ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ СЕВАСТИЈАНА: Васкрсао је као Христ, а многи га виде као симбол ХРАБРОСТИ (ВИДЕО)
Православни верници славе Светог Севастијана 18. децембра према јулијанском календару, што одговара 31. децембру грегоријанског календара
Свети мученик Севастијан био је римски војник рођен у Милану. Васпитаван у духу племићке породице, постао је командант Диоклецијанове дворске гарде.
ИЗАШЛИ НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: Ево какав је наталитет у Србији 2023!
РАДНО ВРЕМЕ ЗА НОВУ ГОДИНУ И БОЖИЋ! Очекују нас и поскупљења
ДАНАС ЈЕ СВЕТИ ПРОРОК ДАНИЛО: Један стари српски обичај који се испоштује ДОНОСИ СРЕЋУ И ЗДРАВЉЕ ДЕЦИ (ВИДЕО)
Севастијан се истакао храброшћу и вером у време када је цар Диоклецијан жестоко прогонио хришћане. Он је отворено подржавао хришћанске вернике, што га је довело до тамнице. Легенда каже да су га гађали стрелама, али да је преживео тај напад. Ипак, касније је поново био ухваћен, подвргнут мучењима и на крају погубљен због своје вере.
Живот Светог Севастијана постао је симбол храбрости и оданости хришћанском учењу у тешким временима. Његов дан се обележава молитвама, богослужењима и размишљањем о његовом животу као примеру вере и посвећености.
Свети мученик Севастијан, војни официр у Диоклецијановој дворској гарди, суочио се с окрутним чином када је наређено да га војници скину голог, прободу стрелама и баце његово тело у канализацију. Ова сурова казна била је одговор на Севастијанову храброст и отворено залагање за хришћанску веру током времена када су хришћани били прогоњени.
Но, према предању, три дана након тог зверског чина, Севастијан се појавио жив и здрав, шетајући Римом. Ова необјашњива појава запрепастила је многе, док су други видели у томе божји чудесни знак.
Нажалост, уместо да га људи прихвате као чудо и знак божје милости, незнабожци су га, уплашени да се суочавају с натприродним силама, каменовали до смрти. Севастијан је тако постао мученик и сведок своје вере, чије име и дела остају део хришћанске традиције и чији живот је подсетник на храброст и оданост у борби за верске вредности.
Симбол храбрости
Свети мученик Севастијан, слично као и Свети Ђорђе, често је постајао заштитник војника. Његов култ је био најприсутнији у 14. и 15. веку, а посебно је био присутан међу православцима и римокатолицима.
Интересантно је да су стреле и стрелци постали препознатљив симбол на иконама и фрескама које приказују Светог Севастијана. Овај мотив почиње да се јавља око 1000. године и постаје неизоставан део иконографског приказа овог свеца. Стреле су често заступљене много чешће него сам тренутак његове смрти, тј. батињање које је претрпео по наређењу цара Диоклецијана.
Свети Севастијан заштитник
Свети мученик Севастијан се сматра заштитником оних који су заражени кугом, ратних инвалида, каменорезаца, стрелаца, ловаца, баштована, ватрогасаца, полицајаца и војника.
Стреле се сматрају симболом Севастијанове храбрости и оданости хришћанској вери, док су војници вероватно препознавали у њему заштитника који разуме њихове изазове и невоље. Овај иконографски елемент допринео је очувању и проширењу култа Светог Севастијана током векова.
Свети мученик Севастијан има значајну повезаност са неколико градова. Он је заштитник Рио де Жанеира и Палме де Мајорке. Осим тога, заједно са Светим Ђорђем, Севастијан је и заштитник града Корме на Малти и италијанског града Казарете.
Етимолошко порекло имена кримског града Севастопоља и имена Светог Севастијана је исто. Оба долазе од грчке речи "севастос," што значи "пречасни, достојан поштовања, величанствени." Римљани су ову реч преузели од Грка, а Севастопољ и Севастијан деле исти корен, подсећајући на поштовање и величанственост.