалну конкуренцију, кад неке земље наруче милијарду маски, а ми два милиона, поставља се питање поузданости уговора - казао је Дачић.
Оценио је да ЕУ овој кризи показала одређену неконзистентност и да није одговорила јединственом политиком на што је, истакао је, примедба и самих чланица Уније.
Кад се десила криза, каже Дачић, нестао је заједнички став ЕУ чије чланице још увек не могу да се договоре о фонду за помоћ земљама због економских последица вируса корона.
- Кад је Италији била неопходна помоћ, Немачка и неке друге околне земље су се посветиле националним питањима и забраниле извоз медицинске помоћи у Италију - навео је Дачић.
То, како је истакао, показује да Србија мора да води рачуна о својим интересима.
Говорећи о изостанку европске солидарности у време пандемије, Дачић је приметио да Србију, ни остале земље кандидате за чланство у ЕУ, нико не спомиње.
Додао је да ће Немачка за помоћ својој привреди издвојити између 700 и 900 милијарди евра, али да је велико питање како ће се постићи договор о помоћи Шпанији или Италији, а посебно када је реч о земљама кандидатима.
- Ми смо се зато окренули својим изворима и могућностима, мораћемо да државним интервенцијама помогнемо да привреда функционише и да се превазиђу последице пандемије - казао је он.
Дачић је приметио да је криза са пандемијом вируса корона показала и да без улоге државе нема доброг одговора на кризе уз оцену да би српска привреда пропала да нема мера државе.
Нагласио је да без јаког државног здравства нема одговора за кризу и да то треба да нам буде поука и да се више пажње посветимо томе.
ЛОНЧАР И КОН ПОРУЧИЛИ: Немамо податак да су тестови из Кине непоуздани, узели смо само ПРОВЕРЕНЕ
"СЦЕНАРИО ИКС" Шта би се десило у Србији да нису уведене ОШТРЕ МЕРЕ? Зачарани круг УНИШТЕЊА
ОДГОВОР НА КЉУЧНО ПИТАЊЕ: Доктор Кон открио када наступа ПОВЛАЧЕЊЕ НАЈТЕЖИХ МЕРА, упозорава на ОПРЕЗ
ЛАКШИ ПАЦИЈЕНТИ НЕЋЕ ИЋИ САМО НА САЈАМ: Српске бање отварају врата за ЗАРАЖЕНЕ КОРОНОМ, ево зашто је то ДОБРА ОДЛУКА
КАКО ИЗГЛЕДАЈУ ПЛУЋА ПОСЛЕ КОРОНЕ? Последице на органима су ДОЖИВОТНЕ, остају ДУБОКИ ОЖИЉЦИ