ДАНАС У 9 САТИ ЗАСЕДА КРИЗНИ ШТАБ: Чека нас пооштравање, а једна мера посебно интересује родитеље
У Министарству просвете кажу да нема затварања школа на нивоу Србије.
Корона букти широм Србије, јуче је пробијен плафон са преко 6.000 новооболелих и скоро 30 преминулих од овог вируса у нашој земљи за само 24 сата, а данас би управо због тога могле да буду пооштрене противепидемиолошке мере.
А све ће се знати након седнице Кризног штаба за борбу против ковида-19 која ће у Палати Србија почети у 9.00 часова.
КОРОНА ДИВЉА У ВЕЛИКОМ ГРАДУ НА ЗАПАДУ СРБИЈЕ: У последња 24 сата оболеле 42 особе, једна преминула
ОВО САМО У СРБИЈИ ИМА! Пацијент на столу, док у операционој сали ГРМЕ НАРОДЊАЦИ (ВИДЕО)
МОЖЕМО ЛИ ПОНОВО ДА ОБОЛИМО ОД КОРОНЕ: Докторка Гњатовић даје одговор на питање да ли нас чувају антитела
Неколико мера је у оптицају, а о њима су претходних дана говорили и скоро сви представници медицинског дела Кризног штаба.
- Могло би се разговарати о три нове мере и то о даљем скраћивању радног времена продавница и угоститељских објеката, затим о преласку на рад од куће у већини фирми, уз обавезну потврду за вртиће да родитељи деце морају да буду на свом радном месту - казао је јуче на конференцији за медије у Нишу епидемиолог Бранислав Тиодоровић.
Вртићи
Поједини градови, попут Ниша, Темерина и Врбаса, већ су прописали обавезу да родитељи морају да донесу потврду како су обавезни да буду на свом радном месту. У супротном малишани неће бити примани у обданишта.
- Није искључено да се препоручи да свако ко може, ради од куће, и да се деца не воде у вртић, већ да иду само са потврдом родитеља да морају да раде - рекао је јуче др Бранислав Тиодоровић.
Међутим, нису искључене ни драстичније мере, попут затварања вртића. То је индиректно потврдио и секретар за образовање и дечју заштиту Београда Славко Гак, али уз напомену "да сматра да то није потребно".
- Бићемо спремни за сваку нову меру коју евентуално донесе Кризни штаб, мада сам уверен да није потребно затварати београдске вртиће - рекао је Гак.
Школе
Питање школа увек је у центру пажње пред сваки Кризни штаб, а све је више градова који су ученике пребацили на онлајн наставу, па би и о томе могло бити говора. Уосталом, то је на прошлом састанку предложио др Предраг Кон, али није добио подршку већине колега.
Пре два дана Општина Врбас је донела одлуку да све школе на њеној територији пређу на наставу од куће. Ипак, премијерка је навела да су "школе и вртићи су за сада најбезбеднија места".
- Међутим, замолићу чланове Кризног штаба да дају препоруке у било ком тренутку када мисле да су оне потребне, било да се ради о продужетку распуста или преласка на онлајн наставу. За то, тренутно, не видим разлог - рекла је Ана Брнабић.
Са друге стране затварање школа у неким општинама узбудило је родитеље који су то протумачили као увод у потпуни прелазак на онлајн. Изнова је отворено питање, иде ли се на наставу у учионице, до када и од чега зависи та одлука.
У Министарству просвете кажу да нема затварања школа на нивоу Србије. Међутим, када је реч о појединим општинама ствари стоје другачије.
На седници Кризног штаба требало би да се прецизира механизам преласка на онлајн и то из више разлога, а један је и закон. Према Закону о основама система образовања у члану 105 стоји да локални кризни штаб може да затвори школе, али не и да донесе одлуку о преласку на онлајн.
То практично значи да по закону - школе једино могу да се потпуно затворе. Али, чињеница је, да је пропис прављен пре пандемије и нема одредбу садашње онлајн наставе.
Како би се превазишла ова правна "зачкољица" али и дефинитивно разјаснило шта се може, а шта не и под којим условима, Министарство просвете ће предложити модел по ком се може прелазити на онлајн када локални кризни штабови прогласе ванредну ситуацију.
Забрана кретања
Иако већина сматра да је забрана кретања непотребна, све већи број заражених и умрлих отвара могућност и за тако нешто.
Тако је премијерка Ана Брнабић говорећи о претходно уведеној мери забране рада након 21 сат поменула које би то забране следеће дошле на ред. Након седнице Владе Србије која је одржана у недељу, премијерка је истакла да је следећа могућа мера - забрана кретања!
- Следећа мера је забрана кретања, али нисмо за њу. Увешћемо је само ако буде најнеопходније - рекла је том приликом Ана Брнабић.
Подсећамо, јуче је на корона вирус у Србији је тестирано 18.980 особа, њих 6.109 било је позитивно, док је нажалост, преминуло 29 лица.
И јуче су оборени црни рекорди: како по броју новозаражених, пошто смо први пут пробили црну корона границу од 6.000, али и умрлих у једном дану, пошто је досад најцрњи биодан пре - 18. новембар са 27 изгубљених живота.
Нема чекања са мерама
Шокантне бројке, али и здравствени систем који се налази пред пуцањем, довели су до тога да се закаже данашња седница.
- Мере које су ступиле на снагу орочене су на 1. децембар, али то не значи да ће се чекати до тада ако нема резултата за неколико дана - јасно је поручила премијерка Ана Брнабић јуче приликом посете Националној академији за јавну управу.
- Сачекаћемо три, четири, пет дана да видимо показатеље - објаснила је.
Са тим се јуче сагласио и наш инфектолог и члан Кризног штаба Мијомир Пелемиш.
- Времена за чекање нема: ако за дан-два не буде смањивања броја новооболелих од ковида 19, морају се додатно пооштравати противепидемијске мере, да не бисмо дошли у ситуацију да епидемија измакне контроли, да болнице не могу да приме оболеле и да дневно имамо 50 и више преминулих - казао је он.
Кризни штаб за радно време до 18 сати
Он је рекао и да је члановима медицинског дела Кризног штаба, који су много пре него што је од уторка скраћено радно време угоститељских и трговинских објеката до 21 сат, инсистирао да се они затварају у 18 сати.
Ипак, свеједно је да ли ти објекти раде до 18 или 21 сат, ако се не поштују противепидемијске мере.
Заоштравање мера могло би да значи додатно скраћивање радног времена угоститеља и трговаца, преоријентацију на рад од куће, ограничавање броја људи у јавном превозу и повећавање дистанце, што би онда значило да у локалима мора да се обезбеди више од садашња четири метра квадратна по човеку.