Данас се обележава Светски дан борбе против сиде
Светски дан борбе против сиде, 1. децембар, обележава се данас по јубиларни 30. пут великим бројем акција у Србији и широм света, под слоганом "Сазнај свој статус".
Институт за јавно здравље Србије "Др. Милан Јовановић Батут" тим поводом спроводи националну кампању у циљу промоције значаја тестирања на ХИВ и других превентивних мера, која је почела 23. новембра и траје до краја године, а која се спроводи у 32 града на територији Србије.
Сузана из Крагујевца НЕСТАЛА БЕЗ ТРАГА: Са собом понела личне ствари, породица МОЛИ ЗА ПОМОЋ (ФОТО)
Уз подршку Министарства здравља, института и завода за јавно здравље, цивилног сектора, Светска здравствена организација (СЗО) у домовима здравља и школама организује традиционалне конференције за медије, трибине и друге активности са фокусом на особе које су под повећаним ризиком од инфекције ХИВ-ом.
"Батут" је позвао све особе које су имале неко ризично понашање у ближој или даљој прошлости да се посаветују и бесплатно и анонимно тестирају на ХИВ у Градском заводу за јавно здравље у Београду и у Заводу за заштиту здравља студената у Београду.
ХИВ и даље представља један од главних јавноздравствених изазова у свету, при чему се процењује да је више од 77 милиона људи инфицирано ХИВ-ом и да је више од 35 милиона људи умрло од АИДС-а до сада у свету, 940.000 само прошле године.
Процене Заједничког програма УН за ХИВ и АИДС (УНАИДС) указују да је скоро 37 милиона особа живело са ХИВ-ом у свету крајем 2017. године (19,6 милиона у региону источне и јужне Африке), а да је 1,8 милиона особа било новоинфицирано ХИВ-ом у 2017. години.
СЗО наводи да се последњих пет година не региструје смањење нових ХИВ инфекција међу одраслима, а у неким регионима тај број расте, а њихови превентивни програми ће у предстојећем периоду бити усмерени на повећање броја особа које знају свој ХИВ статус и на спровођењу терапија.
Та организација упозорила је да скоро половина људи заражених ХИВ-ом не зна да има тај вирус, а да више милиона људи пропушта прилику за лечење, које им може спасити живот и спречити ширење вируса на друге људе.
- Док се свет посветио завршетку АИДС-а до 2030. године, број нових инфекција и смртних случајева не пада довољно брзо да би се постигао тај циљ - наводи се у саопштењу СЗО.