Данас је Мала Госпојина: Проведите празник са децом, а један ОБИЧАЈ посебно испоштујте!
На овај дан се одржавају многобројни вашари
Српска православна црква слави данас Рођење Пресвете Богородице, празник у народу познат као Мала Госпојина, који је веома поштован међу женама.
Прочитајте и:
Српска православна црква слави данас Рођење Пресвете Богородице, Благодетне Марије, блажене међу женама.
Њени родитељи дочекаше старост без деце, те зато беху постиђени пред људима и скрушени пред Богом. Мољаше Господа да обрадује њихову старост и подари им пород. Бог свемогући и свевидећи обрадова их бескрајном радошћу, која превазиђе далеко сва њихова очекивања и све најлепше снове.
Дева Марија која је настала као плод молитви одведена је у храм кад је имала три године. Са 14 година се вратила у Назарет где јој је, према предању, саопштена благовест архангела Гаврила да ће родити Сина Божијег. Сцена Рождества Богородице са Светом Аном у постељи и новорођеном Маријом у колевци обавезан је мотив православних икона и средњовековних манастирских фресака.
Мала Госпојина спада у ред Богородичних празника и непокретан је, што значи да има фиксно место у црквеном календару и означен је црвеним словом. Слави се 21. септембра.
Мала Госпојина се у Србији сматра великим народним празником. На овај дан се одржавају многобројни вашари, од којих су најпознатији неготински, вашар у Тополи и чувени вашар у Шапцу.
У народу се овај празник слави уз живописне обичаје, углавном посвећене рађању.
На Малу Госпојину многи планирају и уговарају свадбе и венчања, јер, према предању, она младенцима, вереним, и венчаним на овај дан дарује посебну благослов.
Верује се и да када је на овај празник ведро да ће сунчано бити и током јесени, али и зиме.
Као и на Велику Госпојину, према веровању, жене не би требало да обављају послове у кући и око ње.
Верује се и да биље убрано између Велике и Мале Госпојине има посебна лековита својства, а да јаја из тога периода могу целе године остати свежа па се зато остављају за насад; пилићи излежени у ове дане биће добре носиље.
Пошто је ово празник рађања, мајке проводе празник са децом, избегавајући све теже послове, као и послове који се раде рукама, попут плетења, шивења...
Такође, верује се да на овај дан не треба доносити важне одлуке, а да започињање великих послова никако не долази у обзир.