"ДЕЦА ГУБЕ ДАХ, ПОВРАЋАЈУ, ПОПЛАВЕ, ЗАЦЕЊУЈУ СЕ" Кружи преко сто вируса у Србији, али лекари су посебно забринути што нам се ова болест вратила иако смо вакцинисани!
Много већи број амбулантних пацијената и пријема, посебно мале деце.
Сезона је респираторних инфекција, стомачних вируса, међу децом расте и број оболелих од великог кашља. Др Оливера Остојић, дечији пулмолог из КБЦ "Драгиша Мишовић", рекла је да је у току сезона великог кашља који се тако зове и по упорности и по трајању, али да и други вируси нападају децу и пуне амбуланте.
ПРЕСЕЛИЛА СЕ ИЗ ЗАМБИЈЕ У СРБИЈУ ЗБОГ ЉУБАВИ! А сада је објавила видео који је одушевио све Србе (ВИДЕО)
ПРОНАЂЕНА НЕСТАЛА ДЕВОЈЧИЦА (13) ИЗ ЧАЧКА! Неповређена враћена кући
ШОКАНТНО! Новосађанка пришла бескућнику, кад јој се обратио она занемела...
Преко 100 вируса кружи међу млађом популацијом, а и родитељи и лекари посебно обраћају пажњу на велики кашаљ, болест од 100 дана, која дуго није била присутна међу децом.
- Сезона је вируса којих има преко 100 и они круже у популацији. Све нас је изненадио велики кашаљ којег није било дуги низ година. Велики кашаљ или пертусис је болест изазвана бактеријом. Ми имамо изузетно добру вакцину и она је у календару обавезне вакцинације - напомиње др Остојић.
Наводи да се ова болест поново појавила међу малишанима, јер је било оних родитеља који су одбили да вакцинишу своју децу. Како каже, у овом моменту није реч о невакцинисаној деци, већ о томе да ова вакцина има век трајања и да сада веома често оболевају адолесценти, али и одрасли и бебе у првим месецима живота.
Симптоми великог кашља
- Прва фаза великог кашља траје недељу дана и личи на скоро све друге респираторне инфекције, са слабим општим стањем и повишеном температуром. После тога долази фаза од две, три, четири недеље, фаза зацењивања која је нарочито драматична за малу децу. Деца губе дах, повраћају, поплаве, зацењују се и онда иде она фаза опоравка када престаје повраћање, фаза кашља је ређа, и на крају дођемо до тог стотог дана када болест и престаје - рекла је др Остојић.
Велики кашаљ лечи се антибиотицима у прве две фазе болести, након чега се препоручују топли напици.
Чак 100 вируса кружи међу децом
У Дечјој болници КБЦ Драгиша Мишовић присутне су разне врсте вируса, каже др Остојић.
- Иако је короне много мање, и она је присутна. Имамо респираторне вирусе свих врста, упале плућа, пнеумококе... Грип још није детектован, али вероватно ће и тога бити - каже др Остојић.
Наводи и да је много већи број амбулантних пацијената и пријема, посебно мале деце.
- Сад су нам у пријему мала деца, до годину, две, три, која имају те тзв. бронхиолите изазване или респираторним синцицијалним вирусом и метапнеумовирусом или неким другим. Вируса има преко 100, који круже, тако да најчешће и не детектујемо који је - каже др Остојић.
Превенција добро позната свима
Када је у питању заштита и лечење деце од вирусних инфекција, др Остојић наглашава да то зависи од узраста у коме су.
- То је најбитнији фактор, јер је мало дете, кога вирус напада са свих страна, кашље и отежано дише и родитељи не могу да се изборе да код куће излече своје дете. Превенција је добро већ позната свима: хигијенско-дијететски режим, витаминизирање, свеже воће, поврће, одмор, доста боравка у природи итд. каже др Остојић за "Пинк".
Мед обавезан!
Препоручује и да се, за почетак, деца која имају респираторне проблеме инхалирају обичном морском водом, а према саветима Британског националног удружења за педијатрију, деца која се боре са кашљем треба увек да имају теглу меда поред себе, истиче докторка.
- За смиривање кашља они као број 1 лек дају деци мед - закључује др Остојић за "Пинк".