Данас Дан примирја у Првом светском рату, у Србији државни празник: Сећање на стварање нове Југославије!
Данас Дан примирја у Првом светском рату, у Србији државни празник.
У земљама победницама у Првом светском рату данас се обележава Дан примирја, а у Србији то је државни празник. Потписивањем примирја 11. новембра 1918. године окончан је Први светски рат, најразорнији који је свет до тада видео.
Његовим потписивањем обустављене су борбе у Првом светском рату између земаља Антанте и Немачке.
Фердинанд Фош, маршал Француске, заповедник савезничких снага на Западном фронту и Матијас Ерцбергер, који је предводио немачку делегацију, потписали су тада примирје у железничком вагону, у Франкпорту код Компијења, Пикардија, Француска, у 5.45, а оно је ступало је на снагу у 11.00 часова, 11. новембра 1918. године.
Примирје је потом обнављано до коначног закључења мировног споразума у Версају 28. јуна 1919. године.
У јеку Првог светског рата, револуцијама, фебруара/марта и октобра/ новембра 1917. нестало је и руско царство. Бољшевици су потом последњег монарха Николаја II и његову породицу побили, лета 1918, у Јекатеринбургу. Совјетска Русија је из рата иступила сепаратним миром у Брест Литовску, марта 1918. којим је Немачка добила огромне територије на истоку, што је постало беспредметно поразом у Светском рату.
На рушевинама несталих империја обликоване су нове националне државе Чехословачка, Пољска, Финска, балтичке државе Естонија, Летонија, Литванија.
Француска је остварила главни национални циљ повратка Алзаса и Лотарингије (Лорене). Италија, Румунија, чак Данска су територијално увећане.
Немачке колоније на управу су, као мандатне територије, од стране новообразованог Друштва народа, добиле Британија (југозападна Африка односно Намибија, Тангањика, мањи део Камеруна и Тогоа, поседи на Новој Гвинеји) и Француска (умањени Камерун и Того).
Јапан је добио нека пацифичка острва и једну енклаву у Кини, до тада немачке поседе. Португалија је добила извесна проширења у Африци.
Првог децембра 1918. у Београду је формирано Краљевство Срба, Хрвата и Словенаца, од 1929. Краљевина Југославија, чиме су прокламовани ратни циљеви Србије реализовани.
Тада, и дуго потом, сматрано је да је образовањем нове заједничке државе Краљевине СХС/Југославије, национално ослобођење Срба, чему су тежиле генерације, коначно остварено.
Извор:Тањуг