ДАНАС ОБЕЛЕЖАВАМО СВЕТОГ ЛУКУ: Једну ствар никако НЕ ТРЕБА РАДИТИ, поклоните се моштима свеца и ОЧЕКУЈТЕ ЧУДО (ВИДЕО)
Српска православна црква и њени верници данас обележавају празник посвећен светом апостолу и јеванђелисти Луки.
Према календару Српске православне цркве, овај дан није обележен као заветни, већ је као "црно слово" сврстан у празнике од значаја за суштину цркве.
Овако су се СТВАРНО ОБЛАЧИЛИ НЕМАЊИЋИ: Златни појас и свита бисерна - НИЈЕ ИМ БИЛО РАВНИХ У ЕВРОПИ (ФОТО)
"Заслужили су да буду СМРТНО КАЖЊЕНИ!" Овако је Пашић РАШИРИО ГРАНИЦЕ Југославије, БЕЗ МИЛОСТИ о непријатељу
Популаризовање НОЋИ ВЕШТИЦА у Србији: Децу у школама и вртићима ТЕРАЈУ ДА СЛАВЕ СОТОНУ!
Свети Лука је родом из Антиохије. Свети Лука је један од првих проповедника хришћанства, савременик Исуса Христа и један од писаца Четворојеванђеља. Сматра се да је Јеванђеље по Луки – треће јеванђеље у Новом завету написао око 60. године.
После смрти апостола Павла, Лука је наставио да проповеда хришћанство по Италији, Далмацији и Македонији. С обзиром да је изучавао живописање, осликао је три иконе Пресвете Богородице за које се верује да су најверодостојније јер сматра се да је свети Лука лично познавао Богородицу и да су ове иконе са њеним ликом најближе њеном правом изгледу, а позната је и "икона у икони", која представља Светог Луку и у перспективи икону Богородице коју светитељ осликава. Такође, насликао је иконе светих апостола Петра и Павла. Зато се свети Лука сматра оснивачем хришћанског иконописа.
Исцелитељска моћ моштију
Свети Лука је живот окончао у 84. години када га, како је записао владика Николај Велимировић, "злобни идолопоклоници ударише на муке, Христа ради, и обесише о маслину у граду Тиви". У 4. веку нарочито се прочуло место где су почивале часне мошти светога Луке, због исцељивања која су се збивала од њих. Посебно исцељивање од болести очију. Сазнавши о томе цар Констанције, сина цара Константина, послао је управника Египта Артемија да мошти светога Луке пренесе у престоницу, у Цариград, што је и било учињено.
Деспот Ђурађ Бранковић је 1453. године пренео мошти апостола Луке у Смедерево. Његова унука Мара, удала се за босанског кнеза и каснијег кралја Стефана Томашевића, три месеца пред предају деспотовине 20. јуна 1459. и у мираз понела мошти Светог Луке у мираз. Како је и Босну 1463. године задесила иста судбина, група римокатоличких монаха из реда фрањеваца однела је мошти у Дубровник, а одатле у Венецију. Место чувања прво је била црква Светог Николе на мору, а касније црква Светог Јова, место где мошти и данас почивају.
Заштитник медицине и фармације
Што се наших простора тиче, црква манастира Жупа Никшићка у Црној Гори чува честице моштију Светог Луке, а у манастиру Косијерево, такође на тлу Црне Горе, чува се стопало за које се верује да припада управо овом светителју.
Празник је у народу познат као Лучиндан и честа је слава српских породица, а верници га славе и као исцелитеља и заштитника појединих заната. Као свог заштитника славе га и образовне установе, међу којима је и Академија Српске православне цркве за уметност и конзервацију.
У списима на старогрчком и црквенословенском језику свети Лука се "описује" као "поуздани лекар душе и тела". Апостол Павле га је звао "љубљени лекар". Поштује се као заштитник медицине и фармације, болница и апотека, лекара, фармацеута и болесника, многих породица. Познато је да је лечио бесплатно. Верује се да његове мошти имају исцелитељску моћ.
У 4. веку нарочито се прочуло место где су почивале часне мошти светога Луке, због исцељивања која су се збивала од њих. Посебно исцељивање од болести очију. Сазнавши о томе цар Констанције је послао управника Египта Артемија да мошти светога Луке пренесе у престоницу, у Цариград, што је и било учињено веома свечано.
Свети Лука, снег до кука
Обичаји нашег народа сежу из давних времена и у многим крајевима земље остали су непромењени, аутентични као пре више векова и данас представљају диван актуелан спој традиционалних вредности и вере. На овај дан никако не би требало да будете преки и нервозни, да се упуштате у свађе и расправе, јер је Свети Лука био благ и миран и увек помагао људима.
На Лучиндан се пуштају овнови да скачу на овце, а чобанима се даје свечана и боља ужина или им се носе пите, које у Херцеговини зову пазарице. Када овца "затеже", кажу да ће бити тешка зима. Ако овце лакше примају овнове, верује се да ће пролеће раније доћи. У Србији се на Светог Луку концима опасују торови да вукови не би давили стоку, а каже се и: "Иде Лука, ето вука" или "Свети Лука, снег до кука", јер долази зима током које вукови долазе до села. У јужној Србији се по првом госту који уђе у кућу на Лучиндан гата каква ће зима или година бити. У Црној Гори кажу да је дуга на небу појас Светог Луке.
Свети Петар Цетињски
Међутим, црква обележава још једног свеца, истина много новијег датума. Свети Петар Цетињски живео је крајем 18. и почетком 19. века у Црној Гори.
Године 1784. постао је митрополит и господар Црне Горе. Црква памти, а народ посебно слави, његову победу над Наполеоновом војском у Боки и Далмацији. Живот је посветио борби против непријатеља и помирењу завађених прелема у Црној Гори.
Његове чудотворне мошти почивају у Цетињском манастиру. Иако представници две различите епохе и Лука и Петар својим делима задужили су православље. Зато је и црвеним словом обележен празник у православном календару и не ваља се бавити тешким пословима.
Ред облака, ред кише: ТМУРАН ДАН ПРЕД НАМА, а ево и какво нас време очекује у ПРВОЈ НЕДЕЉИ НОВЕМБРА
Знате ли ко је овај МЛАДИ СРПСКИ ГЕНИЈЕ КОЈИ ЈЕ ПОКОРИО ПЛАНЕТУ? За СД испричао је СВОЈУ ПРИЧУ! (ФОТО)
Папа је тражио од цара Душана да покатоличи Србе, а добио је НАЈПОЗНАТИЈУ СРПСКУ ПСОВКУ КАО ОДГОВОР
Ексклузивно за Србију Данас! Писац Дејан Стојиљковић открива шта ће се десити у ДРУГОЈ СЕЗОНИ "СЕНКИ НАД БАЛКАНОМ"!
ЗА 42 ДАНА УМИРУ ЋЕЛИЈЕ РАКА! Рецепт чувеног Аустријанца излечио преко 45.000 ЉУДИ!
ХИТ СНИМАК СА НОВОГ БЕОГРАДА: Уместо сватова и младожење, ЗАПУЦАЛА ЈЕ МЛАДА, па заиграла уз трубаче (ВИДЕО)