ДА ЛИ СЕ СЕЋАТЕ КОНОВОГ КОЕФИЦИЈЕНТА? Ево шта САДА кажу бројке, од њега зависи УВОЂЕЊЕ НОВИХ МЕРА у Србији
- Успели смо да заравнимо криву мерама којима располажемо, али опадање броја оболелих иде полако и то ће трајати дуже него у првом удару - објаснио је тренутну ситуацију епидемиолог др Предраг Кон.
Чланови Кризног штаба у борби против ковида-19 сагласни су да је дошло до стабилизације ситуације, да је чувена кривуља поравната, да је други налет короне "одбијен", али да борба тек предстоји. Шта каже статистика?
У ОСТРОГУ ПОМЕН ЖРТВАМА "ОЛУЈЕ": Сећање на невино страдале Србе у етничком чишћењу Хрвата
Након 25 година, освануће још један ДАН ТУГЕ И СЕЋАЊА: "Олуја" и даље оставља НЕРЕШЕНА ПИТАЊА
ДР ЂУКИЋ О УТИЦАЈУ КОРОНЕ НА ОРГАНЕ: Имали смо момка (26) са ТЕШКИМ ЗНАЦИМА попуштања срчане и бубрежне функције
Од почетка епидемије корона вируса у Србији пратили смо број новозаражених по данима, па бројеве хоспитализованих, преминулих, као и пацијената на респираторима, али и чувени "Конов коефицијент".
Овде је реч о броју новозаражених у односу на број тестираних у размаку од 24 сата, а тако је народски назван пошто нам је управо др Кон својевремено објашњавао његову важност.
Подсетимо, при крају првог таласа корона вируса, др Предраг Кон је рекао "да ћемо о укидању ванредног стања и укидању рестриктивних мера моћи да разговарамо када ова бројка падне испод пет одсто". А у последњих десетак дана она осцилира између 3,5 и 4,5 одсто.
- Када број новозаражених у односу на број тестираних спадне испод 0,5 одсто то је спорадично јављање - рекао је др Предраг Кон у тренутку када смо мислили да је први талас короне прошао.
Стручњаци су уверени да ће наредних недеља доћи и до лаганог пада "Коновог коефицијента"...
У сваком случају сви са посебном пажњом прате ову бројку било да се поведе прича о увођењу нових рестриктивних мера, или о укидању већ постојећих.