Дан сећања на страдале и прогнане Србе у "Олуји": Централни скуп у Бачкој Паланци (ИНФОГРАФИКА)
Обележимо заједно најтужнији дан у Србији
Данас се навршавају 23 година од злочиначке акције хрватске војске "Олуја" током које је са својих вековних огњишта протерано више од 280.000 Срба, а око две хиљада убијено.
Прочитајте и:
Грађани Србије одаће пошту настрадалима и сетити се непрегледних колона људи који су на тракторима, без ичега, отерани из својих домова. Сетиће се и како су тог кобног дана паљене и пљачкане њихове куће.
Иако је прошло више од две деценије, бројни покушаји успостављања климе поверења у региону нису дали много резултата. Хрватска ће "Олују" славити као дан победе, док ће Срби палити свеће оплакујући жртве и тугујући за изгубљеним домовима.
Обележимо заједно најтужнији дан у Србији!
Портал SrbijaDanas.com позива грађане Србије да у Бачкој Паланци присуствују манифестацији обележавања 4. августа - Дана сећања на страдале и прогнане Србе у оружаној акцији "Олуја". Парастос жртвама служиће патријарх Иринеј. Након парастоса уследиће обраћање сведока страдања Јелене Кнежевић, која је у августу 1995. године у избегличкој колони дошла у Србију, председника Републике Српске Милорада Додика и председника Србије Александра Вучића.
Централној државној манифестацији присуствоваће представници влада Србије и Републике Српске, скупштина Србије и Републике Српске, као и представници других државних органа Србије и Републике Српске.
Најављено је присуство и представника Војске Србије, Српске православне цркве, удружења за неговање традиција ослободилачких ратова Србије и бројних грађана.
Централна државна манифестација почеће у 20.00 часова на стадиону Спортско рекреативног центра "Тиквара" у Бачкој Паланци.
Подсећамо, акција "Олуја" почела је 4. августа 1995. године офанзивом хрватске војске и полиције и јединица Хрватског већа одбране на подручју Баније, Like, Кордуна и северне Далмације. Дан касније, 5. августа, хрватска војска је ушла у готово напуштен Книн и истакла хрватску заставу, док су колоне избеглица тражиле спас у Србији.
Према данашњим званичним подацима, у акцији "Олуја" живот је изгубило 1.861 лице од којих су 1.211 цивили. До сада је идентификовано и сахрањено 1.084 настрадалих, док се 777 људи и даље воде као нестали. Данас постоје још 152 регистроване гробнице које још нису ексхумиране јер се хрватске власти и даље правдају како капацитети мртвачница нису "довољни за толики број посмртних остатака". Тренутни број неиндентификованих посмртних остатака, који се налазе у мртвачницама, износи 362.
У злочиначкој акцији "Олуја" протерано је 220.000 Срба са својих огњишта, док је свега 8.000 припадника нашег народа остало и даље да живи у Крајини. Само један припадник хрватских оружаних снага који је учествовао у акцији "Олуја" је за сада осуђен.
Повратак Срба у Крајину је спорадичан, а Хрватска чини све да се он никад у значајнијем броју ни не деси, стварајући атмосферу која враћа регион у деведесете.