ДАНАС ЈЕ СВЕТИ СВЕШТЕНОМУЧЕНИК АНТИМ: Помолите му се за здравље и срећу
СПЦ и њени верници данас обележавају Светог свештеномученика Антима.
Рођен у Никомидији и од детињства васпитан као прави хришћанин.
- Тело његово беше умртвљено, дух смирен, завист искорењена, гнев укроћен, леност прогнана; ... имаше љубав к свима, мир са свима; благоразумност посред свију, ревност према слави Божјој, јавну свима".
ДА ЛИ СТЕ ИКАДА ЧУЛИ ЗА ОВАЈ МАНАСТИР? Називају га новим Острогом, хтели да га руше, али велики број чуда се десио баш у порти ОВОГ храма
УЛАЗИМО У ПРАВУ ЈЕСЕН: Пред нама је велика промена времена, метеоролог открио шта нас чека до краја септембра
АПЕЛ МУП-а: Креће акција полиције која се спроводи у више од 30 земаља - НА ОВО ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ
Није чудо што човек с таквим врлинама би постављен за епископа.
Антим свети епископствоваше у Никомидији у време љутог гоњења хришћана под опаким царевима Диоклецијаном и Максимијаном. Нарочито у Никомидији проливаше се крв хришћанска потоцима.
Једне године о Рождеству Христовом би сажежено у једном храму 20.000 мученика (в. 28. децем.) То се деси у време Антимова архијерејства. Но гоњење се с тим не оконча, него се продужи, и многи хришћани беху бачени у тамницу и чувани ту за муке и смрт.
Антим се удаљи у једно село, Оману, не да би утекао од смрти него да би отуда могао храбрити паству своју у подвигу мучеништва, да нико од страха не отпадне. Једно његово писмо хришћанима у тамници би ухваћено и предато цару Максимијану.
Цар посла 20 војника да нађу и доведу Антима. Седи и прозорљиви старац изађе у сусрет војницима, уведе их у дом и угости, па тек онда рече, да је он Антим, кога они траже. Удивљени војници добротом Антимовом предлагаху му да се скрије, а они ће рећи цару да га нису могли наћи. Али, Антим одговори да он не сме дозволити, да се лажју преступа заповест Божја и његов живот спасава, него пође са војницима. Уз пут сви војници повероваше у Христа и биху крштени од Антима. Изведен пред цара Антим би дуго и љуто мучен, и најзад секиром посечен.
Прослави Господа и упокоји се у Господу почетком ИВ столећа.