ДА ЛИ ЈЕ ОВО НАЈТОПЛИЈЕ ЛЕТО У СРБИЈИ СВИХ ВРЕМЕНА: Паклене врућине изузетно опасне, падају температурни рекорди
Сезонска прогноза Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ) најављивала је од три до десет тропских дана, са 35 и више степени током лета, пет у Београду, а ми ћемо их са данашњим, већ у јуну имати шест!
Како смо из нетипично хладног времена ускочили у паклено топле јунске таласе, чини се да би лето 2021. могло да буде једно од најтоплијих свих времена.
Доктор специјалиста саветује: СИГУРАН НАЧИН да избегнете стомачне тегобе на путовањима!
ЗАПАЛИО СЕ ГРАД ИЛИ СЕ МОЖДА МЕРАЧ ПОКВАРИО? У Краљеву измерена чак 52 степена
ГРАД НА ЈУГУ СРБИЈЕ НАЈТОПЛИЈИ! Рекордна температура - земља и асфалт ГОРЕ
Српски метеоролози тврде да топли таласи са температуром већом од 35 степени Целзијусових, ипак, нису неуобичајени за ово доба године, нити за наш регион, и за тренутно изузетно топло време кажу да је последица још једног прилива веома топле ваздушне масе са севера Африке. Такође, у атмосфери се налази и песак из Сахаре, што се могло приметити пре неколико дана током кише, нарочито на аутомобилима.
Овако снажан топлотни талас у јуну би ипак могао да буде најава једног од најтоплијих лета у Србији, јер смо већ 24. јуна имали најтоплији јунски дан икада забележен у Београду са 38,7 степени, а рекорди су оборени и у другим градовима где је температура достизала и до плус 40.
Београд је до сада имао чак 12 везаних тропских дана са плус 30 степени, а у другим градовима забележене су тропске ноћи и температура се није спуштала испод 20 степени. А тако ће бити и наредних дана...
Метеоролог Ђорђе Ђурић каже да последње три године нису забележене екстремне температуре као ове на самом почетку лета.
- Имали смо блажу варијанту лета са 35-36 степени последњих година, али ако погледамо уназад 10-15 година, уочићемо изузетно топла лета. Најтоплија лета су забележена 2003, 2007, 2012, 2015. и 2017. године. Тих година су се дешавали екстремни топли таласи и имали смо температуре веће од 40 степени. Рецимо, 24. јула 2007. године, у Смедеревској Паланци забележен је апсолутни максимум у Србији 44,9 степени Целзијусових. И у Београду је тога дана забележена највећа температура икада - 43,6 степени. Ти максимуми касније нису више достизани. Зато ово лето ипак није неуобичајено, јер и у прошлости смо имали 38-39 степени. Не често, али се сада догодило да је температура нагло скочила већ у јуну, што је карактеристично за крај лета, у августу – објашњава Ђорђе Ђурић.
У првом овогодишњем топлом таласу, прошле седмице, температуре су прелазиле 35 степени, максимум је забележен у Смедеревској Паланци - 40. Ђурић каже да смо сада у другом таласу који је мање интензиван и престаје у четвртак када следи пад температуре на нормалне летње вредности, око 30 степени.
- Бележимо у прошлости топлотне таласе и у априлу, тако да овогодишњи јун није јединствен. Прогнозе су најпоузданије на седам до 10 дана, након тога, резултати прорачуна се разилазе. Свакако до краја лета биће још топлотних таласа и високих температура, али са прогнозом да ће ово бити најтоплије лето свих времена треба сачекати крај лета и укупну статистику – закључује Ђурић.
И данас ће, баш као и јуче, због високих температура и високог УВ зрачења на снази бити наранџасти метео-аларм.
- Време је опасно. Прогнозиране су опасне временске појаве, а таквог су интензитета да могу проузроковати материјалну штету и бити опасне по људе и животиње. Треба бити врло обазрив, свестан ризика и редовно информисан о детаљима очекиваних метеоролошких услова.
Индекс УВ зрачења ће у скоро целој земљи бити врло висок, а посебно у Сјеници и Пећи.
- Није само код нас овако, и ако ће нам бити за утеху, код нас је блаже. Последња два дана у Канади су забележене највише икада измерене температуре на Земљи. Канада је асоцијација на хладнију климу, али измерено је 46,6 степени пре три дана. Рекорд је оборен у понедељак са скоро 48 степени, тачније 47,9. И то у једном малом месту на западу Канаде, у низији, окруженом планинама и четинарима, где никада у историји није забележена ни слична температура, па чак ни у том делу Северне Америке – каже Ђурић.