ДАНАС ЈЕ БАДЊИ ДАН: Ово су обичаји које би сваки православни верник требало да испоштује
Домаћице припремају посну вечеру која треба да буде што богатија
Дан уочи најрадоснијег хришћанског празника Божића, православни верници обележавају као Бадњи дан. Огроман број обичаја и народних веровања везује се управо за овај празник који претходи рођењу Исуса Христа.
КАКО СУ СРБИ ПОЧЕЛИ ДА СЛАВЕ БОЖИЋ 7. ЈАНУАРА? Један догађај је био ПРЕСУДАН за промену датума
ДЕТАЉНА ПРОГНОЗА ЗА НАРЕДНИХ 10 ДАНА: Крај пролећног времена, а ево када можемо да очекујемо СНЕГ
ДА ЛИ СЕ КОРОНА ВИРУС ШИРИ И ПРЕ ПОЗИТИВНОГ ТЕСТА? Ево кад је особа која има ковид НАЈЗАРАЗНИЈА
Један од првих и најважнијих обичаја свакако јесте одлазак и сеча бадњака, по којем је овај дан и симболично добио назив, а уједно је последњи и најстрожи дан поста.
Бадњак од зоре па до сумрака треба да остане прислоњен уз кућу, и тек потом буде унет уз посипање житом. Бадњак се ложи са посебним поштовањем, и моли за здравље, срећу и мир.
На Бадњи дан се, поред Бадњака, у кућу уноси и слама, а домаћице припремају посну вечеру која ће бити што богатија, како би и нова година била тако богата и плодна.
Бадњак гори до Божића, наговештавајући нову светлост коју доноси вера у новорођеног Христа. Касније се у вечерњим сатима пали на кућном огњишту, као симбол топлоте која греје и зближава укућане и уноси се у кућу.
На Бадњи дан, према веровањима, ништа не треба да се износи из куће, а обедује се на слами.
Према веровањима, на Бадње вече би требало да праштате и мирите се, а на Бадњи дан да вратите позајмљено.
Након уношења бадњака и сламе сви укућани стану око стола на коме је вечера и помоле се Богу, честитају једни другима Бадње вече и седну за трпезу. Вечера мора бити посна, а најчешће се припрема пребранац, а уз то се поставља кисели купус, салата, туршија, суве шљиве, смокве, јабуке, бадеми, лешници, ораси.