ДА ЛИ СРБИЈУ ЧЕКА ЈЕЗИВА ЗИМА ИЗ 2012. ГОДИНЕ? Метеоролог открио када нам стижу ЛЕДЕНИ ДАНИ
Снег који од јуче непрестано пада широм државе прети да паралише Србију као средином децембра.
Јаки сметови и обилан снег који од јуче пада на подручју целе Србије подсећа на сценарио из 2012. године, када је талас хладноће однео 15 живота.
МОГУЋЕ НОВО ИСПИТИВАЊЕ МАТЕЈЕВИХ ДРУГОВА! Ево шта је дозвољено полицији у Београду која је дошла због Сплићанина
12. ДАН ПОТРАГЕ ЗА МАТЕЈЕМ: Хрватска полиција стигла у Београд, ЈЕДНА СТВАР је кључна у истрази
ДАНАС СЕ ТРЕБА ПОМОЛИТИ ЗА СВЕ ОНЕ КОЈИ СУ СТРАДАЛИ ИЛИ ДОЖИВЕЛИ ЗЛО: Ово су речи које треба изговорити
Зима из 2012. године остаће упамћена по томе што су дуже од месец дана били залеђени Дунав и Сава, а Влада Србије донела је тад одлуку да прогласи ванредну ситуацију у целој држави.
Веома ниске температуре које су се спуштале и до - 27 колико је забележено у Новом Саду и Неготину и снег који је падао чак и на -10 допринели су томе да та зима 2012. године уђе у новију историју као најхладнија.
Средином децембра имали смо неочекивано обилне падавине, а у појединим градовима Србије снежни покривач достигао је и висину од преко пола метра. Ванредна ситуација била је проглашена у Ивањици, Лучанима, Бајиној Башти, Новој Вароши, а многа домаћинства су остала без електричне енергије.
Снег који од јуче непрестано пада широм државе прети да паралише Србију као средином децембра, а многи наши читаоци изразили су бригу да би ледена зима из 2012. године могла да се врати.
Метеоролог Иван Ристић истиче да су такве хладноће отишле у прошлост.
- Нема индиција да се таква зима може вратити, због глобалног загревања нема више тако ниских температура и великих снегова - казао је Ристић и додао:
- То не значи да је Србија завршила са леденим данима - додаје он.
Према речима метеоролога Ристића на подручју наше земље снег ће наставити да пада још данас, а најхладнији дан у јануару биће у четвртак, када ће се температуре спустити и до -15 степени.
Ристић истиче и да је Србија једина земља у Централној Европи која је ових дана под снегом, али и да се снежни покривач неће дуго задржати.
Најхладније зиме
У Београду је најнижа зимска температура забележена 10. јануара 1893. и износила је -26,2 степена.
Једна од најхладнијих зима у већем делу Србије била је 1954. године, када је средња температура била - 4,7. Те зиме је у у Сјеници, 26. јануара, измерена температура од -38 степени.
На основу званичних података РХМЗ, рекорд из 1954. године ипак је оборен три деценије касније. Наиме, на Пештерској висоравни, у Карајукића Бунарима, скала на термометру се 13. јануара 1985. године спустила до - 39,5 степени.
С обзиром на то да се метеоролошка мерења у Београду врше дуже од 130 година, као најхладнија зима у престоници води се она из 1891. године са просеком за сва три месеца од - 4,5 степена.
Прогноза за дочек Српске Нове године
Метеоролог Ристић напомиње да нам долази отопљење већ после 13. јануара.
- За Српску Нову годину очекује се нешто хладније са дневним температурама између -5 и -6, а онда после Српске долази топлији период и температуре у порасту које ће се кретати између 6 и 7 степени.
Временски изгледи до краја јануара
После 13. јануара долази топлији талас, који ће се задржати све до краја месеца с просечним температурама око 6, 7 степени.
Међутим, Ристић напомиње да нас нови обрт времена очекује већ почетком фебруара када долази до новог таласа захлађења који ће донети и обилне снежне падавине.