ДАНАС СЛАВИМО ВЕЛИКИ ХРИШЋАНСКИ ПРАЗНИК - МАТЕРИЦЕ: Маме, да ли сте припремиле поклоне?
Материце баштине обичај по коме деца треба да везују мајку, а она их онда дарује слаткишима и поклонима и на тај начин их "дреши"
Српска православна црква данас слави дан мајки и жена - Материце.
ТЕМПЕРАТУРНЕ ОСЦИЛАЦИЈЕ: Пред нама још један сунчан децембарски дан, у појединим деловима земље МИНУС
НАКОН СВАКЕ ПОШАСТИ ДОЛАЗИ "ПРАЖЊЕЊЕ"! Тако ћемо живети после короне: Само је питање када ће све да "експлодира"
КОНАЧНО ЛЕПЕ ВЕСТИ ИЗ ПОМОРАВЉА: Број инфицираних у свакој од шест општина мањи од сто
Овај празник се прославља две недеље пред Божић и највећи је хрићански празник мајки и жена. Обичај је да деца поране и да, унапред припремљеним концем, марамом, везицом или шалом на препад завежу своју мајку за ноге.
На тај начин деца мајци честитају празник, а мајка им заузврат дели поклоне колаче, слаткише, играчке и друге ситнице и тако се "дреши" .
Обичај "везивања" и "дрешења" представља много више од пуке игре укућана, јер се њиме потврђује веза љубави којом су повезани сви чланови хршћанске породице. Мајка се прави да не зна зашто је везана. Деца јој честитају празник, а мајка онда дели деци поклоне, и на тај начин се дреши. На исти начин се вежу и све удате жене, које се дреше поклонима деци: колачима, или неким другим слаткишима.
Материце представљају део тронедељног циклуса празника који се слави пред Божић, недељу дана раније су детињци, а недељу дана касније очеви.
Материце се налазе у средишту тог циклуса симболизујући мајку у центру породице, као чувара огњишта и породичне љубави, као онај који све то повезује, попут стезаљке и духовног моста. Она је "стезаљка деце" и очева, али и породице и Исуса Христа, по хришћанском веровању.
Радосни обичај везивања на данашњи празник подсећа нас да љубав не може бити присилно "везана" и стечена, али и да треба за њу нешто учинити, то јест дати и узвратити љубав.