ДА ЛИ СРБИЈИ ПРЕТИ НОВИ ТАЛАС КОРОНЕ? Сигурна зона још увек далеко, бројке упозоравају колико је епидемија и даље јака
Још увек нема места за попуштање мера
Србија је прекјуче поново имала преко 2.000 заражених и том бројком изнова забринула све који су веровали да нам се јесењи талас никада не би више могао поновити. Поред тога, ни такозвани Конов коефицијент није ни близу "сигурне зоне", па је неминовно поставити питање: Колико је извесно да нам следи нови удар?
Већ дуже од месец дана број новозаражених у Србији био је у драстичном паду. Прво смо изашли из најгоре црне зоне (са 1.000 заражених на 100.000 грађана), затим и из тамносиве (500-1.000/100.000), а били смо на добром путу да напустимо и браон или попстар зону (300-500/100.000), али онда као да је последњих недељу дана неко "повукао кочницу".
СРБИЈА ДОБИЈА БОРБУ ПРОТИВ СУРОВЕ КОРОНЕ! Нови контигент руске вакцине "Спутњик В" стигао у Србију
ДАНАС НОВА СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА: Разматра се о три кључна питања за Србију
ДЕВОЈЧИЦА (12) НИЈЕ УМРЛА ЗБОГ КОРОНЕ? Огласио се директор новопазарске болнице
Број новозаражених опада скоро минимално на дневном нивоу, а минуле суботе се на пример десило да имамо 1.483 нова случаја, односно скоро стотинак више него истог дана претходне седмице (1.393). Најмање новооткривених случајева имали смо у недељу 17. јануара - 1.317, а јуче, последњег дана у седмици било их је 1.318.
Други статистички податак који такође позива на велики опрез, који некако потврђује да смо тренутно на својеврсном раскршћу, јесте однос броја оболелих у односу на број тестираних за 24 сата, који смо својевремено назвали и "Конов коефицијент".
Он је у јеку трећег таласа износио чак преко 40 одсто, да би почетком 2021. дошло до значајног пада, на око 20%. Међутим, у последње две недеље и ова бројка стагнира - увек је између 15 и 19%, те никако да се врати у неке нормалније оквире.
Чињенично је да места за попуштање мера нема, бар још увек. На то пак упозоравају бројке од прекјуче, када је уследио "болан" преокрет - 2.080 нововоткривених у једном дану!
Руку под руку са том бројком ишле су још две које брину, Београд је опет имао изнад 500 заражених, тачније њих 577 добило је позитиван налаз, док је Конов коефицијент у том дану био око 16 одсто.
Јуче је пак крива опет отишла мало наниже, али недовољно да бисмо се опустили. Јучерашњи корона биланс од 1.839 новозаражених и 20 преминулих, сигурно није ситуација у којој можемо размишљати о опуштању... Још ако додамо да у односу на прошлу среду, када је број заражених био 1.648 случајева.
Уз све то, да ствар буде гора, број људи на респираторима свакодневно "кружи" око бројке 170, без очигледне намере да се спусти, а број хоспитализованих, иако мањи, опет изазива зебњу да да би болнице могле да попусте под притиском броја нових случајева.
Празници су прошли, највећа навала на скијашке центре такође је за нама, људи су се вратили пословима, гужве у аутобусима су све веће из дана у дан, деца већ недељу дана иду у школу. Време је да се своде рачуни.
О томе да бројке новозаражених забрињавају говорио је епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон.
- Јесте да је један дан, али ако се понавља неколико пута, могло би се рећи и да је благи пораст. Вирус се не да, не спушта се. Имамо информацију о томе да је присутан и нови сој, који има нешто већи потенцијал. Школе су нам почеле, то није показатељ, али је чињеница и да се подаци добијају касније. Види се сада зашто смо говорили да не треба попуштати мере. Оне не могу да се пореде са далеко рестриктивнијим мерама у ЕУ. Чак и у тим земљама где је почела да доминира британска варијанта вируса, тамо чак ни то не успева или врло тешко успева - рекао је Кон за РТС.
На питање о могућем новом удару после празника говорио је наш стручњак раније. када је рекао да оно што нам потенцијално следи није нови талас, већ "грба" постојећег.
- Ако се деси, то ће пре бити такозвана "грба" овог таласа. Не очекујемо да ће то бити драматично. Међутим, ако се дешава у Европи и свету, и ако се толико шири тај нови сој, не можемо рећи да није могуће да се и код нас деси. Због тога морамо да будемо у приправности - рекао је епидемиолог Предраг Кон одговарајући на питање медија.
Да су ствари око новог удара непредвидиве тада је потврдила и вирусолог Ана Глигић.
- Ништа не бих могла да вам кажем за следећи удар или четврти талас. Овај вирус је јако непредвидив. Милион пута се до сада показало када смо се ослањати на ранија искуства, није испало тако. Видећемо какви ће бити резултати вакцинације - навела је Глигић.
Ипак, једна ствар иде добрим путем, а то је масовна вакцинација у Србији. Она би могла да стане на пут новом ширењу короне. Из дана у дан стижу вести о великом одзиву за вакцинацију. Та бројка је већ увелико премашила 300.000, па се наши стручњаци уздају да би то могло зауставити нови удар.
У Србији је у тренутку када ово пишемо вакцинисано 361.830 особа, што је чини трећом земљом по броју вакцинисаних на милион становника у Европи.
Испред су само Велика Британија и Малта.
- Ако се овако одржи, доћи ћемо до те баријере. Вакцинацијом до милион људи штитимо животе, а касније, кад почнемо и више да се вацкинишемо, онда ћемо поступно почети да истерујемо вирус с ових простора. Свестан сам потпуно колико је то озбиљна изјава. Тај број, ако достигнемо ту вакцинисаност, онда тај вирус нема где да се задржава. Појављиваће се свакако, али неће имати снагу да развије епидемију - истакао је др Кон.
Докторка Глигић објашњава да будући да је вакцинација почела почела око Нове године, тек средином фебруара можемо видети да ли је утицало или није на ток епидемије.
Коначног одговора на питање да ли је пред нама нови удар још званично нема, али статистике које стижу из болница свакако позивају на приправност, никако на опуштање.
- Добро је што тренутно имамо благи пад заражених, али то не мора ништа да значи, што видимо према броју пријема у ковид амблантама и упута ка Инфективној клиници. Тек када се тај број буде преполовио, е онда можемо да кажемо добро је, за сада се тај број не смањује - рекао је др Бранислав Тиодоровић раније за медије.