ДАВЉЕЊА, УДАРЦИ У ГЛАВУ, ТРОВАЊЕ! Ово су само неки од сценарија која се РЕДОВНО дешавају на купалиштима, ове базене ОБАВЕЗНО ИЗБЕГАВАЈТЕ
Топлотни талас у Србији пење температуру и до 40 степени, па се на свим купалиштима у Србији види велики број купача. Повећан број посетилаца повећава и ризик од инцидената.
Температуре преко 40 степени, натерале су нас да освежење потражимо на водама широм Србије. Након неколико инцидената на купалиштима у нашој земљи, било је и оних који су се завршили смртним исходом. Иако је првобитна жеља свакога да се расхлади, посетиоцима је такође битно и какав је квалитет воде, али и јесу ли сигурни на базенима и аква парковима.
Дављења, ударци у главу или тровање хлором, само су неки за које смо чули претходних дана.
Институти за јавно здравље врше контролу квалитета воде на јавним купалиштима, на основу добијених вредности сугеришу се санитарно-хигијенске препоруке, односно правила понашања која они морају да наметну корисницима базена.
- Имамо читав тим људи који ради на одржавању целог комплекса. Значи свако у свом домену, почев од воде, преко спасилаца, редара. Имамо дежурног лекара који је свакодневно ту. Што се саме воде тиче и исправности, узорковање се врши на свака два сата - рекла је за "Блиц" ТВ Тамара Вулић из аквапарка Дољевац.
Препоруке како би се избегле последице по здравље
Пре неколико дана имали смо проблем и са тровањем од хлора у аква парку у Бачком Петровцу те је то још једна ставка на коју морамо да припазимо јер се и ту контрола спроводи тек по инциденту. Услед великог броја посетиоца на јавним купалиштима на дневном нивоу, потребно је контролисати воду и чешће него иначе, истичу из Градског завода за јавно здравље Београд.
Вода за купање у главном граду је на задовољавајућем нивоу, ипак, јасне су препоруке на шта треба свако да обрати пажњу како би избегао било какве нелагодности и евентуалне последице по здравље.
- Како би се спречио контакт слузнице са водом, која је у принципу, када су у питању ти већи токови, променљивог квалитета. Нарочито сада када су овакве временске прилике, када је велика количина падавина, потенцијално спирање контаминаната са околине, обавезно је након туширања, иако је како могуће, избегавање потпуног контакта видљивих слузница са водом, која у неком тренутку може бити загађена - каже Ивана Ристановић Поњавић, Градски завод за јавно здравље.
Оно што свако треба да уради јесте да се истушира и пре и после коришћења воде, а потребно је и избегавати потапање главе.
Оно што смо успели да сазнамо је да су за контролу базена у приватном власништву који имају јавну намену задужени спортски инспектори, али само под условом да организују неку спортску делатност. Многи од њих налаже се у склопу хотела Или туристичких комплекса те за контролу безбедности готово и да нема надлежних.
Извор: Србија Данас/Блиц/Никола Туцовић