СВЕ ВИШЕ МАЛИШАНА ОБОЛЕВА У НОВОМ ТАЛАСУ: Деца на мети БРИТАНСКОГ СОЈА? Идентификован редослед СИМПТОМА
Драматичне корона бројке које се из дана у дан нижу у Србији делом су и последица ширења британског соја ковида 19 у нашој земљи.
Сада је познато да је најмање сваки трећи у Србији заражен управо овом опасном мутацијом која осим што се брже шири, чешће напада и млађу популацију. Колико су деца угрожена, да ли је видљив пораст у броју заражених и какви су заправо симптоми британског соја корона вируса?
Када узимате АНТИБИОТИК обавезан је и неки пробиотски производ: Проф. Ђорђевић саветује како да изаберете НАЈЕФИКАСНИЈИ И НАЈБЕЗБЕДНИЈИ!
ПАРЕ ИЛИ ЖИВОТ! Др Шеклер: ПУЋИ ЋЕ здравствени радници и зато мора СВЕ ДА СЕ ЗАУСТАВИ - трансмисија вируса је огромна
УПАЉЕН МЕТЕОАЛАРМ! Стигло хитно упозорење РХМЗ: СНЕГ И ЛЕД- ови делови земље су на удару!
Ноћ за нама показала је колико је актулени талас короне у Србији агресиван. О томе је говорио и заменик директора КБЦ "Др Драгиша Мишовић" Предраг Савић наводећи да су многи пацијенти примељни са прогресивном обостраном упалом плућа и да се у појединим случајевима стање и погоршава. Како је навео, у болници је тренутно смештено и 14 деце и 11 трудница који су оболели од ковида.
Пораст броја заражене деце у Србији запажен је још крајем фебруара када је на одељењу било деветоро деце, а примећен је и повећан број прегледа у амбулнтама.
Ови бројеви, иако наизглед нису велику, забрињавају јер у претходним таласима деца или нису масовно оболевала или нису имала никакве симптоме.
Да ли се ситуација са оболевањем деце од короне у Србији засита драматично погоршала, питали смо педијатра из ДЗ Чукарица др Дејан Јонев. Он указује да деца, према искуству из његове праксе, и даље махом пролазе асимптоматски.
- У мом досадашњем искуству, деца пролазе готово асимптоматично. Имају пар дана температуру и то је све од симптома. Дешавало се да су оба родитеља позитивна, да се детету тест покаже позитивним, а да прође само са температуром - каже др Јонев.
Какво је стање у школама Србији?
Ипак, епидемиолог др Предраг Кон оценио је да у нашим школама управо доминира британски сој.
- Највише је примећено да тамо не користе заштитне маске. Бар по ономе што се може видети у школама - додао је др Кон.
И заиста, у претходном периоду, посебно од средине фебруара, дошло је до повећаног броја ученика који су позитивни на корона вирус. Увећао се и број оболелих међу запосленима.
Те бројке тренутно нису драстичне, али је проблем што су почеле да расту. Наиме, позитивно је 0.6 одсто ученика и 1.7 одсто запослених у средњим школама, док је у основним 0.3 позитивних ученика и 1.6 одсто запослених.
Шта знамо о британском соју и зашто је опасан за децу?
Истраживања у Великој Британији показала су две важне ствари о овом соју, због чега је ова земља одлучила да у пику корона таласа, упркос успешној и масовној вакцинацији, ипак задржи строге мере и "локдаун".
Према подацима до којих је дошла британска научна заједница, овај сој заразнији је око 60 одсто од обичне варијанте корона вируса, а број заражених британским сојем међу децом млађом од 15 година много је већи, у поређењу са бројем заражених другим сојевима корона вируса у истој старосној групи.
Нови сој вируса назван Б.1.1.7, који се појавио у Великој Британији током новембарског карантина, у време првог школског полугодишта, настао због тога што је ова варијанта ефикаснија у заражавању деце него ранији облици.
Професорка Венди Баркли са Краљевског колеџа Лондон и чланица НЕРВТАГ-а тврди да су мутације олакшале продор вируса у људске ћелије, па су самим тим и деца склонија зарази, а до сада су одрасли били лакша "мета".
- Деца су подложна овом вирусу као и одрасле особе, па можемо, с обзиром на њихов образац мешања, очекивати више заражене деце - навела је Беркли.
Такође, утврђено је и да је нови вирус инфективнији за 50 до 70 одсто, али се не верује да је смртоноснији, нити да изазива теже облике болести код деце и одраслих.
У сваком случају, Деца су до сада корона вирусом била заражена у много мањем броју него што оболевају од других респираторних болести, укључујући грип.
Др Ериц Феигл Динг, епидемиолог и гостујући предавач на Харварду, средином фебруара објавио је на Твитеру сет података који показује да је британски сој корона вируса заразнији код деце.
- Подаци из Велике Британије показују нагло већу позитивност ковида-19 у Енглеској (где је нови сој вируса високодоминантан) код деце узраста од пет до девет година, и код дечака и код девојчица, током четири узастопне недеље - написао је др Динг.
У писму Израелског удружења педијатара наводи се велика забринутост због стопе болести код млађих ученика. У даљем тексту се наводи и да уместо да око 29 одсто нових случајева потиче од деце и тинејџера, као у другом таласу, сада је то око 40 одсто. Највећи скок забележен је код деце узраста од шест до девет година.
Симптоми британског соја
На Универзитету у Јужној Калифорнији научници су, на основу анализе стопе инциденције симптома које је прикупила Светска здравствена организација, идентификовали редослед симптома и како се они развијају.
Њихови налази указују да симптоми иду следећим редом:
- Грозница
- Кашаљ и болови у мишићима
- Мучнина и повраћање
- Дијареја
Мутације корона вируса
Британски сој није једина мутација корона вируса која се појавила. Већ крајем прошле године забележени су случајеви бразилске и јужноафричке мутације.
Јужноафрички сој - Сој под називом 501.В2 је откривен у Јужној Африци средином децембра, а касније, између осталих земаља, и у Великој Британији и Јапану, пренео је Гардијан. Јужноафрички сој ковида је откривена код мушкарца који се враћао из Јужне Африке у Француску, у регију која се граничи са Швајцарском.
Бразилски сој - Такозвани бразилски сој показало се да је веома сличан британској верзији, али да не изазива теже клиничке слике него први облик короне ипак се брже и лакше шири. Научници су то објаснили речима да је измењен део шиљака односно протеина који је одговоран за "качење" за људске ћелије.
Подсетимо, нови сој корона вируса први пут је откривен у септембру у Великој Британији. За два месеца је око четвртина случајева у Лондону била ова нова варијација.
У Србију га је крајем децембра прошле године донела једна путница из Лондона. Она је на ПЦР тесту била негативна, а њен муж је имао двоструку упалу плућа.