ДА ЛИ СУ ДЕЦА У ОВОМ ТАЛАСУ УГРОЖЕНА? Др Вукомановић открио колико британски сој утиче на тешку слику код малишана
Као и код одраслих, и код деце се може јавити тежа клиничка слика, али код оних који имају комобидитете
Из многих земаља долази упозорење да је британски сој заразнији по децу, а да су родитељи и баке и деке лакша мета, а тим поводом проф. др Владислав Вукомановић, педијатар-кардиолог и вршилац дужности заменик директора Института за мајку и дете "Др Вукан Чупић" рекао је да је највероватније да је повећан број деце са новим сојем вируса који је присутан и у Србији, али да на срећу нема деце са тежом клиничком сликом.
"СИТУАЦИЈА У НОВОМ ПАЗАРУ ЈЕ АЛАРМАНТНА" Др Ђерлек открио: За погоршану епидемиолошку слику крив Копаоник
ФАЦИЈАЛНА ЕКСПРЕСИЈА ГОВОРИ СВЕ - СМЕЈЕ СЕ СРБИЈА! Учесница Слагалице у епизоди "не мораш на све да се љутиш" (ВИДЕО)
СРБИЈА НЕ СИЛАЗИ СА ТРОНА: Наша земља и даље при самом врху по броју вакцинација, прво место у региону
- Нешто се сигурно дешава и не можемо, а да не упутимо на нове сојеве вируса који повећавају број деце који оболевају, имају повишену температуру, жале се на главобољу, цурење носа, запушен нос, болове у зглобовима и мишићима. То су симптоми који се преклапају са грипом и са короном, а највероватније је да је повећан број деце са новим сојем, и они су преносиоци за баке и деке који се заражавају новим сојем. То је лоша вест, а добра вест је да у Институту нема збрињавања тешко оболеле деце, односно њихов број није у порасту, то је оно што је добро када је реч о новом мутираном вирусу - казао је проф. др Вукомановић.
Као и код одраслих, и код деце се може јавити тежа клиничка слика, али код оних који имају комобидитете.
- Поговото са неуролошким обољењима, хематолошким, урођеним срчаним манама.... Најтежа форма болести је мултисистемски инфламоторни синдром - упала свих органа код деце, веома тешка клиничка слика. У Институту је до сада око 40 деце са тешком клиничком сликом, били су збринути у интензивној нези, а на срећу није било деце на респиратору, али је било оних који су имали тешку упалу срчаних мишића. Са друге стране, излечење је било потпуно и могу рећи да у кратком року праћења није било већих секвела опасне форме болести изазване са ковид 19 - казао је проф. др Вукомановић.
Из КБЦ "Др Драгша Мишовић" на Институт за мајку и дете је пребачена девојчица од две године.
- Девојчица је имала симптоме претеће респираторне инсуфинцијенције. Захтевала је кисеоничну терапију и додатну антибиотску. Неколико деце се у току месеца преведе из "Мишовића" у нашу установу, број те деце није велики, јесу теже форме болести, манифестују се тешком упалом плућа али излечење је углавном потпуно осим ако се не ради о деци са коморбидитетма - навео је Вукомановић.
Професор је рекао да и деца могу да се навикну да носе маску, да код њега долазе деца од 2 године која је стрпљиво носе, а на питање да ли би сада у овој ситуацији требало затворити вртиће и школе казао је да је став струке да се они последњи затварају а први отварају:
- Уколико се јаве симптоми болести и постоји сумња да се ради о ковид инфекцији треба направити кућну изолацију и не треба мешати са осталима. Треба испоштовати карантин од 10 дана - закључио је он.