Дечак већ две године терорише ђаке основне школе на Врачару?! Родитељи бесни, огласила се и директорка
Родитељи ученика једног одељења нижих разреда ОШ "Свети Сава" на Врачару још пре распуста донели су одлуку да своју децу не шаљу у школу и то због једног проблематичног ученика, који већ две године, како тврде, физички, психички и ментално злоставља друге малишане!
Узнемирени родитељи ангажовали су и адвоката, с обзиром да ниједна пријава против овог дечака није писано заведена, а ситуација је кулминирала када су његови родитељи поднели кривичну пријаву против родитеља другог дечака.
- Тај дечак је у наше одељење дошао у другом разреду, ми смо тек недавно сазнали да је то њему у том моменту већ трећа школа! Први проблеми су се јавили крајем 2022. године. Мојој ћерки је изговарао погрдне речи, шутирао је њену столицу, чак је и пала са столице приликом тог шутирања. Вршио је мобинг. Она је кренула да се повлачи у себе, није хтела одмах да каже шта је, већ да жели да се испише, да би на крају сазнали за то насиље - испричао је отац једне ученице.
Како каже, све су пријавили учитељици, која је обећала да ће причати са родитељима тог ученика.
- Тај дечак се јесте извинио нашој ћерки и рекао да то више неће да ради, а учетељица га је преместила да седи даље од моје ћерке. Десио се један инцидент 19. новембра, тај дечак је провоцирао дугог дечака, где су се гурали, било је и ударања, а ескалацију је направила тужба родитеља проблематичног дечака који су тужили родитеље дечака који се бранио - открива саговорник.
Запањујуће је, каже он, да се инцидент одиграо 19. новембра, а да је проблематични дечак у болницу отишао 6. децембра, где је констатовано да има нагњечење ребара и модрице.
- То звучи доста нереално, јер је ишао у школу, на физичко.. То је окупило нас родитеље на састанку без родитеља тог проблематичног дечака, учитељица је била ту. Долазимо до сазнања да је од 29 деце, њих 10 имало проблема са истим дететом.То су биле псовке, гурања, гурања низ степенице, било је психичког, физичког и насиља сексуалне конотације - прича овај отац за Курир.
Додаје да су тек на том састанку схватили да писаних пријава уопште није било, те да је учитељица све усмено преносила педагогу и директорки.
- Ретроактивно смо поднели 10 пријава од стране свих родитеља на писарници школе, а послали смо и мејл директорки путем адвоката који има наше пуномоћје. Учитељица нам није објаснила зашто није то писано завела и преносила, већ усмено, рекла је да је покушавала да реши. Отишли смо и на састанак са директорком, али она није хтела да прича са нама јер је и наш адвокат био пристан, те је на том нивоу и завршен. Ми од 18. децембра не шаљемо децу у школу, нити планирамо да их шаљемо све док се проблем не реши - навео је саговорник.
Каже и да родитељи имају два захтева.
- То је измештање тог дечака из нашег одељења и други захтев је обустава тужбе против родитеља drrugog дечака. Директорка одбија комуникацију, сматрамо да тек сад покушава да нас уведе у завничан процес, за шта је касно, јер је све ово требало већ бити заведено. Ми не желимо да ово ескалира, јако смо забритнути, овде је у питању решавање безбедности деце, ми немамо више шта да чекамо - закључио је он.
Учитељица поменутог одељења је одбијала позиве.
Директорка школе Јована Миленковић навела је у писаном одговору да је школа преко платформе "Чувам те'' добила представку од стране родитеља о ситуацији насиља и одмах реаговала у складу са Правилником о протоколу поступања у одговору на насиље, злостављање и занемаривање.
- Након заседања Тима за заштиту од насиља, злостављања и занемаривања, покренут је васпитно-дисциплински поступак, обавештена Полицијска станица, Школска управа Београд и Центар за социјални рад. Израђен је оперативни план заштите и појачан васпитни рад за учеснике у догађају, као и за цело одељење - рекла је Миленковићева.
Додала је да родитељи који бојкотују наставу тврде да је и раније било насиља у одељењу, али да управа школе није имала сазнање о томе.
- Управа школе позива све родитеље да неизоставно, сваку сумњу на насиље пријаве учитељу.
Уколико изостане реакција учитеља, обавезно да се што хитније обрате директору школе, педагогу или психологу како бисмо могли да предузмемо одређене мере. Школа не може да реагује уколико нема информацију да постоје одређени проблеми. У школи смо због деце. Школа није судница. Школа је место где би наставници и родитељи требало да сарађују како би ученици добили адекватну подршку. Позивам све родитеље да неизоставно и благовремено пријаве сваку сумњу или ситуацију насиља како би школа могла да поступа у складу са законом и Протоколом - закључила је она.
Србија Данас/Курир/Аутор: Мина Бранковић