ДА ЛИ ЈЕ ОВО НАЈБАКСУЗНИЈИ ДАН У ГОДИНИ? Волели га ви или не ОВЕ СТВАРИ никако не смете да радите
Десетине милиона људи на овај дан у већој или мањој мери пате од ове фобије.
Веровање да је ово баксузни дан је релативно нововековни изум људске разбибриге који датира од почетка 20. века. Ипак, постоји и неколико претпоставки и теорија како је дошло до тога да се петак 13. сматра најгорим даном.
Историја
Почеци веровања у овај датум се везују за биографију италијанског композитора Ђоакина Росинија, који је умро на петак 13. Подаци показују да сујеверје није било популаризовано док Ден Браун у књизи “Да Винчијев код” није писао о темпларима који су погубљени на петак 13. у Француској.
На петак 13. октобра, 1307. године, француски краљ Филип ИВ наредио је хапшење Жака де Молаја, последњег великог мајстора Витезова темплара. Ухапшено је на хиљаде француских темплара. Већина их је убијена, а Молај је спаљен на ломачи 1314.. Због тога постоји веровање да је овај акт порекло веровања у несрећу коју доноси петак 13.
У хришћанској традицији се овај број везује за 13 гостију на Тајној вечери и то да је Исус разапет на крст у петак, а ту је и сујеверје да је тај 13. гост на вечери издао Исуса.
У нумерологији се број 12 сматра комплетним и рефлектује месеце у години, број часова у сату, 12 богова на Олимпу, 12 Исусових апостола и 12 зодијачких знакова, док се 13 као следећи у низу сматра баксузним и ремети концепцију савршенства броја 12.
Обичаји
Многа веровања и обичаји су везани за овај дан, али оно што се преноси "са колена на колено" јесу одређене ствари које су потпуно забрањене.
Пролазити испод мердевина
Ово веровање има корене у раном хришћанству. Наслоњене мердевине формирају троугао са зидом и тлом, што представља свето тројство, које не сме бити нарушено. Не искушавајте срећу и заобиђите их!
Треба заобићи црне мачке
Празноверни сматрају да мачка доноси несрећу ако испред некога пређе пут са леве на десну страну. Ако вам ипак пређе пут вратите се три корака уназад.
Како би избрисали сваки траг других религија хришћански свештеници су наводно своје поданике убеђивали дас у црне мачке зли демони.
Разбити огледало
У старом Риму људи су се огледали у беспрекорно мирној води базена.
Сматрало се да одраз у ствари представља нечију душу, те да је опасно бацити камен у базен док се неко огледао. Исто празноверје је касније прешло и на огледала.
Према веровању, онога ко сломи огледало чека седам година.
Убити бубамару
Убиство овог инсекта доноси лошу срећу јер она према неким веровањима представља Девицу Марију.
Туђа кашика
Верује се И да ће малер потерати оне који једету туђом кашиком. Како би се у овом случају разбио малер, потребно је три пута брзо дунути у кашику и тако отерати лошу срећу.
Спотицање
Ко се на неко месту спотакне, требао би се вратити и преко тог места још једном пређе да га у супротном не би стигла несрећа.
Устати на леву ногу
Сујеверни кажу да никада из кревета не треба устајати на леву ногу, а поготово не на петак 13.
Лева чарапа
Постоји И веровање да никада не треба обувати, ни скидати прво леву чарапу
Када зевате, обавезно ставите руку
Овај обичај су нам у аманет оставили наши преци, који су веровали да ће зли духови ући у нас док зевамо – право кроз уста.
Отварање кишобрана
Могућа је узрочно-последична веза зла (киша) и заштите (кишобран). Где је једно, ту је и друго. Отварањем кишобрана тамо где нема зла, заправо кише, призивате неко друго зло.
Фобија од петка 13.
Фобија или страх од “црног” петка има свој стручни назив - Параскевидекатриафобиа. Назив је изведеница од грчких речи параскеви (петак), декатреис (тринаест) и речи фобија (страх). Од страха од петка 13, патио је и амерички председник Френклин Рузвелт, који тог дана у месецу не би путовао, а за столом никад не би угостио 13 гостију.
Губици светске привреде ради изостанка са посла или недоношења пословних одлука овог дана мере се стотинама, па чак и милијардама америчких долара. Према Центру за стрес и фобију у САД, процењено је да је 17 од 21 милион људи имају последице због страха од баксузног петак 13. и да око 800 милиона долара буду губици економије на тај дан.