ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ СВЕШТЕНОМУЧЕНИКА ПОЛИКАРПА: Сматра се заштитником ПРАВЕДНИХ И ДОБРИХ људи који СТРАДАЈУ због својих ставова (ВИДЕО)
СПЦ и њени верници обележавају важан празник
Православна црква и њени верници данас славе дан сећања на живот и страдање Светог свештеномученика Поликарпа.
РХМЗ УПАЛИО АЛАРМЕ, ПОТОП СТИЖЕ ЗА ДВА САТА! Ови делови Србије први на удару стравичног невремена
УЖАСНО НЕВРЕМЕ ПОГОДИЛО СРБИЈУ: У Сомбору тукао град величине грашка (ФОТО)
ЛАЖНА ПАТРОНАЖНА СЕСТРА ОБМАЊУЈЕ РОДИТЕЉЕ! Њене савете слушало на ДЕСЕТИНЕ ХИЉАДА жена, а она чак нема ни диплому: Поделила ЗАБРИЊАВАЈУЋ видео на друштвене мреже
Свети Поликарп је био хришћански светитељ и епископ града Смирне, данашњег Измира, који је живео у 2. веку.
Рођен је као незнабожац, али га је Свети Јован Богослов увео у хришћанство и крстио га. Прича каже да је Поликарп од детињства био милосрдан и добар - помагао је сиротињи, одлазио у цркву и редовно слушао проповеди Светих апостола Јована и Павла које је и познавао.
По предању, изгнао је злог духа из слуге некога кнеза, зауставио молитвом страшни пожар у Смирни и многе излечио од опаких болести. Због свега овога, био је поштован и од стране незнабожаца који су га сматрали једним од богова.
Поликарп је наводно био и велики пророк који је предвидео и сопствено страдање и смрт, али није хтео да се склони и тако спасе. Пострадао је за време цара Марка Аурелија када је одбио да се одрекне Христа.
Овај светитељ је доживео страшне муке. Требало је да буде спаљен на ломачи, али му према предању, ватра није могла ништа, па је прободен копљем, а његова крв је угасила пламенове, па му је тело остало нетакнуто. Тек приликом накнадног спаљивања Поликарпови остаци су заувек уништени на Велику Суботу 167. године.
Српска православна црква овог светитеља слави 23. фебруара по црквеном а данас, 7. марта по грегоријанском календару.
Свети Поликарп се сматра заштитником праведних и добрих људи који недужни страдају због својих уверења и ставова. Стари кажу да овај светитељ својим штићеницима може и да оствари жеље, али само ако су оне дубоке и искрене.
Фото: Србија Данас/Лепоте Србије