Ђаци дали 20 евра за преноћиште, слали потресне поруке родитељима: Умало ТУЧА, интервенисала полиција!
Провели паклену ноћ препуну напетих ситуација
Наставља се драма српских ђака који нису могли да уђу у хотелске собе јер туристичка агенција није уплатила аранман. Деца су провела паклену ноћ, препуну напетих ситуација, а морали су да издвоје и додатни новац како би имали где да преноће.
Прочитајте и:
- Захваљујући НЕСЕБИЧНОЈ сестринској ЉУБАВИ, рођен је ЛАЗАР! Када видите по чему је ова беба посебна НАЈЕЖИЋЕТЕ СЕ!
- СТРАХОВИТО невреме у Пожеги и Бајиној Башти: Бујица однела путеве,обарала дрвећа. Срушила се штала и побила стоку!
- "Била сам на венчању са мужем, пришла ми је прелепа жена, а оно што ми је рекла СРУЧИЛО МИ ЈЕ СВЕТ НА ГЛАВУ"
Иако је требало да у хотелске собе буду смештени још током преподнева, средњошколци су дан провели у холу хотела, док им је, према речима родитеља, затражено да својим новцем плате преноћиште.
У хотелу је током вечери била и шпанска полиција. Дечаци уморни од пута и разочарани хтели су да пребију туристичког водича. Било им је криво јер су њихови родитељи све уредно платили, а кад су стигли у Шпанију, испоставило се да ништа није плаћено. Међутим, до већег инцидента није дошло. Све се завршило на ситној свађи.
Један од родитеља прича да су запослени у хотелу, после одређеног времена, дозволили ученицима да искористе тоалете у три собе како би могли да се истуширају, а касније су им дали и вечеру. Један део ученика, успео је самостално да нађе смештај у другом хотелу, који су морали да плате.
Министарство окончало драму: Ево шта се десило са српским ђацима који су остали ЗАРОБЉЕНИ у Шпанији
Ноћас тек у 23.30 ђаци су нашли место где су провели ноћ. Децу су одвели у смештај који је удаљен 20 километара од места у ком је требало да буду.
- Деца су морала да издвоје двадесет евра за једну ноћ, Смештај није ништа луксузан, али бар су имали где да спавају - казу нам родитељи који су добијали потресне поруке од своје деце.
Зарбинути родитељи су целу ноћ провели будни, и у сталном су контакту са надлежнима из државе.
- Сви желимо да нам се деца врате. Ово је превише и за њих и за нас – каже нам је један од родитеља.
Србија у ЦРВЕНОМ! Опет нам стижу КИША и ПЉУСКОВИ, али и нешто МНОГО СТРАШНИЈЕ!
Подсетимо, летовање у Шпанији током којег су ђаци имали проблем са смештајем, организовала је самостално професорка историје у Деветој гимназији Снежана Мартић, саопштило је Министарство просвете, науке и технолошког развоја.
Ученици Девете београдске гимназије, Прве економске и још неких школа из Београда су преко туристичке агенције отишли на летовање, али их тамо нису сачекале хотелске собе које су уредно платили.
Док су родитељи јуче били испред просторија туристичке агенције у Улици Мајке Јевросиме, а унутра је била туристичка инспекција. Иначе, ђаци кренули на екскурзију преко агенције "Б2Р" из Београда која, према незваничним сазнањима, није платила смештај. Туристичка инспекција врши ванредну контролу агенције.
Шпански партнери туристичке агенције "Б2Р" из Београда уплатили су данас новац за смештај гимназијалаца Девете београдске гимназије у Љорет де Мару. Неколицина њих се, пре саме уплате, вратила за Београд.
Огласио се и министар Расим Љајић
- Новац је уплаћен и деца су остала у хотелу, изузев њих седморо, којима су родитељи данас платили авионске карте за повратак у Србију - потврдио је Расим Љајић, министар трговине, туризма и телекомуникација, који је додао да је инспекција била у агенцији "Б2Р" и обавила свој део посла.
Министар Љајић каже да је професорка вероватно правила аранжман по приватној основи с особом која је ђаке дочекала у Шпанији, а којој је у међувремену одузета лиценца за рад у туризму.
- Тај човек, како би реализовао путовање до краја, нашао је туристичку агенцију "Б2Р", која има лиценцу - каже он и додаје да је туристичка инспекција у току дана била у овој агенцији и да ће у даљем поступку бити одлучено шта ће бити с агенцијом, а вероватно их очекује одузимање дозволе.
Да се овакве преваре више не би дешавале, Љајић наводи да приликом бирања туристичких аранжмана мора да постоји свест код грађана.
- Људи морају да воде рачуна са ким склапају послове, као и какве уговоре потписују о путовању, исто као што морају да пазе ко ће да им лечи децу. У овом случају, родитељи уговор и немају, већ само признаницу да су дали паре и ништа више - каже он, додајући да би нови закон о туризму требало да уведе ред у пословању агенција.
- У Србији постоји 560 агенција и исто толико субагената, а то апсолутно није сразмерно броју становника. План је да се новим законом пооштре услови за обнављање лиценци, али и повећа износ депозита, полиса осигурања, као и сам депозит за оснивање туристичких агенција, који ће бити око 10.000 евра - каже Љајић и додаје да ће закон најкасније бити усвојен на јесен.
Поред тога, свим грађанима ће на сајту Министарства биће доступне информације о свакој туристичкој агенцији, која неће нужно изгледати као црна и бела листа, али ће за сваку појединачно писати коју врсту лиценце има, да ли је раније било примедби туриста на њихов рад, да ли су подношене пријаве и слично.
Дисциплински поступак против професорке
Министарство просвете је саопштило да ни школа у којој је професорка Снежана Мартић запослена, као ни министарство, не могу преузети никакву одговорност за превару јер је професорка путовање организовала у сопственој режији, као и да ће против ње бити покренут дисциплински поступак. То је потврдио и Дејан Јосиповић, директор Девете београдске гимназије, који каже да ова школа не организује екскурзије током распуста.