ДА ЛИ МОЖЕМО ДА СЕ НАДАМО НОРМАЛНОМ ЛЕТУ? Др Јанковић дао оптимистичан одговор, све зависи од неколико чинилаца
Како бисмо избегли нове таласе и ширење вируса, на ово морамо обратити пажњу.
Имунолог и члан Кризног штаба др Срђа Јанковић рекао је да можда можемо да се надамо "нормалном" лету ако поштујемо мере и вакцинишемо се, а открио је и шта сматра тренутно највећим изазовом у тој процедури.
Тренутак када ћемо искоренити корону је далеко, бројке јесу боље али то не значи да би требало да се опустимо, рекао је он у Јутарњем програму РТС-а.
"МОЖЕМО СЕ ЗАРАЗИТИ ИЗМЕЂУ ДВЕ ДОЗЕ" Др Ђерлек објаснио: Шта ако не знамо да имамо ковид, а примимо цепиво
НАКОН СКОРО ТРИ МЕСЕЦА: КБЦ Звездара коначно излази из црвене зоне, прелази у нон-ковид режим
СРБИЈА НИКАД ЈАЧА! Стижу похвале са свих страна: Наша земља постала је епицентар свих дешавања у региону
- Тешко је проценити, али наравно да ће вакцинација убрзати побољшање које би тек требало да се деси. Бројке су повољније него крајем 2020, али су и даље високе и све мере морамо ригорозно спроводити - рекао је он.
Сви се надамо "нормалном лету", а др Јанковић каже да је оно могуће ако се фокусирамо на мере заштите које сами можемо применити.
- То јесте могућност, али је тешко предвиђати јер чинилаца има много, а ми би требало да се посветимо чиниоцима који зависе од нас самих - рекао је он.
Да ли вакцине штите и од новог соја?
- Нема доказа да било који од подтипова не реагује на заштиту, то је теоријска могућност али још увек није потврђена. Научници брину о томе, а мере које нас штите од старих подтипова итекако нас штите и од нових, ту ништа не би требало да се мења - рекао је он.
У Србији је вакцинисано скоро 500.000 људи, за вакцину се пријавило више од 850.000 њих, а доктор је објаснио колико грађана би требало да се вакцинише да би се стекао колективни имунитет.
- Ако подразумевамо у епидемијском смислу, праг преко којег вирус не може да се шири, тај збир још увек није ни близу 70 или 80 одсто. У овом тренутку није најважније да се на то усредсредимо, већ на то да заштитимо што више живота. Што се више њих вакцинише, то је више живота заштићено и то је најважније. Ако удружимо вакцинацију и доследно спровођење мера, можемо спречити нови талас, без тога, свакако не - рекао је он.
Др Јанковић каже да су га највише изненадиле дезинформације и погрешна тумачења.
- Ја бих рекао да поред бројних техничких и научних изазова, комуникација представља изазов. Дезинформације, погрешна тумачења, не мислим ту само на оне који су против вакцина из неких својих разлога, већ и на људе који су можда збуњени. Сви морамо да знамо који су реални чиниоци од којих успех зависи, и шта нам је чинити - рекао је др Јанковић.