ДАЛЕКО ЈЕ "БЕЗБЕДНА ЗОНА"! Да ли је најгори део трећег таласа у Србији прошао? Права слика се очекује од средине недеље
Проблем је што треба да се спустимо са врха Хималаја, а не са врха Авале
Број новооболелих од корона вируса је протеклих шетст дана у паду, те изгледа да рестриктивније епидемиолошке мере дају своје прве резултате, али ипак је далек пут до потпуне "безбедне зоне" те још увек није време за опуштање јер ово може да буде и велика варка.
''БЛАГИ СИМПТОМИ НЕ СМЕЈУ ДА СЕ ИГНОРИШУ!'' Радиолог упозорава на пет стадијума ковида који могу бити ФАТАЛНИ
НОВЕ МЕРЕ И ЗА ДОЧЕК НОВЕ ГОДИНЕ? Епидемиолози предстојеће празнике означили као потенцијалне КОРОНА БОМБЕ
ДА ЛИ НАС ОЧЕКУЈУ НОВЕ МЕРЕ ДО КРАЈА ГОДИНЕ? Ово су три кључна корона датума у наредних месец дана
Ако упоредимо податке нових регистрованих случајева претходних шест дана очигледан је благи пад. Тако је 2. децембра регистровано 7.919 нових случајева корона вируса, дан касније 7.802, док је 4. децембра било њих 7.782. Број новооболелих је наставио да пада, те је њих 6.903 регистровано 5. децембра, а у недељу, 6. било је још мање нових случајева, тачније њих 5.809. Јуче смо имали благи пораст 6.557 новозаражених.
Иако делује да је најгоре од овог трећег таласа прошло, морамо узети у обзир и неке друге околности.
Како је постало је већ традиционално да се током викенда тестира мањи број људи, самим тим је и број позитивних у знатно мањем броју. То одликује и сваки понедељак, док се уторком све "надокнади" па се тог дана опет забележи "мини корона експлозија".
Права слика се пак очекује од средине недеље.
- Пик још није за нама, али да математичко и фактичко стање у претходних пет дана показује стагнацију криве и благи пад, то ће се наставити, али ће здравствени систем да буде и даље оптерећен јер је пад незнатан. Треба да се узме у обзир и то што је током викенда мање тестираних, па су и бројке ниже - каже професор Петар Кочовић који са својим тимом прати пандемију кроз математичке прорачуне.
Професор је објаснио и да је "ово је само један мали предзнак да ће кренути низбрдо. Проблем је што треба да се спустимо са врха Хималаја, а не са врха Авале".
Он такође упозорава да није време за опуштање.
- Све ово можемо брзо да упропастимо. Очекује се ове недеље да број лагано почне да пада. Биће можда још један или два раста, ипак све може брзо да се поквари. Почела је зимска сезона, ту је и "црни петак" који тек треба да дође на наплату - истакао је проф. Кочовић.
И проф. др Зоран Перишић, директор КЦ Ниш је рекао да је "то што број заражениих опада привид".
- Ту је викенд, када се иначе мање тестирају. Порценат заражених од броја тестираних је 40 одсто што је висок ниво - истакао је он.
Од доношења првих рестриктивнијих епидемиолошких мера прошло је готово две недеље, док се ефекат оних ригорознијих тек очекује. Ипак, да има назнаке о њиховом деловању говорио је данас и епидемиолог др Предраг Кон.
- У току ове недеље видећемо ефекте мера. У Београду се већ види благи пад, али и даље је притисак на болнице велики и то нарочито у престоници. И даље се велики број Београђана лечи ван свог града - рекао је др Кон и додао "да ћемо већ већ данас имати од 1.200 до 1.400 за Београд, али ћемо онда имати и 1.800 новозаражених".
Проф. др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба за субијање инфекције ковид-19 каже да је о бројкама још увек рано говорити из јер су мере орочене до 15. децембра и да ће се након тога знати да ли су оне дале резултат или нису.
Лагани пад борја заражених који се десио у претходним данима очигледно да је дао ефекат.
- Након анализе коју ћемо урадити видећемо како смо се понашали и да ли су мере дале резултат. Што се свега осталог тиче, важно је наставити са спровођењем мера, контролисати да ли се оне поштују и то је оно што ми можемо учинити. Даље, важно је позвати људе на личну одговорност, позвати их на савест да се свако понаша одговорно, нарочито сада када нам се приближавају празници и слава, и Нова година и Божић - рекао је професор Тиодоровић.
На коју страну ће ићи бројке зависи директно од нашег понашања и спровођења мера, као и контроле, додаје епидемиолог.
И док чекамо даљи ефекат мера, упозорење да ипак није време за опуштање доноси последњи корона пресек.
У последња 24 сата у Србији је на корона вирус тестирано 15.697 особа, њих 6.557 је позитивно, док је нажалост 56 особа преминула.
Према последњим подацима Министарства здравља и Института "Батут" на респираторима у болницама широм Србије налази се 283 пацијената.