"НЕЋЕ МЕНЕ, НИКАДА НИСАМ БОЛЕСТАН" Др Кисић објашњава који све тип понашања нас може довести до карантина
Пошто се ближи полазак у школу, постојаће тим основан од стране Батута који ће на дневном нивоу да прати дешавања
Ако се посматра учесталост ковида у последње две недеље у земљама Европе, Србија је земља са повољнијом епидемиолошком ситуацијом.
СЛЕДИ НАМ НОВО РЕЛАКСИРАЊЕ МЕРА? Данас Кризни штаб доноси одлуку
СРБИЈА УВОДИ КАРАНТИН ЗА ПОВРАТНИКЕ ИЗ ИНОСТРАНСТВА? Кризни штаб данас доноси коначну одлуку
АНТИМАСКЕРИ ДИГЛИ ПАНИКУ У СРБИЈИ: Родитељи збуњени пред почетак школске године, иако су упутства јасна
- Одлазак у сваку од тих земаја је ризик за улазак инфекције у нашу земљу. Апелујемо на све наше грађане који долазе на одмор да поштују све мере и нарочито када се врате у земљу да наредне две недеље буду посебно обазриви и поштују мере. Не треба да чекамо скок оболелих да бисмо донели мере - рекла је проф др Дарија Кисић Тепавчевић.
У прилог томе др Кисић је рекла да се није много променило осим што се показало да су мере које је увео Кризни штаб дале ефекта.
Пошто се ближи полазак у школу, постојаће тим основан од стране Батута који ће на дневном нивоу да прати дешавања.
- Мере које ће се предузимати ће зависити од школе до школе. Настава је тако организована да неће моћи да дође до преношења чак и да се неко дете разболи. Радиће се епидемиолошко истраживање у свакој могућој ситуацији. Бићемо предострожнији зато што је коронавирус такав какав јесте. Изостанак из школа ће бити битан показатељ. Због асимптоматских случајева, сви треба да се понашамо као да смо асимптоматски носиоци инфекције. Треба да се схвати да је то нови начин живљења - подвукла је ћланица Кризног штаба.
Мере су у односу на први пик инфекције нешто промењене. За разлику од првог пика сада осим хоспитализације постоји и мера кућне изолације.
- Када имамо клиничко смиривање болести, особа се отпушта. Није неопходно као што је некада било потребно да се ради тестирање. После боравка у болници потребно је да особа проведе још две недеље у изолацији и након тога одлази на преглед код свог лекара. Уколико не буде проблема, може да се врати на посао - наводи др Кисић.
Исто тако, како каже, они са благом сликом треба да проведу две недеље у кући. Уколико лекар индикује да треба да се ради тестирање онда се ради. Ако се не појаве симптоми за те две недеље, иду на преглед код свог лекара и на основу тога се доносе даље одлуке.
Вакцине против грипа
- Због велике заинтересованости наручили смо 350 хиљада доза и још 150 хиљада вакцина против грипа можемо да произведемо. Вакцинација треба да почне половином октобра, тад је најоптималније - истакла је др Кисић Тепавчевић.
Када вакцина против коронавируса буде доступна у Србији постоје уходани механизам проверености. То ради Агенција за лекове и медицинска средства и то, према речима др Кисић Тепавчевић може да потраје више недеља.
Када је реч о одласцима у биоскопе и позоришта који почињу са радом, др Кисић Тепавчевић је рекла да је потребно доћи раније како би се избегли редови и гужве на улазима, да се носе маске, да се обрише из главе "неће мене", "никада нисам био болестан".
"НЕЋЕ МЕНЕ, НИКАДА НИСАМ БОЛЕСТАН" Др Кисић објашњава који све тип понашања код људи нас може довести до карантина
Централна клима у хотелима, биоскопима и другим објектима није толико значајно за вирусе, пре за бактерије, али "може да буде потенцијални извор ризика". У сваком случају је, како каже, много безбеднија природна вентилација.
ШТА НАС ЧЕКА ПО ПОВРАТКУ ИЗ ИНОСТРАНСТВА? Будите спремни на могући КАРАНТИН, а разлог су ове БРОЈКЕ
КОРОНА НЕ НАПАДА САМО ПЛУЋА, ОНА УБИЈА СЛЕДЕЋЕ ОРГАНЕ: Погледајте списак, много је горе него што се мисли
КОРОНА ТРАЈНО ОШТЕЋУЈЕ СЛУХ! Српски лекари дошли до шокантног закључка, све почиње од "зујања у ушима"
"НЕКА ЈЕ СТАКЛО ТУ, САМО ДА ЈОЈ ВИДИМ ЛИЦЕ" Дирљив сусрет мајке и сина у Геронтолошком центру после шест месеци
СА ЛЕТОВАЊА ПРАВАЦ У КАРАНТИН: Лекари откривају шта вас све чека када се вратите са одмора