ДЕЦА ЛАКШЕ ПРЕЛЕЖЕ КОВИД? Зашто најмлађи имају блаже симптоме и какве последице оставља на њих
Доктор Саша Милићевић са Универзитетске дечје клинике у Тиршовој каже да се разликује симптоматологија одраслих и деце када је реч о ковиду 19, као и да је велика енигма зашто су деца поштеђена и због чега она која оболе имају лакшу клиничку слику.
Саша Милићевић је, гостујући у "Београдској хроници", навео да симптоматологија зависи од узраста, да се чак стиче утисак да се не ради о истој болести.
- Када ви слушате одраслу особу која каже – имао сам плитко дисање, па ми је нестао укус и мирис, па сам почео да кашљем, имао сам температуру, а моје дете је добило и оно ништа, само је престао да једе и био је поспан. Тест је показао да су и отац и то дете били позитивни - навео је Милићевић.
"10.000 ЗАРАЖЕНИХ НАМ ШЕТАЈУ УЛИЦАМА" Др Кон стално апелује да се уведе ЗАБРАНА КОНТАКАТА, а шта она заправо представља?
ЦРНА ПРОГНОЗА ЗА СРБИЈУ: Корона са лакоћом коси људе, а најрањивија је једна старосна група!
"ЗВЕЦКА КАТАНАЦ" У ЈОШ ЈЕДНОЈ ОПШТИНИ У СРБИЈИ! Ново жариште на помолу: Проглашена ванредна ситуација
Истиче да је велика енигма зашто су деца поштеђена и због чега она која оболе имају блажу клиничку слику.
- Да ли је то због тога што су рецептори другачији код деце па се вирус теже везује или се деца заиста разболе, али боље толеришу. Има пуно испитивања, али још нема ниједно право објашњење. Чим их има десетак, значи не можемо ни за једно скроз да се ухватимо док се то не испита до краја - додао је доктор.
Нагласио је да су тинејџери по симптоматологији ближи одраслима.
- Кажу немам мирис и укус, теже дишем, некада кажу као да нисам ја ја, појављују се промене на кожи, такозвани ковид прсти, који буду црвени као печени. Било је и случајева упале уха. Јесте то респираторна болест по начину на који улази у наш организам, али по свом дејству није респираторно него системско обољење које захвата све органе - рекао је Милићевић.
Због чега се деца ређе тестирају
Родитељи оболеле деце, нарочито школског узраста, кажу да лекари релативно ретко траже пи-си-ар тест. Доктор каже да се деца ређе тестирају због тога што је симптоматологија код деце блажа.
- Најважнији је епидемијски податак, ако родитељи имају онда ћемо радити тест и детету, али ако дете, рецимо, кашље неколико дана и немате податак никакав да неко у околини има, онда ми то мало сачекамо управо због тога што је симптоматологија блажа - додао је Милићевић.
Истакао је да је веома важно нагласити да таква деца не иду у вртић или школу.
- Заиста, и при најмањој појави било каквог симптома – температуре, цурења носа, малаксалости, губљења апетита, дијареје, па чак и промене расположења – дете је боље искључити, не мора да значи да је ковид, може да буде и банална инфекција - рекао је доктор.
Навео је да је врло важно да родитељи децу воде код њихових педијатара, некога ко то дете познаје и ко ће знати да то утврди.
- Крвна слика је врло важна и преглед и тест је најважнији, али тај тест некада може да буде дискутабилан, поготово у дечјем узрасту - нагласио је Милићевић.
Оставља ли ковид последице на децу
На питање да ли корона оставља последице и на децу, доктор каже да оставља.
- Једна од компликација је тај Кавасакијев синдром, који захвата ситне крвне судове и захвата крвне судове срца. Наравно не код све деце, али се код једног броја пацијената јавља. Постоји и такозвани синдром системског инфламанторног одговора где организам почиње много снажније да реагује – имунолошки не само да гађа вирус него да убија и различите ћелије нашег организма које су здраве и које нису непријатељи нашег организам - објаснио је доктор.
- А да ли ће бити неких удаљених последица у смислу фибротичних промена на плућима, промена на срцу, као што је јавља код одраслих, да ли ће можда бити обухваћена јетра или неки други орган то ћемо видети. Надамо се да неће, али још је рано да о томе причамо - додао је Милићевић.
Говорећи о томе да ли деци треба давати витамине и суплементе, Милићевић каже да треба, али да не треба претеривати у томе.
- Сада има пуно тих препарата, сваки има у свим називу нешто имуно, онда се људи некада збуне не могу да се сете како се који препарат зове. Ти препарати су добри, али морају да се дају у сарадњи са педијатром и никако не смеју да искључе класичну квалитетну исхрану пуну витамина - истакао је доктор.
Указао је да су посебно добри препарати на бази цинка, селена, бакра, витамина Де и витамина Це.