Осми март почео да ПЛАШИ РОДИТЕЉЕ: Учитељице НАРУЧУЈУ СКУПОЦЕНЕ ПОКЛОНЕ, ево колико новца се мора издвојити!
Реч је о износима од 500 до 1.000 динара.
Последњих неколико година "осмомартовска грозница" тресе родитељске групе. Некада "симптоми" ове, такозване грознице готово да нису изазивали неко негативно стање у организму - месила су се срца од обојеног теста у маминој кухињи, у последњем тренутку су се завршавале честитке за васпитачице и учитељице и писале су се песме.
ПОРОДИЦА МОЛИ ЗА ПОМОЋ: Ранка Милашиновић дошла да посети сина, па нестала усред ноћи
ДОБРО СЕ ПРИПРЕМИТЕ! Данас нас очекује ОЗБИЉНО наоблачење, а ОВИ делови Србије биће на удару КИШЕ
ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ СВЕШТЕНОМУЧЕНИКА ПОЛИКАРПА: Сматра се заштитником ПРАВЕДНИХ И ДОБРИХ људи који СТРАДАЈУ због својих ставова (ВИДЕО)
Пре пар година, тесто су заменили телевизори, честитке - ваучери, а песме - нескромни комади накита. Финансијске последице 8. марта по родитеље су постале јаче, у ово доба године хвата их посебна мучнина, "сврби их длан" и мори мисао колико ће овај пут морати да плате да не би оставили лош утисак.
Међу родитељима који су своје искуство испричали за медије, реч је о износима од 500 до 1.000 динара. Ако узмемо у обзир да већина њих има по двоје деце, онда се тај износ и дуплира.
Један родитељ, који има дете у вртићу, рекао је да су у групи навели да свако да ,,колико има".
- Траже 500 и 1.000 динара , нешто купују, од остатка ваучер, и деца цртају честитке - каже нам отац девојчице.
Ствар је још занимљивија ако имате две васпитачице у групи, па још двоје деце вртићког узраста и ето вама између 1.400 и 2.000 динара мање.
- Код ћерке 200 динара за васпитачице, дакле укупно 400. Код сина по 500, укупно 1.000 динара. Али скупљени новац иде васпитачицама и сервиркама које тамо раде, а које су стално са децом - прича једна мама из Панчева.
Писало се и о случају где су родитељи у групи тражили 900 динара за васпитачице и симболичних 300 динара за чистачице. Изгледа да није свима подједнако Дан жена. Да не причамо о начину на који деци дајемо савршен пример дискриминације на основу стручне спреме.
У Великој Плани отишли су тако корак даље, па сматрају да две приправнице ни не заслужују да им се купи поклон.
- Имамо две приправнице у групи, али су се неки родитељи бунили и нису хтели да дају додатан новац да се нешто симболично и њима купи - прича нам једна жена.
Има и оних родитеља који сами купе поклон, па онда од осталих траже рефундацију. Али и појединих васпитачица/учитељица које унапред кажу шта желе.
- Једна мама је сама купила поклон, без консултације, и онда послала у групи да је купила неки персонализовани поклон са илустрацијама деце и слично, и дајте по 400 динара (има 25 деце), имаће ту пара и за још једну наставницу, није јавила да ли је нешто купила - каже једна мама док друга прича следеће:
- Овај пут је учитељица сама изабрала Пандора привезак који јој се допада, па су обавештене маме, које су добиле ту информацију, упутиле нас неинформисане колико да дамо да не разочарамо учитељицу. А ускоро иде и крај четвртог разреда, то ће фешта да буде.
Ипак, и даље има оних који се држе традиционалнијег приступа даривању. Тако је једна мама испричала како је прошле године изненадила васпитачицу из синовљеве групе. А то јој се и вратило.
- Код нас нити ко предлаже, нити ко тражи... Прошле године сам ја напунила кесу васпитачицама са слаткишима, кафом... Мислим да је још нека мама, али не све. Није било договора. Прошле године су мајке добиле поклончић од деце и васпитачица наше групе магнете у облику срца и писамце, тј. песму о мајци.
"Ми имамо разредног, хвала Богу на томе", гласио је један шаљиви коментар.
- Баш данас причамо да би клинци могли да направе фору па да му нешто купе за 8. март. Иначе му купују поклоне за рођендан, сами се договарају и купују - закључује корисница друштвене мреже.
(Србија Данас/Телеграф)