ДА ЛИ СУ ТЕМПЕРАТУРЕ У СРБИЈИ СМРТОНОСНЕ? Екстремне врућине заковале Европу, постало је неиздрживо а метеоролог откива који СТЕПЕН ОПАСНОСТИ је у питању
Протеклих дана тропске температуре харају Србијом, због чега велики број грађана једва чека захлађење које би могло доћи за викенд.
Субјективан осећај врелине у појединим градовима протеклих дана је прелазио 40 степени, а ни спољна температура није било много нижа. На друштвеним мрежама могло се видети да жива у термометрима "удара" у максималних 50 степени, а многи се питају колико још могу да издрже?
Па, одговор на ово дали су научници још 2010. године. Заправо, студије указују да би "температура влажног термометра" требало да износи 35 степени, при 100 одсто влажности, или 46 степени при 50 одсто влажности, како би горња граница безбедности била успостављена.
Наиме, преко ових температура тело више не може да се природно хлади знојењем да би се одржала стабилна телесна температура. Претерано прегревање може довести до топлотног удара, па чак и смрти.
Висока влажност и температура
Метеоролог Иван Ристић објашњава шта заправо значе ове максималне вредности које човек може да издржи.
То значи да је спољна температура 35 степени при влажности ваздуха од 100 одсто. Код нас протеклих дана већ имате ове температуре, али је влажност ваздуха око 20 одсто. Када би била 100 одсто, нико не би могао да издржи - објашњава Ристић.
Али дешавало се и да смо имали 100 одсто влажности ваздуха.
- Влажност ваздуха је у претходном таласу скоро сваки дан била око 100 одсто. Ових дана је било на 26 степени 50 одсто влаге. А тамо где је било око 20 степени је 100 одсто влага. А данас је на 40 степени 20 одсто влаге. Код нас ако је већа температура онда је влага све мања - објаснио је Ристић.
Заправо ове "убиствене" температура типичне су за нама далеке делове планете.
- То су вредности везане за тропску климу и прашуме, где је баш висока влага. Тамо дошљаци не могу дуго да издрже. То је на Екватору где сваки дан пада киша, а температуре су високе око тридесет степени - додаје он.
А на питање да ли се у Србији може десити да доживимо "убиствене" температуре, Ристић каже да можемо да одахнемо.
- У Србији не би требало да имамо тај проблем. Реално није изводљиво да имамо толику влагу при толиким температурама - објаснио је он.