Ђачке униформе у малом броју школа у Србији, родитељи их одбијају из ЈЕДНОГ РАЗЛОГА
Једна од школа које су добиле униформе је у београдском насељу Врчин, где су оне коштале 6.000 динара по ученику
Школске униформе заживеле су у малом броју школа у Србији, иако се њихово увођење најављује већ скоро две године.
То потврђују и у Министарства просвете, уз напомену да су главни проблем - финансије.
- Резултати анкета показују да родитељи и ученици у већини нису прихватили идеју увођења школских униформи, али највише из финансијских разлога. Највећи број школа није у могућности да обезбеди донаторе који би финансирали униформе. Ми се и даље залажемо за идеју увођења униформи, за чији дизајн би се определили сами ученици. Наше је мишљење да ће новоформирани општински савети родитеља са више енергије и иницијативе подржати идеју и да ће на локалном нивоу обезбедити потребна средства за увођење униформи у школе које су за то заинтересоване - кажу у кабинету министра просвете Младена Шарчевића.
Подсетимо, једна од школа које су добиле униформе је у београдском насељу Врчин, где су оне коштале 6.000 динара по ученику. Истина, креирала их је позната дизајнерка Драгана Огњановић, која их је и донирала, а министар просвете Младен Шарчевић тада је рекао да би оне требало да заживе у наредне две године.
У неким школама родитељи желе да виде своју децу у униформи, али никако не успевају да сакупе новац.
- Нисмо још увели униформе, чекамо да се сакупе средства која су предвиђена за то. Родитељи су се изјаснили за униформе, и мени се лично допада та идеја, иако не верујем да ће оне изменити класне разлике. Наша школа нема те проблеме, јер су сви родитељи сличне социјалне структуре, мислим да је проблем већи у средњим школама - каже Славко Богавац, директор београдске ОШ "Аца Милосављевић".
Ни у београдским основним школама "Олга Петров" и у "Скадарлија" родитељи нису могли да плате дечје униформе. Униформе углавном имају ђаци који су их и претходних година носили, понајвише у школама на периферији престонице. Такав је случај са ОШ "Алекса Шантић" из Калуђерице.
- Наши ученици носе униформе још од 2011. Тада је школа за сваку униформу дала 850 динара. Дезен заједно бирамо на ђачком парламенту, женске су розе, мушке плаве, а обично се направе мало веће, да би могли да их носе и следеће године. У септембру их задужују, а у јуну враћају - истиче Радивоје Миљић, директор ОШ "Алекса Шантић".
У Крагујевцу и Новом Саду још нема школа које су увеле униформе. Јасмина Пастоњицки, председница Актива директора основних школа у Новом Саду, каже да родитељи нису заинтересовани за њихово увођење.
- Све школе које су учествовале у пробном пројекту на крају нису имале више од 50 одсто гласова родитеља потребних да би ушле у процедуру израде и коришћења школских униформи. Неке школе су покушале да уведу униформе у првим и другим разредима, али ни за тај предлог родитељи нису били заинтересовани – каже она.
Слично је и суботичкој ОШ "Соња Маринковић", где је гласањем усвојен предлог да се уведу униформе, али су онда одустали од тога. Добар пример како обезбедити бесплатне униформе је Музичка школа у Суботици.
- Добили смо 945.990 динара на конкурсу Министарства правде, а конкурисали смо са пројектом ђачких униформи за хор. За девојчице има 200 хорских хаљина, а за дечаке око 100 кошуља, панталона и лептир-машни. Ту је и одело за диригента – каже Нина Милосављевић, помоћница директора.
Униформе и за професоре
Ђачке униформе већ три године користе ученици ОШ "Свети Сава" у Врчину, а ускоро ће их добити и учитељи и наставници.
- За децу чији су родитељи у тежем материјалном стању обезбедили смо бесплатне униформе уз помоћ других. Доста тога је финансирано захваљујући локалној самоуправи, али и нашој вољи да идеје спроведемо у дело - каже Добрица Синђелић, директор ОШ "Свети Сава" у Врчину.
Пратите нас на нашем Инстаграм налогу.