Да ли људи имају шесто чуло – за магнетизам?! Ново откриће би могло да објасни МНОГЕ СТВАРИ!
Научници се већ дуго питају да ли способност да осете магнетно поље имају људи. Најновија истраживања можданих таласа указују да људи имају „шесто чуло“, али за магнетизам.
Птице, рибе и друга створења могу да осете Земљино магнетно поље. Ова способност је позната као магнеторецепција и многе животиње је користе за навигацију, да лакше пронађу свој пут на великим удаљеностима.
На Калифорнијском институту за технологију, у Пасадени, научници су открили да људи обликују јасан образац можданих таласа када су изложени магнетном пољу, које је једнако снажно као Земљино.
Откриће је доказ да људи реагују на Земљино магнетно поље, а да то ни не знају. Још није јасно како наши мозгови могу да искористе ту информацију. Биофизичар Кан Куси са Универзитета у Пекингу истакао је да су ранија испитивања такозваног магнетног чула код човека, давала различите, помешане, резултате.
Чији је ДВОГЛАВИ ОРАО?! Ево шта заправо значи овај моћни СИМБОЛ!
Податак после ког ниједној трудници више никад НЕЋЕ пасти на памет да запали цигарету у трудноћи!
Гјурај отворио пекару, дошло више лидера опозиције него мештана, за недељу заказан нови протест (ФОТО)
- Ново откриће је највероватније велики корак ка људском магнетном чулу - изјавио је Куси.
Хватање таласа
Током експеримента, 26 људи је село затворених очију у мрачну, тиху комору, која је била обложена електричним завојницама. Направљено је магнетно поље које је исте јачине као природно магнетно поље Земље.
Истраживачи су могли да подесе електричну струју која пролази кроз завојнице и на тај начин усмеравају магнетно поље у било ком правцу. Свака особа је носила капу која је снимала активност мозга, док је магнетно поље мењало правце.
Научници су упоредили та очитавања са очитавањима других ситуација где се магнетно поље није померало.
Стручњаци су се фокусирали на алфа таласе мозга, који доминирају када неко седи мирно и не ради ништа. Алфа таласи се иначе смањују када користимо чула укуса, мириса, додира или слуха. Међутим, у овој ситуацији мировања, промене у магнетном пољу покренуле су промене у алфа таласима људских мозгова.
За људе у комори, који су били окренути ка северу, магнетно поље је било окренуто ка поду. То је правац Земљиног магнетног поља у северној хемисфери. Ротирање поља лево од североистока према северозападу смањило је висину алфа таласа у просеку за 25 процената.
Та промена је била три пута јача од промена алфа таласа које су регистроване у ситуацији када магнетно поље није променило правац. Оно што је занимљиво, јесте да мозгови људи нису показали никакав одговор када је магнетно поље било окренуто према плафону. То је правац Земљиног поља у јужној хемисфери.
НАСМЕЈАНО ЛИЦЕ ДЕПРЕСИЈЕ - Како препознати особу којој је заиста потребна помоћ ?
ДОКЛЕ ВИШЕ! У новој серији главни кољач је СРПСКИ ОФИЦИР, а кад тек видите КО га глуми, биће вам СВЕ ЈАСНО (ВИДЕО)
ХИВ више није опасност?! Пронађен лек који спречава преношење вируса!
Откриће за које се још не зна сврха
Ако се ови резултати потврде, поставља се питање: Зашто људи реагују на поља према доле, а не према горе? Тим стручњака мисли да је одговор у томе што мозак узима магнетне податке, извлачи их и користи само ако има смисла.
Џозеф Кирсвинк, неуробиолог и геофизичар са Калифорнијског института за технологију, сматра да људи који су учествовали у истраживању, осећају силазна магнетна поља као природна, а узлазна као неприродна, јер су дошли из северне хемисфере.
Животиње које могу да осете магнетизам, могу да искључе своје унутрашње компасе када наиђу на чудна поља која их могу довести у заблуду. Ова идеја се научницима чини прихватљивом, али треба је тестирати на људима са јужне хемисфере.
Још једно питање је како наш мозак открива Земљино магнетно поље. Тачан одговор је још увек мистерија, али аутори те студије сматрају да сензорне ћелије које садрже магнетни минерал (магнетит) могу објаснити обрасце можданих таласа.
Тај минерал је пронађен у пастрмки која осећа магнетна поља, а постоји сумња да је пронађен и у људском мозгу. Будући тестови би требало да потврде или оповргну ову идеју.