ДАНАС ЈЕ ВЕЛИКИ ДРЖАВНИ ПРАЗНИК: Ево зашто обележавамо 11. новембар - слави се широм Европе
Дан примирја у Првом светском рату је државни празник који се обележава сваког 11. новембра и нерадан је дан.
Овај празник у Србији је званично почео да се прославља 2012. године, док се пре тога, од 2005, у нашој земљи обележавао на првим часовима у свим основним и средњим школама.
ВОЗАЧИ, ОПРЕЗ! Најављена велика акција саобраћајне полиције уочи празника, ево шта ће све контролисати
УПАЉЕНИ АЛАРМИ ЗБОГ ЦРНОГ ПАНТЕРА! Опасност вреба Србима, драматично упозорење надлежних: Чувајте се!
ЦВЕТА ЦРНО ТРЖИШТЕ ГРОБНИХ МЕСТА! Упозорење из ЈКП "Погребне услуге": Ова грешка може да вас кошта 20.000 динара
Дан примирја слави се у многим земљама широм света јер су на овај датум, пре 104 године, силе Антанте и Немачка окончале сукоб. Примирје је потписано у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша у шуми Компјењ у Француској, а након тога преговори о условима мира су настављени, а потом и договорени, али тек Версајским миром 28. јуна 1919. године, чиме је Први светски рат и званично окончан.
Документ који је већим делом саставио француски маршал и врховни командант савезничких војски Фердинанд Фош у основи је предвиђао прекид непријатељства, повлачење немачких трупа иза граница, неуништавање инфраструктуре, размену заробљеника, обећање репарација, уништавање немачких ратних бродова и подморница, као и поступање током примирја.
Овај празник прославља се у свим земљама-потписницама споразума.
Као главни мотив за амблем овог празника користи се цвет Наталијине рамонде, која се налази на списку ретких, угрожених и ендемичних биљака Европе, а у Србији је заштићена законом као природна реткост.
Овај цвет је познат и као цвет феникс, јер и кад се осуши може поново да оживи, уколико се залије. То представља симболику "поновног рађања" Србије која је успела да се опорави након страдања.