СРБИЈА УБЕДЉИВО НАЈБОЉА У РЕГИОНУ! Земље окружења набавиле симболичне количине вакцина, ДВЕ НЕМАЈУ НИЈЕДНУ ДОЗУ
Оно што нас треба највише да занима, јесте каква је ситуација у региону што се темпа вакцинације тиче
Све док се већина становништва света не вакцинише против короне, као човечанство нећемо бити заштићени, али - да ли се вакцинација у свим земљама одвија истим темпом и шта ће бити када се отворе границе.
КАКО УГРОЖАВАТЕ ДРУГЕ АКО НЕ ПРИМИТЕ ВАКЦИНУ? Епидемиолог Др Весна Миољевић одговорила на најчешћа питања о вакцини
ОВАКВЕ БРОЈКЕ УЛИВАЈУ НАДУ! У Мачванском округу све боља ситуација, корона је на ИЗЛАЗНИМ ВРАТИМА
Др Ђерлек јасно о имунизацији: Вакцине су безбедне, оканимо се теорија завере!
Да је неопходно да нас што више буде вакцинисано постало је јасно и много пре него што се и сама вакцина појавила. Јер прекопотребни колективни имунитет од 60 одсто немогуће је достићи без вакцинације поготово ако имамо у виду да су претходна три таласа ковида 19 показала да има људи који су више пута прележали корону.
Србија је прва у региону почела са масовном вакцинацијом, али остале државе у региону нису много одамкле у том послу пошто су преко Европске уније добиле тек неколико дестина хиљада вакцина или још чекају на цепива преко Covax програма. Излаз из епидемије неће бити могућ ако и друге државе у окружењу не омасове вакцинацију.
То је нарочито важно сада када је од 14. јануара заживео такозвани мини-шенген у региону односно од када грађани шест држава на Западном Балкану (Србија, Црна Гора, БиХ, Северна Македонија, Албанија и Бугарска) могу да прелазе границе без ПЦР теста.
Таква миграција људи поспешиће свакако економију у региону, али и повећати ризик од заражавања. Због тога је изузетно значајно да вакцинацију против короне у што краћем периоду започну и државе које још нису добиле ниједну вакцину попут БиХ или Црне Горе.
Како систем расподеле вакцина путем ЕУ и Covax-a споро или уопште не функционише, поједине државе ЕУ попут Мађарске најавиле су да ће кренути у набавку и вакцина које још није одобрила Европска агенција за лекове као што је кинеско цепиво.
С друге стране, мање и слабије земље у региону осуђене су да чекају да расподела вакцина преко механизма Covax коначно заживи па тако ни дан данас немају ниједну једину вакцину против Covida 19.
Србија
Пошто је у суботу добила укупно million вакцина кинеске фирме "Синофарм" Србија је постала земља у регион са највише цепива против короне. Наша земља сада има укупно више од 1.160.000 вакцина с тим што према најавама данас треба да стигне још 20.000 "Фајзерове" вакцине, а прекосутра контигент од 250.000 доза руског цепива "Спутњик В".
То значи да ће наша земља већ за два дана имати више од 1.430.000 вакцина против ковида 19.
Поред тога, Србија је једина земља у региону у којој грађани могу да бирају између три врсте вакцина: америчко-немачке "Фајзер-Бионтек", руске "Спутњик В" и кинеске "Синофарм".
Хрватска
Хрватска је вакцинацију почела пре три недеља када и већина земаља Европске уније и до сада је вакцинисала више од 40.000 људи. Наши "западни суседи" до сада су набавили две врсте вакцина: “Фајзерову” коју су до сада добијали по 17.000 доза недељно и "Модернину" чијих је првих 3.600 доза стигло прошле недеље.
У Хрватској до краја јануара очекују још око 30.000 вакцина од којих ће, према најавама, 10.000 бити "Модернине".
Иначе, Хрватска, која има око четири милииона становника, наручила је 5,6 милиона доза од различиитих произвођача - од "Астра Зенеке" наручено је 3,6 милиона доза, 900.000 од "Џонсон и Џонсона", по милиион доза "Фајзера" и "Модерне" и 300.000 доза од "КјурВака".
Занимљиво да је Директор ХЗЈЗ Крунослав Цапак изнео необичну информацију да из “Фајзерове” вакцине хрватски лекари успевају да извуку једну до две дозе више од пет, колико је уписано у декларацији.
Случај су прјавили произвођачу, који им је због тога, како тврди, повећао цену вакцине.
Иначе, у Хрватској се очекује да ће масовна вакција становништва бити обављена до краја априла.
Мађарска
Мађарска је до сада највише вакцинисала људи од свих држава у регион – више од 105.000 и то са два цепива: “Фајзером” и “Модерном”. Међутим, премијер Виктор Орбан није задовољан темпом вакцинације јер, како каже, Мађарска би могла да вакцинише и пола милиона људи на дан да има довољно вакцина.
Због тога је Орбан истакао како се нада да ће у року од неколико дана национални регулатор за лекове “јасно одговорити” може ли се почети користити вакцина кинеског произвођача против корона вируса.
Настојећи да убрза вакцинисање, Орбанова влада објавила је у четвртак да је договорила куповину вакцина кинеског произвођача “Синофарма”. Милион цепива тог произвођача Србија је добила у суботу.
Ако би Мађарска набавила кинеску вакцину, постала би прва чланица Европске уније која би одобрила употребу тог цепива.
Иначе, Мађарска је у четвртак уредбом допустила куповину вакцина изван централизованог система Европске Уније пошто је њен шеф дипломатије рекао да је европски систем набавке “скандалозно” спор.
- Постоји више од милион доза кинеске вакцине које се може употребити у року од неколико дана - рекао је Орбан.
Словенија
Словенија је као и Хрватска и већина других земаља ЕУ почела крајем децембра симболично истовремено вакцинисање.
У првој транши је добила тек нешто мање од 10.000 доза “Фајзерових” вакцина што је довољно за 5.000 грађана.
Румунија и Бугарска
У групи земаља ЕУ који жељно ишчекују већи контигент вакцина како би омасовиле вакцинацију против ковида 19 су Румунија и Бугарска. Румунија до краја јануара, према најавама, очекује 600.000 доза вакцина док ће Бугарска до краја месеца добити тек 60.000 цепива на основу распоеделе ЕУ.
Босна и Херцеговина
БиХ са око 3,3 милиона становника предводи групу земаља у регион који још чекају да добију прву вакцину против ковида 19. Председник Савета министара БиХ Зоран Тегелтија најавио је у неколико наврата да се прве вакцине преко механизма “Covax”-a очекују до краја овог месеца или почетком фебруара.
Иначе, БиХ преко “Covax”-a очекује 1.232.000 доза вакцина што је довољно за око 20 одсто становника.
С друге стране, Република Српска је најавила да ће поред 400.000 доза које треба да добије преко Ковакса, набавити и руске вакцине “Спутњик В”.
Северна Македонија
И Северна Македонија са око два милиона становника се узда тренутно само у “Covax” програм па тако и даље још нема ниједну једину вакцину. Министар здравља Венко Филипче најавио је да би земља прве вакцине требало да добије тек у марту.
Преко Ковакс програма наручено је 833.000 доза, а воде се и билатерални разговори са произвођачима “Фајзером” и “Астра Зенеком” за нове дозе, али још нема договора, нити резултата.
Ипак, премијер Северне Македоније Зоран Заев саоштио је да ће у Северној Македонији стићи 8.000 фајзерових вакцина које је шаље Србија.
"Реч је о озбиљном чину пријатељства, Србија жели солидарно да подели са јужним суседом део вакцина које има", написао је Заев.
Црна Гора
Црна Гора је још једна у низу земаља која је тренутно остала кратких рукава у трци за вакцинама. И ова држава чека прве вакцине преко “Covax” програма.
Министарка здравља у Црној Гори Јелена Бојић Боровинић најавила је да се долазак првих вакцина у ту земљу очекује крајем јануара или почетком фебруара.
Црна Гора, која има око 650.000 становника, још није добила вакцину, јер, како је рекла Боровинић, земље које је већ имају о томе су мислиле у јуну и јулу.
У Црној Гори је то било време предизборне кампање, када се бивша власт није превише трудила, а новој је, кажу, потребно време да се избори са наслеђеним.
Црна Гора је од октобра прошле године у Ковакс програму ЕУ и још није познато коју ће вакцину добити, а бивши министар Кенан Храповић је рекао да је наручено 248.800 доза, што је довољно тек за 20 одсто становништва.
Албанија
Албанија је још у септембру потписала споразум о уласку у “Covax” програм, а до сада је према званичним информацијама добила тек негде око 900 доза.
Министарка здравља и социјалне заштите Албаније Огерта Манастирлиу изјавила је раније да плаћено 3,9 милиона долара (око 3,2 милиона евра) за обезбеђивање вакцине за 20 посто популације.
Колико је важна равномерна вакцинација најбоље говори изјава директора Светске здраствене организације (СЗО) Тедроса Адханом Гебрејесуса. Према његовим речима, "свет је на ивици катастрофалног моралног пада у дистрибуцији вакцина против ковид-19". Шеф СЗО позивао је земље и произвођаче да праведније поделе вакцине широм света. Како је истакао, на крају ће овакви поступци само продужити пандемију.