Министарка Грујичић поводом смрти бебе у породилишту у Сремској Митровици: "Наложила сам и спољашњи стручни надзор, АКУШЕРСКО НАСИЉЕ ЈЕ НЕДОПУСТИВО"
Министарку о случају који је шокирао целу земљу.
Министарка здравља Даница Грујичић огласила се поводом смрти бебе у породилишту у Сремској Митровици.
ПОЗНАТО КОЈИ ЋЕ БИТИ НАРЕДНИ КОРАЦИ: Огласило се тужилаштво поводом смрти бебе у болници у Сремској Митровици
"СКАКАО МИ ЈЕ ПО СТОМАКУ, СЛОМИО РЕБРО, ИЗГУБИЛА САМ СВЕСТ" Родитељи бебе која је умрла након рођења дали изјаву у полицији: Нисам прва којој се овако нешто десило
ДОКТОР ОТИШАО У ПОЛИЦИЈУ: Захуктава се случај акушерског насиља у Сремским Карловцима! Од њих је тражио ЈЕДНУ ствар, одбили су
Њено реаговање преносимо у целости:
Пре свега желим да изразим саучешће мајци због губитка бебе, као и целој породици због овог ненадокнадивог губитка. Као лекар и као човек знам да се морамо борити за сваког човека, за сваки живот, а пре свега за наше најмлађе.
Здравствена установа у Сремској Митровици је одмах 17. јануара обавила унутрашњи стручни надзор. То подразумева да гинеколози који нису учествовали у лечењу нити порађају жене, на основу здравствене документације направе анализу догађаја. По тој анализи која нам је достављена, породиља је ушла у порођајну салу 12. јануара. Детаљно је описана сатница свих предузетих радњи које ће детаљно бити анализиране, од прегледа до тренутка када је породиља добила перидуралну аналгезију, када је кренуо порођај, око 23 часа, и када је дошло до инцидента. Оно што је Унутрашњи стручни надзор наложио је испитивање свих који су учествовали у праћењу стања и порођају - од момента када је породиља примљена у болницу до самог порођаја: шефа патологије трудноће, шефа акушерства, начелника гинекологије, као и доктора који су били у породилишту, дежурних доктора, анестезиолога, бабица, запослених на пријемном одељењу, као и неонатолога педијатра који је покушао да реанимира и опорави дете на путу до болнице.
Као министар, хитно сам 17. јануара наложила излазак инспекције министарства здравља на терен. Поред тога, наложила сам и спошљашни стручни надзор који подразумева да колеге из других установа које нису учествовале у поступку праћења трудноће или порођаја, крајње објективно, на основу свих чињеница и документације, донесу свој суд о овом трагичном догађају. Очекујем врло брзо извештај инспекције и њихово сагледавање ситуације. Спољашњи стручни надзор ће завршити контролу и испитати све у року од две недеље, до тада очекујем и обдукциони налаз. Тада ћемо имати све чињенице и комплетну слику о томе шта се све десило како бисмо могли да поступамо даље.
Што се тиче вођења поступка који се помиње у јавности против лекара, постоје два правна пута. Један је Суд части лекарске коморе, а други је кривична одговорност уколико постоји кривична пријава. Процедуре по којима може да се одузме лиценца су јасне. У сваком случају, поступаће се на основу прикупљених чињеница.
Претпостављам да ће породица обратити Суду части лекарске коморе Војводине или правосудним органима Републике Србије.
Мој циљ је да свака породиља има најбоље услове какве заслужује приликом порођаја. Зато министарство здравља последњих 6 месеци интензивно ради на анализи свих 50 породилишта у Србији и услова у њима. Већ смо покренули јавну набавку за санацију 5 породилишта и очекујем да ћемо брзо започети радове. Одмах затим настављамо са адаптацијом и свих других породилишта.
Такође, радили смо и детаљну анализу броја порођаја по породилиштима како бисмо обезбедили сигурност породиљама. Ускоро ћемо омогућити супружницима или партнерима да присуствују порођајима уколико то желе. То ће мајкама улити додатну сигурност.
Морам да напоменем да републичке стручне комисије министарства здравља већ раде на правилницима којима ће се у будућности одређивати правила понашања и поступања у породилиштима.
Што се тиче акушерског насиља о коме са више пута говорило у јавности, оно је недопустиво. Посебну пажњу и бригу морамо водити о трудницама и породиљама. Радићемо на додатној едукацији колега и на сваки начин заштити мајке и труднице. Увек сам за то да се о проблемима говори, поготово о насиљу које је недопустиво. Позивам свакога ко се суочава са насиљем да о њему говори и пријави га, како би надлежне службе могле да реагују.