ДА ЛИ НАМ ПОНОВО ПРЕТИ КОРОНА? Др Глигић открила: Нова подваријанта се брже шири, али ово је ПОЗИТИВНА СТРАНА
Нове подваријанте омикрона соја БА.4 и БА.5 регистроване су и у Србији, а оно што је познато јесте да се лакше преносе, брже шире и имају способност да заобиђу имунитет.
Све указује на то да је у току тзв. природно прокужавање које су још раније вирусолози најавили.
Како је објашњено, актуелне подваријанте имају способност да заобиђу постојећи имунитет који је стечен вакцинацијом или заражавањем.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/04/grcka_cigarete_foto_shutterstock.jpg?itok=YRFJINYm)
ПЉУШТЕ КАЗНЕ ЗА СРБЕ: Грци ограничили унос цигарета, ОДУЗИМАЈУ их на граници!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/03/profimedia-0630051092.jpg?itok=a_Y8X9GH)
ШТА НАС ЧЕКА ОВЕ ЈЕСЕНИ? Доктори предвиђају ПРАВУ ЕКСПЛОЗИЈУ - корона букти на популарним туристичким дестинацијама
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/07/04/collage_maker-04-jul-2022-09.06-pm.jpg?itok=pr-KAvJB)
БЕОГРАД НА НОГАМА! Змије се пењу и на терасе станова - стручњаци упозоравању: Ово никако НЕ СМЕТЕ ДА РАДИТЕ
Позитивна страна нових подваријанти омикрона је податак да се мање пацијената налази на болничком лечењу, мање их је на распиратору и умрлих.
Вирусолог Ана Глигић појашњава да док вирус "не угуши сам себе" неће престати да постоји, а оно што даје наду да је процес прокужавања почео јесте велики број заражених, али не и хоспитализованих.
- Оно што је добро јесте да расте број заражених, али не расте број хоспитализованих. Нема тежих клиничких слика, болнице нису пуне. Није претерано пуно тога познато у вези са новим сојем који има више подваријанти. Оно што је јасно јесте да је сој слабији, дакле вирус слаби - напомиње вирусолог Ана Глигић и додаје:
- У току је процес природног прокужавања. Већина грађана и не зна да је заражена јер немају изражену клиничку слику болести. Заражени обично имају блаже симптоме, кијавицу или благо повишену температуру. Када би дневно било и 10.000 заражених који немају тежу клиничку слику, то не би било страшно јер је у току наведени процес - наводи вирусолог Глигић.
Када је у питању тестирање особа које немају никакве симптоме, а били су у контакту са зараженом особом докторка наводи да тек треба описати јасне назнаке заражавања подваријантама омикрона.
- Особа која оде на тесирање обично има одређене симптоме, било да је у питању црквенило очију, блага температура, кијавица. Тада би требало да та особа урадити анкету и наведе све симптоме које има како би се они описали. Да нема тестирања не би ни знали да имамо проблем - каже она.
Раније стечена антитела имају мањи проценат заштите од нових подваријанти, а како је навела докторка, у наредном периоду се може очекивати и да дође до повећања броја заражених.
Подсетимо, према последњим подацима корона вирус је потврђен код 749 особа, а истовремено је од последица ове болести преминуло два пацијента.
Тестирано је 4.309 људи
Помоћу респиратора дише седам пацијента, а хоспитализовано је 118 особа.
До сада је у Србији укупно тестирано 9.921.468 особа, укупно је преминуо 16.131 пацијент, а проценат смртности озноси 0,79 одсто.
Укупан број регистрованих случајева је 2.031.920.
БОНУС ВИДЕО: Путари поправљали тротоар па откопали џиновску змију